Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Alcatel Idol 5

Alcatel’in orta segment telefonu Idol 5 sosyal medya tutkunlan için ideal Markanın 2017 yılının sonlarında tanıttığı modellerinden olan Idol 5 Türkiye pazarında orta segment telefon arayışındaki kullanıcılara alternatif olarak, sosyal medya kullanım kolaylığı ile rakiplerinden ayrılmaya çalışıyor. Aynı anda iki sosyal medya hesabına hızlı bir şekilde erişim sağlayan Dual Account özelliği en belirgin özellik olarak dikkatleri çekiyor. Android 7 işletim sistemiyle gelen Idol 5 yine kendine özgü, özelleştirilebilir kısa yollar ile kullanım kolaylığı sunan now tusu da telefonun bir diğer ayırt edici özelliği denilebilir. Telefonun boyutu ve 5,2″ full HD ekranı tek elle kullanım için uygun görünüyor. Malzeme kalitesi de fiyat aralığındaki rakiplerinin çoğuna göre iyi denilebilir. Tasarım olarak standartları zorlayacak, öne çıkan bir özelliği bulunmamakta Idol 5’in. 13MP arka kamerası ve 5MPön kamerası bulunan telefonun her iki yüzünde de flas bulunmakta. Arka kısımda parmak izi sensörü da olduğunu belirtelim. Siyah ve gümüş olmak üzere iki renk seçeneği ile satısa sunulmuş durumdaki telefon bahsettiğimiz gibi orta segment pazarına hitap ediyor.

Idol 5’in boyutları 148 x 73 x 7.5 mm ve ağırlığı 155 gram. Tek elle kullanımda zorlamayacak boyutlarda üretilmiş.

Telefonu diğer elinize ihtiyaç duymadan kullanabiliyorsunuz, kıvrımları ve tasarımı güzel bir his vermekte. Arka kısım tasarımında kullanılan metal doğal olarak telefonu biraz ağırlasırmıs ama rahatsız edici bir ağırlık olduğunu da söyleyemem. Metal tasarım kesinlikle kaliteli bir isçilik ve kaliteli bir telefon hissi vermekte. Ekran kasa oranı olarak yenilikçi akımdan uzak kalınmış ve standart bir telefon görünümü var. Her seye rağmen malzeme kalitesi ve tasarım fiyatının üstünde bir telefon izlenimi vermekte Idol 5’e. Her ne kadar arka kısımda da olsa parmak izi okuyucusu metal kasadan ayırt edilebilir malzemeden, kolay ulaşılabilir bir noktada. Arka kamera ve flas konumlandırması standart sol üst kösede. Güç ve ses butonları klasik yerlerinde. Üst kısımda 3,5mm kulaklık çıkısı bulunmakta. Yeni nesil telefonlarda azalmakta olan bir özellik denilebilir. Alt kısımda iki adet hoparlör bulunmakta ve bunların arasında yine artık az bulunan micro usb sarj girişi var. Arka kapağı tabii ki açılmıyor ve sol tarafında microSD ve sim yuvası bulunmakta.

Telefonun teknik özellikleri kendi sınıfı için yeterli görünüyor. Sekiz çekirdekli 1.3GHZ hızındaki işlemcisi 3GB RAM ve 16 GB dahili hafızası ile beklentilerin üstünde ya da altında değil. Dahili hafızanın yeterli gelmeyeceğini düşünüyorsanız çözüm yolu belli, 128GB’a kadar artırılabilir. Arayüzü takılmadan ve akıcı şekilde çalıştırmaya yeterli bir donanıma sahip diyebiliriz Idol 5 için. Kamera performansı için büyük konuşmanın pek de bir alemi yok. Yine sınıfının vaat ettiği sınırlarda. Ancak kamera uygulaman ve çekim modları kurcalamaya değer ve iyi sonuçlar vermekte Hızlı çekimle birkaç foto çekip iyi olanı seçebilirsiniz. Ön taraftaki flas özçekim sevenler için artı olarak yazılabilir, ön kamera ile çekilen fotoğraflar iyi denilebilir ve bunda kamera uygulamasının payı büyük sayılır. Full HD IPS ekranı gündüz kullanımında yeterli bir parlaklık veriyor. Alt kısımdaki iki adet hoparlörler ile beraber tabii ki videolar ya da oyunlar daha eğlenceli hale gelmiş durumda. Kuvvetli sayılabilecek bir sesi var telefonun. Parmak izi sensörü standart hızda ve kabul edilebilir hassasiyette. Telefonun pili ise en büyük eksiği denilebilir. 2800mAh batarya için Alcatel günü çıkaracağını söylese de sosyal medya kullanımına özel denilebilecek bu telefon için sıkıntı yaşatabileceğini düşünüyorum. Aynı anda ikişer instagram, facebook veya twitter hesabına girmeyi vaat eden bir telefonda pil beklentim biraz daha yüksekti.

Idol 5 orta sınıf telefonlar arasında ve kesinlikle amiral gemisi bir telefon olarak düşünülmemeli. Fiyatına göre tasarımı ve sunduğu Dual Account özelliği sosyal medyadan uzak kalamayanlar için kendini bir adım öne çıkarmış denilebilir. Biraz daha iyi pil performansı tabii ki yerini sağlamlastırabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.