Assassins Creed Orıgıns daki yenilikler

Ve sonunda Assassin’s Creed’in yeni oyununun resmi olarak Mısır’da geçeceğini öğrenmiş bulunuyoruz. Aylar öncesinden yapılan bin farklı sızıntıyla birlikte zaten hakkında bir takım detayları öğrenmiştik ve E3’te, yeni AC tüm detaylarıyla görücüye çıktı.

Assassin’lerin başlangıcına değinecek olan AC Origins, bizi Bayek adındaki bir kahramanla buluşturuyor. Bayek Mısır’da yaşayan bir Assassin ve bir takım Mısırlıları düşman bellemiş durumda.

Yayımlanan fragmanlarda, E3’teki oynanabilir demoda gördüğümüz üzere eski AC oyunlarını denemiş olanlar, bu oyunda da kendilerini evde hissedecek; Origins klasik AC formülünden uzaklaşmıyor ama bir takım konuları tekrar ele alıyor, başka irili ufaklı yenilikler ekliyor.

Öncelikle şunu belirtmek lazım ki yapımcı ekip, önceki AC oyunlarında olduğu gibi çevre tasarımı konusunda yine inanılmaz bir iş çıkartmış. Mısır teması ve atmosferi buram buram yayılıyor. Tabii bu konsepte uygun olarak da . tüm karakterler, kıyafetler ve silahlar da yepyeni.

‘’ Adının Senu olduğunu öğrendiğimiz bir kartaIımız bulunmakta. Bununla çevreyi kolaçan etmek, önümüze çıkması muhtemel engelleri için stratejik plan yapmak ve birçok Ubisoft oyununda dürbünle veya drone’la yaptığımız gibi düşmanlarımızı işaretleyip işleri kolay­laştırmak mümkün olacak.

Dövüş sisteminde de bir takım farklılıklar bulunuyor. Artık saldırıları gamepad’lerin omuz tuşlarıyla gerçekleştireceğiz ve For Honor’dakine benzer bir dövüş mekaniğiyle savaşacağız. Düşmanlarımız artık saldırmak için sıra beklemeyecek ve farklı düşman tipleri, farklı güç ve zayıflıklarla karşımıza çıkacak. (İri yarı olanlardan olabildiğince sakınmak gerekiyor mesela.)

Önceki AC oyunlarına göre daha da büyük bir alana sahip olması beklenen Origins’de yapacak yine tonla iş olacak ve daha da güzeli, artık oyunda bir RPG havası da sezi­lecek. Yan görevler alabilecek, karakterimizin seviyesini artırabilecek ve düşmanlarımızdan düşen, çevrede bulduğumuz silahları aynı RPG’lerdeki gibi sınıflandırabileceğiz. Bura­daki silah olayı tam RPG sisteminde işliyor; Legendary’ler, Rare’lar, Common eşyalar ile karakterimizin savaştaki performansı deği­şebilecek. Bayağı loot peşinde koşacakmışız gibi bir hava var.

AC Origins’i elbette çok daha büyük bir dos­ya konusu ile dergimize konuk edeceğiz ama şimdiden tüm AC hayranlarına müjdeyi vere­lim; oyun iyi bir AC oyunu olacak. Lâkin AC serisinden sıkılmış olanları geri döndürecek bir özelliği var mı, emin olamadık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.