ARABA OYUNU My Summer Car OYNADIN MI?

Finlandiyalı bağımsız geliştirici Amistech Games, bu yılın en eğlenceli ve en şaşırtıcı simülasyon oyunu olan My Summer Car’ı 24 Ekim’de erken erişime açtı. “Benim Yaz Arabam” anlamına gelen oyun 1995 yılının Finlandiya kırsalında, Perâjârvi isimli kasaba ve çevresinde geçiyor. Ehliyetimizi oluşturarak başladığımız oyundaki yol arkadaşımız ise sıfırdan, hatta motorunun en ufak ayrıntısına kadar bile özenle toplamamız gereken ve yaz festivali yarışlarına katılacağımız Datsun 100A adlı Nissan üretimi (Oyundaki adıyla Satsuma) tek kapılı araba.

Burada önemle belirtelim, My Summer Car’da daha önce başka bir oyunda görmediğimiz bazı detaylar var, bunların en önemlisi de oyunun aynı zamanda bir “mekanik simülasyonu” olması. Motorun en ince ayrıntısı bile düşünülmüş ve tüm parçaları gerçek işlevleriyle oyuna aktarılmış.

Herhangi bir parça bozuk veya eksik olduğunda motor çalışmayabiliyor veya o parça yanlış takı­lırsa araba bozulabiliyor, alev alabiliyor ve neticede elde direksiyon yolda koşar halde bulabiliyorsunuz kendinizi. Yeni parçaları da oyunda bulunan kitapçıktan seçip sipa­riş verebiliyorsunuz, ancak onları kasaba yakınlarındaki tamir dükkanına gidip teslim almanız da gerekiyor. Oyunda tek amacımız da bu arabayı toplamak değil.

Oyun öyle ilginç özelliklerle donatılmış ki şa­şırmamak mümkün değil! Mesela ihtiyacımızı görebileceğimiz bir evimiz var ve bunu ya­parken de oyunu kaydedebiliyoruz! Evimizin odaları var, ışıkları yanıyor, televizyonumuz var, mutfakta acıktığımızda yemek yiyebileceğimiz bir dolabımız, susadığımızda susuzluğumuzu giderebildiğimiz bir musluğumuz, kirlenin­ce duş alabileceğimiz bir banyomuz, kapıya teslim yakacak sipariş edebildiğiniz (Bildiğiniz odun, traktörle geliyor), vidanjör hizmetlerini çağırabildiğiniz ve hatta para kazanmak için iş alabileceğimiz bir telefonunuz var. Bu kazan­dığımız para ile de marketten gerekli gündelik ihtiyaçlarımızı satın aldığımız çılgın bir simülas­yon oyunu My Summer Car.

Araçlar öyle hazırlanmış ki o sürüş fizikleri, o vites değişimi ve motoru çalıştırma efekti başka oyunda yok sanki. Belirtelim, sıfırdan toplamasak da gezebileceğimiz başka arabalar var. Araçlar lisanssız fakat gerçek modellere göre (Trabant gibi) hazırlanmışlar. Göldeki iskelede bekleyen motorlu kayığı da unutmayalım!

O kadar özgün bir oyun olmuş ki fiyatı 24 TL değil 124 TL bile olsa simülasyon tutkunlarının harcadıkları paraya değeceğini düşünüyorum. Kesinlikle hak ediyor ve son zamanlarda çıkan tüm simülasyon yapımlarından daha fazla keyif veriyor. Heyecan yaratıyor, oynatıyor, sevin­diriyor. Gerçek hayatında ne yapıyorsanız bu oyunda bulabilmeniz mümkün.

My Summer Car’da gece-gündüz döngüsü ve hava şartları da bulunuyor. Oyunun grafikleri çok çok iyi olmasa da geçişler çok güzel ve kul­lanılan renk paleti ve kaplamalar da Finlandiya atmosferini hissettirmeyi başarıyor. O kadar özellik varken grafikler aklınıza bile gelmeye­cek, emin olabilirsiniz! Erken erişim aşamasın­da gelen sık güncellemeler de tatmin ediyor. Sonuç olarak potansiyel muazzam ve oyunun tam sürümü nasıl olacak çok merak ediyoruz, alın, oynatın.

ARABA OYUNU My Summer Car OYNADIN MI?” için bir yorum

  • 11 Ocak 2019 tarihinde, saat 18:14
    Permalink

    ABİ OYUNU OYNAMAK İSTİYORUM

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.