Android 8.0 yenilikleri

Öncelikle şunu söyleyelim, Android 8.0’da ve kullanıcı arayüzünde (Ul) devrimsel veya radikal değişiklikler bekliyorsanız, boşa bekliyorsunuz. Android in gele­neksel haline alışkın olanların değişikliğe ihtiyacı yok zira tasarım dili neredeyse aynı. Fakat. Android Oreo önemli in­ce ayar imkanları ve bir çok yeni detay sunuyor.

Yeni bildirim seçenekleri

Yeni seçeneklerden biri gözden kaçan mesajların gösteril­mesi. Google artık sağ üstte ilgili uygulamanın sembolü ile bildirim gösterecek; Apple ve Samsung bu özelliği bir süre­dir sunuyordu ve okunmamış mesajların net sayısını da gös­teriyor. Uygulamanın simgesine bir süre basılı tutmak bir mini pencerede ilgili ekranı açacak. Burada mesajın bir kıs­mını sunmakla birlikte, kullanıcıya içeriğe özgü daha kap­samlı bir özellik silsilesi sunuluyor. Bu Appleın 3D Touch sistemine benziyor. Örneğin, ana ekran size direkt mail uy­gulamasını açma imkanı sunuyor, sekme açabiliyor, favorilere ulaşabiliyor veya navigasyonla adres bulabiliyorsunuz. Bu size ekranda ilgili gereçleri konumlandırma imkanı da sunuyor. Fakat, bu mesaj öngösterimi özelliğini fazla küçük olması nedeniyle pek de kulllanılabilir bulmadık. Google bir ölçüye kadar bu içerik özelliklerini Android 7.1 de sunmuştu, fakat Android Oreo bu seçenekleri artırmış.

Google hatırlatıcı özelliklerini de genişletmiş. Bildirim uyarılarını yana iterek saat ve ayar sembollerine ulaşabilir­siniz. Saati kullanarak alarmı beklemeye alabilirsiniz ve kı­sa bir süre sonra tekrar çalmasını sağlayabilirsiniz. Ayar çemberi ilgili uygulamada genel seçenekleri ayarlama imka­nı sunuyor. Ayrıca bu size bir gerece özgülenmiş tüm sinyal­leri kapatma imkanı da sağlıyor. Daha da ötesinde. Android Oreo uygulama sınıfları için bildirim kanallarını da getirdi. Bu kanallardaki bildirim ayarlarını ayrı ayrı düzenleyebilir ve aynı sınıfa dahil ettiğiniz uygulamaların bire bir aynı bi­çimde davranmasını sağlayabilirsiniz. Bu kullanımı basitleş­tiriyor ve sinir bozucu bildirim derdini oldukça azaltıyor.

Google-Android sistemi 7. sürümden beri çok pence­reli bir modu kullanıcıya sunuyor. Android 8 bu özelliği pencere içinde pencere modu ile geliştiriyor, bu TV’lerde- ki PiP özelliğine benziyor (Android TV vs.). Bu beta 3 ver­siyonu YouTubeda PiP modunu basitçe açmayı mümkün kılmış. (Chrome tarayıcısı ile YouTube’a girilmeli. >>Ma- saüstü sitesi iste<< üç noktalı menüden seçilmeli, tam ek­ran moduna geçilip ana ekran tuşuna basılmalı.) Sistem ardından tüm diğer içeriğin üzerinde yer alan küçük ve yeri değiştirilebilen bir pencere oluşturacaktır. Eğer bu­na bir kere dokunursanız, sistem bunu büyütecek ve kontrol sekmelerini gösterecektir. Fakat, bu minik pence­rede pek de bir şey izlemek mümkün olmuyor. Fakat, bu özellikle Skype ve benzeri video görüşme uygulamaları esnasında bir şeylere bakmak için kullanışlı olabilir.

Daha hızlı güncellemeler, daha uzun pil kullanım ömrü

Fakat, en önemli değişikliklerden biri biraz daha içeride yapılmış: Google güncellemeleri çok daha hızlı sunmak istiyor ve üçüncü şahıslara ait cihazları da korumak isti­yor. ‘Project Treble adlı kontekstin içerisinde. Google Android’in çerçevesini düşük seviye yazılımdan, örneğin sürücülerden, ayırıyor, bu sayede sistemle ilgili değişik­liklerde güncelleme özgürlüğü sağlamış oluyor. Bu belki Google’ın güncelleme sorununu çözmez ama oldukça azaltır. Sonuçta sistem sürücüleri dahi sık sık kritik gü­venlik açıkları sunabiliyor. Üçüncü şahıs üreticilerin bu anlamda yükümlülükleri devam edecek.

Daha da ötesinde. Google’ın Project Vital’i Android’in güvenliğini ve enerji düzenleme sistemlerini geliştirmek istiyor ve pili aşırı hızlı bitiren hususlara savaş açıyor. Sistem artık WLAN arama ve konum gibi arka plan uygu­lamalarını aşırı titiz biçimde perdeliyor ve önemli senkro­nizasyon işlemleri için yeni bir arayüz mevcut. Çok hoşu­muza giden bir seçenek ise sadece sistemdeki belli gereçlerin bilinmeyen kaynaklardan yükleme yapmasına izin verilmesi, örneğin, bu özellik kullanıcıya üçüncü ki­şilere ait açık kaynaklardan, örneğin F-Droid’den. güvenli biçimde indirme yapmasına imkan sağlıyor, onu tehlike­lerden koruyor.

Yeni özellikler listesi burada bitmiyor. Yeni emojile- rin yanında, Google sistem ayarlayıcı adlı bir gereç sun­muş: fakat bunun kapasitesi her beta sürümünde ciddi farklılıklar gösteriyor. Eğer isterseniz. WLAN çipini ya­kında daha önce bağlanılan bir ağ yakındayken devreye sokma özelliğini açabilirsiniz. Müzik düşkünleri AptX ve AptX-HD Bluetooth ses kodekleri için desteği sevecekler­dir. bu CD kalitesinde ses demek. Daha da ötesinde, And- roid Oreo yeni program arayüzleri sunuyor (API) – örne­ğin hızlı yazma için bir API – bu özellikle şifre yöneticilerinin işini oldukça kolaylaştıracak. Sistem ayrı­ca SMS doğrulamaları için bir arayüz de sunmuş. Ve sis­temde işaretlenmiş yazılarda oldukça kullanışlı bir algı­lama özelliğine sahip: Eğer bir telefon numarasını veya adresi seçerseniz, sistem size bu içerikle ilgili uygulama­lar için doğru tavsiyelerde bulunuyor.

Android Oreo, yakında desteklenen telefonlarda Sonuçta. Android O nun beta sürümü – şu an en son Pbcel modelleri ile Nexus 5X ve 6P telefonları için kullanılabilir oldukça istikrarlı. Fakat, bunu iş için kullandığınız sistemler­de denemeyin. Yeni özellikleri sevsek de. bazıları biraz savsak ve akıllı telefon ekranı için oldukça küçük. 2018 başında, tüm büyük telefon üreticileri Android 8 i ilk piyasaya çıkışlarından sonra 18 ila 24 aylık destek süresi kalan cihazlar için kullanıcı­lara sunacak. Alışıldığı gibi bir çok orta sınıf model ve eski ami­ral gemilerine bu sürüm desteği sunulmayacak. Sonuçta. Google’ın Android akıllı telefonların Windows PC’ler kadar rahat güncellenebilmesi için çok çalışması gerek. İlk yapmaları gere­ken işletim sisteminin adını önceden açıklamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.