Apple Music vs. Spotify

Apple Music vs. Spotify Online dünyanın iki büyük müzik servisini karşılaştırdık. Çeşitli kriterlerde yapılan karşılaştırmalar size hangisini seçebileceğiniz konusunda yol gösterecektir.

Abonelik sistemi söz konusu olduğun­da, on-demand müziğin tartışmasız kralı Spotıfy’dır. İsveç kökenli servise, milyonlarca ücretsiz abone değil, on milyonlarca paralı abone öncü olmakta yardımcı oldu. Ancak Apple’ın, üst düzey özel sürümleri ve popü­ler iOS ekosistemıne tam entegrasyonuyla tanınan Apple Music, Spotify’ın peşini bı­rakmıyor. Apple’ın yayın hizmeti, kurulduğu günden bu yana, Spotify’ın ödeme yapan kullanıcı sayısının yaklaşık yarısını topladık­tan sonra dinleyicilerinde önemli bir artış oldu. Simdi, Spotify’dan dokuz yıl sonra. Haziran 2015’te yayınlanmaya başladığın­dan beri yaklaşık 40 milyon aylık aboneye ulaştı.

Simdi sadede gelelim. Apple Music vs Spotıfy En iyi akan medya servisi hangisi? Apple’ın Spotify’ın tacını çalmak için gere­kenlere sahip olup olmadığını görmek için izlerini aşağıda süreceğiz.

Müzik kütüphanesi

Spotıfy önce, etkileyici 30 milyonun üzerin­deki parça kataloğunun gücü ile hakim ko­numa geçti. Bunu her gün 20.000’den fazla yeni şarkı eklediği gerçeğiyle ikiye katladı ve servis, şimdiye kadar dinlediğinizden çok daha fazla müzik sunuyor. Kütüphanesinde birkaç açık bulunurken, Spotify’ın kataloğu son derece derin, hatta anlaşmayı reddeden Taylor Swift de sonunda protestosunu geri çekmek zorunda kaldı. İsveçli yayın servisi, yeni yeni rekorlar kırıyor, özel canlı otu­rumlar sunuyor ve çeşitli yem sıngle’ları her cuma Yeni Yayınlar sekmesinin hemen ya­nına yerleştiriyor. Sanatçılardan ve yükselen yıldızlardan en son haberleri almanın harika bir yolunu sunuyor. (Kataloğun büyüklüğü­nü anlamak için favori Spotify çalma listele­rinde gezinebilirsiniz.)

Apple’ın sunduğu servis ise yaklaşık 40 mil­yon şarkıya ulaştı, ancak Spotify’ın “30 mil­yon artı” rakamından (ne kadar olduğun­dan emin olmamakla birlikte) daha yüksek ve Amazon’un ücretli yayın servisi ve Jay- Z’nın Tidal’ı gibi daha yeni oyunculardan daha iyi bir performans sergiliyor. Dahası Apple, büyük ölçüde ücretsiz bir katman sunmadığı için, rekabetten zarar görme­mek için de adımlar atıyor. İsveçli yayın devi, Apple ile özel anlaşmalar imzalayan sanat­çılardan pek hoşnut değil. Spotify’ın, mü­ziklerini ilk olarak Apple’dan sunan sanat­çılara yönelik arama sıralamalarını geçmişte değiştirdiği de bildiriliyor.

Apple Music’in yarışa girdiği başka bir alan daha var: ıTunes kütüphanesinin entegras­yonu. Apple Music kütüphanenizde, daha önce iTunes Store üzerinden satın alınmış, fiziksel bir CD’den kopyalanmış veya ıTu- nes Match’e yüklenen herhangi bir müzik, Apple’ın standart kataloğunun yanında kendi müziklerinizde de özgürce tarama yapmanızı sağlıyor. Spotıfy da benzer bir özellik sunuyor, yerel müzik dosyalarınızı ayrı bir sekmeye yönlendiriyor, ancak Apple Music ile yapabileceğiniz gibi geniş arama­larla yerel müziğinize erişemiyorsunuz. Kazanan: Apple Music

Müzik keşfi

Hazır, akan medya kütüphanelerindeki bu kadar çok parça, yem müzikler bulmak iste­yenler için göz korkutucu görünebilir, ancak Spotify kişisel zevkinize uyacak yem şarkı­lar bulmak için birçok yararlı araç sunuyor. Release Radar, Yeni Müzik Cuma ve Pazartesınin kişiselleştirilmiş Discover Weekly’si gibi oynatma listeleri, abonelerin hiç kar­şılaşmadıkları sanatçıların yeni müziklerini keşfetmeleri için mükemmel bir fırsat sunu­yor. Programın seçtiği düzinelerce temel tür, seçim için yeni müzikler olgunlaştırıyor ve Daily Mixes gibi diğer kişiselleştirilmiş çalma listeleri sürekli olarak karışıma ekleniyor. Spotify, Secret Genius adlı özel bir seriye sahip. Bu, pop müzik hayranlarının en sev­dikleri hıtlerın bazılarının arkasındaki şarkı yazarlarını dinlemelerine olanak tanıyor. Ücretsiz kullanıcılar, bu oynatma listelerin­den de yararlanarak, günlük olarak seçim yapmak için 15 adete kadar on-demand oynatma listesini kullanabiliyorlar. Bu, her gün toplamda yaklaşık 40 saat yem müzik ekliyor. Bu listeler, favori sanatçılarınızı seç­menizi isteyen ücretsiz bir hesap için kay­dolduğunuzda doldurduğunuz bir anketi temel alıyor.

Özellikle Discover Weekly, akan medya dünyasında yüksek övgüyü hak ediyor. Her pazartesi sabahı özellik, dinleme alışkanlık­larınıza ve benzer sanatçıları dinleyenlerin alışkanlıklarına göre ıkı saatlik kişiselleşti­rilmiş müzik önerileri listesi sunuyor. Çalma listeleri genellikle daha önce duymadığınız müzikle dolup taşar, ayrıca en sevdiğiniz sanatçıların özel parçaları eklenir, dinleme repertuarınız bir dızı şarkıyla genişler. Özel­lik her zaman açık değil, ancak genellikle etkileyici. Spotify ayrıca, arkadaşlarınız­la paylaşılanlar da dahil olmak üzere her türden oynatma listelerini oluşturmanıza, paylaşmanıza ve izleyebilmenize olanak ta­nıyor. Basit bir tıklama ile, ruh halinize uy­gun veya sizi diri tutan türler için uzmanca seçilmiş oynatma listeleri oluşturmanıza da izin veriyor. Apple Music’e gelince, bir hesap oluşturduktan sonra, kullanıcıların favori sanatçılarından bazılarını seçmeleri istenir; böylece servis, zevklerinizi anlayabilir. Bu arayüz, her topun bir sanatçıyı temsil ettiği dijital bir top havuzudur. Kullanıcılar sevdik­leri sanatçıları belirtmek için belirli topları tıklarlar. Ayrıca favori türlerinizi ve sanatçı­larınızı yeniden seçmek için Hesap sekme­sinden de dönüş yapabilirsiniz.

Neyse ki, işlem tamamlandığında, Apple Music tercihlerinize hitap etmek için harika bir iş yürütme listesi sunar. Çalma listeleri, stil (mellow, jazzy hıp-hop), belirli bir sanatçı veya hatta araba sürmek gibi belirli bir ak- tiviteye dayanabilir. Apple, çalma listelerinin bir “uzmanlar ekibi” tarafından küratörlü- ğünün yapıldığını iddia ediyor.

Apple Music’in günde 24 saat canlı radyo sunan Beats 1 Radio fonksiyonu, müzik bulma konusunda da önemli bir rol oyna­maktadır. Apple’ın gerçek müzik keşfini kolaylaştırmak için insanı bir yaklaşım için gelişmiş algoritmaların ötesine geçtiğini görmek insanı canlandırıyor, ancak Spotify işinde kendi büyüsüne sahip ve kişiselleşti­rilmiş çalma listeleri büyüyor.

Spotıfy’ın serbest çalma listeleri, özellikle de fantastik Discover Weekly’si, büyümeyi sağlıyor. Apple Music bu algoritma temelli yaklaşımla rekabet edene kadar, Spotify kul­lanıcıları kazanacaktır.

Kazanan: Spotify

Radyo

Spotify, geçmişin “radyo” sekmesini, “ara­ma” sekmesi altında yer alan “destekli çalma listesi” özelliği ile değiştirdi (burada doğal olarak, sanatçıları ve yeni müzik önerilerini arayabilirsiniz). Bu özellik, müzik ilgi alanlarını­za dayalı bağlamsal öneriler sunuyor. Örneğin, sabah antrenmanlarınızda size eşlik edecek bir çalma listesi oluşturmak istediğinizi varsayalım. Desteklenen çalma listesini kullanarak Spotify, geçmiş dinleme geçmişinize dayalı önerilerin yanı sıra başkalarının kendi benzer bağlamsal çalma listelerine eklediği şarkılara dayanan önerilerden de yararlanacaktır. Çalma listele­rinizi parçalarla doldurabilirsiniz ya da Spotify, başlamak için birkaç tane seçtikten sonra bunları otomatik olarak doldurabilir.

Kullanıcılar, şarkıları bir çalma listesine ek­lemeden önce de arama yapabilir ve ön- dinleme yapabilirsiniz. Bu özellik, ücretsiz kullanıcılara müzik dinleme zevkleri ile, 24 saat boyunca dinleyebilecekleri 15 çalma listesi ile 40 saatten fazla müzik sağlayan, daha önce tartışılan ücretsiz katmanlı çalma listelerim tamamlıyor. Deneyim, radyo tarzı n dinlemeden farklıdır. Keşif ve kişiselleştirme üzerinde size daha fazla kontrol sağlarken, artık kanal tabanlı basit bir yaklaşım değil. Otomasyona öncelik veren bir çağda, Apple Music’ın insan dokunuşu için tercihi, radyo- tarzı programlamaya gerçekten yardımcı oluyor. Bu felsefe, Apple Music’in seçkin radyo istasyonu olan Beats 1’de ilerliyor, böylece DJ’ler tarafından seçilen canlı radyo şovlarında müzik durmadan çalıyor.

Beats 1 ‘in ötesinde Apple Music, sadece klasik rock, jazz veya Top 40 hitleri dinle­mek isteyenler için bir dizi daha jenerik rad­yo istasyonuna sahip. BBC News ve ESPN gibi müzik dışı istasyonlar da var.

Kazanan: Apple Music

Kullanıcı arayüzü ve mobil deneyim

Apple’ın minimalist tasarım tutkusuna rağ­men Apple Music’ın mobıl arayüzü, baş­langıçta daha az pratikti. Ancak, iOS 10 ve iOS 11’in sonraki sürümleriyle, hantal yapı müzikseverlerin takdir etmesi gereken daha akıcı bir deneyim haline geldi. Kütüphane şimdi Müzik uygulamasının ana sayfasında – sahip olduğunuz tüm müziklere bu sekme­de erişilebilir ve değerli mobıl veriler boşa harcamak istemediğiniz takdirde. Çalma lis­teleri, Sanatçılar, Albümler, Şarkılar ve İndi­rilen Müzıkler’den kolayca seçim yapabilirsi­niz. Spotify, uzun kullanım ömrü açısından endüstri lideridir.

Mobil ve masaüstü uygulamaları, kullanıcı­lara müzik taraması yapmak, çalma listele­rine erişmek, internet radyosunu dinlemek ve yeni müzikler keşfetmek için kolay bir yol sağlar. Hem masaüstü istemcisinin hem de mobil uygulamasının sol tarafında, Ana bölüm. Müziğiniz ve Çalma listeleri olmak üzere üç ayrı bölüme ayrılan gezinme çubu­ğu bulunur. Her bölüm, kullanıcılara hizme­tin ana özelliklerine kolay erişim sağlayan, kendi alt kategorilerine sahiptir. Arama pen­ceresi, Google’ın arama motoru gibi çoğu zaman sadece birkaç karakter yazdıktan sonra tam olarak aradığınız sonuçlarla alanı aktif olarak doldurur.

Kazanan: Spotify

Sosyal özellikler

Spotify’ın sosyal fonksiyonları, abonele­rin arkadaşlarını takıp etmelerine, onların ne dinlediklerini görmelerine ve kimlerin kendilerim takip ettiğini görmelerine izin verir. Ayrıca, kullanıcılara dinleme geçmişi­ni Facebook’ta yayınlama özelliği ile birlik­te çalma listelerini paylaşma veya önerme olanağı da veriyor, bu da Facebook arka­daşlarına etkinlik hakkında Beğen’me veya Yorum yapma fırsatı veriyor. Apple Music’in ana sosyal özelliği Connect fonksiyonundan geliyor. Connect, sanatçıları ve hayranlarını bir araya getirmeye çalışıyor. Sahne arkası fotoğraflarından, yaklaşan bir müzik vide­osunun erken gösterimine kadar, sanatçı­lar hayranlarına özel bilgiler sunabiliyorlar. Apple ayrıca kullanıcıların herhangi bir sa­natçının iletilerim yorumlama, beğenme veya paylaşmalarına olanak tanıyor. Ayrıca, bu mesajlar bireysel şarkı ve albümlerin yanı sıra Facebook ve Twitter üzerinden de pay- laşılabıliyor.

Kazanan: Spotify

Sonuç

Kazanan Spotify oldu. Apple Music, para için bazı ciddi adımlar atmış olsa da, Spotify hala üstün. Kullanıcı arayüzü erişilebilir, düzenli ve çalma listesi yönetimim kolaylaştırıyor. Yeni müzik keşfi için çalma listeleri, özellikle Disco­ver Weekly, onu mükemmel bir şekilde koru­yor ve henüz bir taahhütte bulunmayanlar için de ücretsiz. Apple Music’in daha büyük kataloğu (ne kadar büyük olduğu belli değilse de), özel sürümler ve Beats 1 radyo gibi özellikler onu ciddi bir yarışmacı haline getiriyor. Ama şimdilik Spotify hâlâ önde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.