Antihero

Hayat koşuşturması içinde bazen yoğun ve yorucu oyunlara enerjimiz yetmez. Bütün gün çalıştıktan sonra eve geldiğinizde koltuğunuza yayılıp basit oyunlar oynamak ve eğlenmek istersiniz. Her zaman olmasa bile bazen bu duygu ağır basar. Geçmişte bu tarz isteklerimize cevap veren sıra tabanlı strateji ve taktik oyunları bolluktaydı. Heroes of Might & Magic olsun, Disciples olsun bize güzel deneyimler sunuyordu. Gel zaman git zaman, internet ve grafik teknolojileri gelişince sıra tabanlı stratejinin yüzüne bakmaz oldu yeni nesil. Arada deneysel olarak çıkan bu tip oyunlarla avunur olduk.

Antihero, tam olarak iki arada bir derede keyif vermeyi hedefleyen bir yapım olmuş. Sağdan baksanız bir tycoon havası, soldan baksanız sıra tabanlı strateji kafası yaşıyorsunuz. Dijital bir board üzerinde masaüstü oyunu (board- game) oynadığınızı ve rakibinizi belli hamle­lerle kıskıvrak ettiğinizi düşünün. Daha önce Monopoly dışında boardgame oynamamış arkadaşlar için değişik bir deneyim sunacağı kesin olan bu oyun ile dijital olarak sınırları belirlenmiş board üzerindeki şehrin, azılı hırsız çetesini yönetiyoruz. Yönetimimizdeki karak­terimizle evlere giriyor, ufak tefek hırsızlıklar yapıyor, çeteyi büyütüyor, sokaktaki hükmü­nüzü göreve çevirmeye çalışıyorsunuz.

Bu söylediğim kadar kolay yürümüyor işler. Sistematik olarak ana karakterimizle sokaklarda dolaşmanız, karşınıza çıkan rakip çetenin elemanlarını saf dışı bırakmanız, bunu yaparken stratejik olarak her turu iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Oyun içinde hırsızlık yaparak altın biriktiriyorsunuz. Aynı şekilde rakipten binlerini dövünce de altın toplayabiliyor, upgrade’ler ile ekibinize yeni beyhudeler katabiliyorsunuz. Oyunda, farklı farklı işlere yarayan beyhudeler mevcut. İri kıyım bir serseri, farklı binalara gönderilen kimsesizler, binalara tuzak yerleştiren bir çete üyesi ile birlikte çok çeşitli kombinasyonlar yapmak mümkün. Amaca göre haritaya nasıl yayılmanız gerektiğini, neye öncelik vermeniz gerektiğini iyi seçmeniz gerek.

Mesela rüşvet vermek için ilk etapta 5 gaz lambası topla­manız lazım. Gaz lambası ya bağış olarak alınıyor ya da her tur bize kazandırılıyor. Kim­sesizleri yerleştirdiğiniz binalardan daha fazla gelir elde etme şansınız da var. Aynı şekilde serseri gruplarını da birleştirerek daha güçlü yapabiliyorsunuz ve kazanılan her çatışma­dan sonra biriminize upgrade hakkı veriliyor. Bütün bunlar ana bir senaryonun da parçası aslında. Harita üzerinde adım adım daha zor­lu görevlere doğru ilerliyorsunuz. Bir görevi başarmak için ya rüşvet vermeniz, ya suikast yapmanız ya da belli bir hedefi tutturmanız gerekiyor. Akıllıca ve zeki oynamaya sürük­leyen yapım bence türü sevenlerin kaçırma­ması gereken bir yapıda. Oyunda skirmish ya da arkadaşlarınızla multiplayer seçeneği de mevcut!

Grafik anlamda baktığımızda ikonik olarak harika gözüküyor. Don’t Starve’ın boardgame’i olsa bu kadar olurmuş diyebilirim. Müzik ve ambiyans sizin bütün yorgunluğunuzu alacak, gerçekten bir masaüstü oyunu oynuyormuşçasına havaya sokacak şekilde tasarlanmış. Bütün dikkatinizi topluyor, sizi dinlendiriyor ve hoş bir rekabetin içine konumluyor. Ben şahsen çok beğendim. Uzun süredir bunun gibi bir oyunun önüme gelmemesi sebebiyle böyle aşırı hoşuma gitmiş olabilir diyordum ama dünya çapında da oldukça güzel tepkiler al­mış yapım. 24 TL vereceğiniz bir oyuna göre “ÇOK BAŞARILI” diyerek burada inceleme­mizi noktalıyorum. İyi eğlenceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.