Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Batman The Telltale Series incelemesi

“Ben İntikamım! Ben Geceyim! Ben Batman’im!”

Yapım : Telltale Games Dağıtım : Telltale Games Tür : Macera Platform : PC, PS4, Xbox One

Telltale Games, bölümler halinde çıkardığı macera oyunları ile son yıllarda popüler bir isim haline geldi. Firmanın The Walking Dead serisi ile başlayan yükselişi, The Wolf Among Us, Tales From the Borderlands gibi yapımlarla perçinlendi. Hatta Minecraft’a bile hikaye uydurmayı başardılar. Aslında Telltale’in oyun piyasasına faydası olduğu gibi zararı da yok değil. Faydası var çünkü iyi senaryolar sunuyor; yapılan etkileşimlerle hikayenin bir parçası oluyorsunuz. Zararı ise esas macera oyunlarını adeta bitirmiş olması. Telltale Games, Point&Click dediğimiz, zaten zor ayakta duran türü iyice geri plana atarak etkileşimli bir senaryo, bölümler halinde çıkan sezonlar ve quick time eventler koydu yerine. Şu ana kadar da işler iyi gidiyor­du çünkü çıkardığı yapımlar gerçekten de başarılıydı. Gelgelelim Batman serisi ile Telltale Games sanki güç kaybetmeye başlamış gibi.

Telltale Games ilk falsoyu serinin birinci bö­lümü yayınladığında verdi. Modaya uymuş olmalılar ki oyunun PC sürümündeki ciddi performans kayıpları hayranlarına “sen de mi Telltale” dedirttirmeyi başardı. Neyse ki sonradan çıkan yamalar ile performans so­runları büyük ölçüde giderildi fakat kalabalık ortamlarda ara sıra yaşanan FPS düşüşleri ve uzun süren ekran geçişlerinin maalesef önü alınamadı. Diğer bir garip olay ise oyun içerisindeki televizyonların görüntü verme­mesi!? Bende ve birkaç kişide daha görülen bu olayda, Arkham Tımarhanesindeki bir vatandaşın izlediği “karıncaların filmi” hariç karakterler hep boş bir televizyona bakı­yordu. Dolayısıyla Telltale’in Batman serisi maça 1-0 yenik başladı.

Peki, Telltale bizlere Batman ile ne anlatı­yor? Sonuçta Batman bol aksiyon içerikli bir yapım ve Telltale yapımları daha çok hikaye anlatan (Tell Tale – anlaşılacağı gibi:) oyunlar. Aslında bu yapım bir Batman oyunu olmaktan ziyade bir Bruce Wayne oyunu. İlk bölümü sıcak bir Ağustos gününde ve son bölümü 13 Aralık’ta çıkan yapımda olaylar Rocksteady’nin oyunu gibi Batman’e yoğunlaşmaktan ziyade, Bay Wayne üzerine kurulu. Yapım, bir avuç paralı askerin belediye binasının kasasını soyması ile başlıyor. Doğal olarak Batman ansızın ortaya çıkıyor ve onunla beraber bizler de oyuna hızlı bir giriş yapıyoruz. Hızlı giriş derken elbette e’ye bas, q’ya bas gibi klasik quick time eventlerden bahsediyorum. Derken sevgili Catwoman da işe dahil olur çünkü o da belediye kasasının içindeki harddiskin peşindedir. Batman ile Catwoman’a “okkalı bir kroşe” indirdikten sonra kedicik kaçmayı başarır ama peşinde olduğu harddisk Batman’de kalır. Akabinde sahne değişir ve Bay Wayne olarak Wayne Konağı’nda, Belediye Başkanlığı için yarışan Bölge Savcısı Harvey Dent’in kampanyası adına verilen kokteylde buluruz kendimi­zi. Elbette kokteyl de sakin geçmez çünkü davetsiz bir misafir ansızın çıkagelir: Yer altı dünyasının patronu Carmine Falcone. Aka­binde olaylar gelişir de gelişir ve hem Batman için hem de Bruce Wayne için zor bir macera başlar.

Zaman dilimi olarak serinin Batman’in ilk yıllarına denk geldiğini söyleyebilirim zira Batman yeni yeni tanınmaya başlamıştır. Harvey Dent ise hala bölge savcısıdır ve James “Jim” Gordon henüz Teğmen Gordon’dur. Beş bölüm boyunca Alfred, Catwoman, Harvey gibi karakterlerin yanında Oswald “Penguin” Cobblepot, Vicki Vale, Victor Zsasz ve… Evet, sesinizi duyar gibiyim; Joker karakteri karşımıza çıkıyor. Lâkin bu Joker bildiğimiz Joker’lerden değil. Daha bir “karizmatik” ve deliliğin sınırlarına ulaş­mamış gibi. Bruce Wayne ise bana sürekli Gotham dizisindeki genç Bruce’u hatırlattı. Toy zamanında oluşu ve tıpkı dizide genç David Mazouz’un hayat verdiği Bruce gibi etrafa “bön bön” bakması bende bu çağı­rışımı yapmış olsa gerek. Seslendirmecisi Troy Baker da (hemen her oyun ve animede var bu arkadaş) işini dört dörtlük yaparak karaktere derinlik kazandırmasını bilmiş.

Bu arada, Gordon alıştığımız Gordon ama keşke sürekli yanındaki polislerle Batman’in bulunduğu olay mahalline varırken “ateş etmeyin!” diye bağırmasaymış. Aynı sahne tekrar tekrar karşınıza çıktığında ister iste­mez dikkatinizi çekiyor.

Seri içerik olarak geniş bir hikaye yelpaze­sine sahip. Bruce ile Oswald’in çocukluk arkadaşı olmalarından düşman olmalarına uzanan yolculuk, Harvey’in Two-Face olma­mış dönemi gibi. Ayrıca fazla spoiler vermek istemiyorum ama Bruce’un babası Thomas Wayne’in “kötü adam” olarak oyunda lanse edilmesi farklı ve ilgi çekici olmuş. Yani Telltale’in Batman oyununda Bruce, bu sefer babasının oğlu değil. Hikaye kısmına geri dönecek olursak; dediğim gibi yelpaze geniş. Geniş ama açıkçası boş. Thomas Wayne neden kötülerle iş birliği yapmış? Harvey geçmişinde ne gibi bir olay yaşamış da terapi görmüş? Oswald’in lakabı niye Penguin? Olay çok ama deyim yerindeyse her simitten bir kere ısırılıp bırakılmış. Telltale oyunlarından alıştığımız üzere oyuna yön veren yine bizleriz. Gerek Batman gerekse Bruce ile vereceğimiz kararlar doğrul­tusunda ana hikaye pek etkilenmese de hika­yede izlenilen yol bir hayli değişiyor. Örneğin Harvey’i Two-Face olarak görüp görmemek tamamen yapacağınız seçimlere bağlı. Selina Kyle ile romantik bir ilişki yaşayabilir, hayatlar kurtarabilir veya feda edebilirsiniz. Hepsi nasıl bir Bruce/Batman olmak istediğinize bağlı.

Ya Batman olarak ne yapıyoruz? Arkham se­risinde olmasa da aksiyonlu sahnelerde kara şövalye yine ortalığı kasıp kavuruyor. Elbette tercihlerinize göre az veya çok kavurma eli­nizde. Quick time eventli bolca vurdu kırdının yanında Batman’in dedektiflik yeteneklerinden de her bölüm en az bir kere faydalanıyoruz.

Bir olay mahallinde Batman ile önce her yeri inceledikten sonra iki nesneyi birleştirerek ne olmuş olabileceğine açıklık getiriyoruz. Örne­ğin, yerde ölü bir adam ve duvarda kan var. Bu iki öğeyi birleştirerek adamın kafasının duvara çarparak öldüğüne dair kanaat getiriyoruz. Bunun dışında Arkham serisindeki gibi yüksek teknolojik aletlerle takılacağınızı sanmayın. Ha, Batman takılıyor ama o esnada siz herhangi bir müdahalede bulunamıyor­sunuz.

Telltale Games’in Batman serisi teknik olarak sancılı bir yapım. Bunun dışında içerik olarak da en iyi yapımı olduğunu söylemem zor. Evet, en sevdiğim süper kahraman Batman var ama onun bile Telltale’in yarattığı eser karşısında gücü bir yere kadar yetiyor. Oyunda ikinci sezon için açık kapı bırakılmış. Benim ikinci sezondan beklentim elbette teknik açıdan sorunsuz bir yapım olmasıyla beraber daha derli toplu bir senaryo. Fazla karakter tanıtacağım diye dağılacağına az ama öz bir kadro denenebilir. Lâkin ikinci sezon için birazcık beklememiz gerekecek çünkü sırada Walking Dead’in üçüncü sezonu var ve DC’den sonra Telltale gözünü Marvel’a kestirmiş durumda, Guardians of the Ga­laxy serisi Telltale’in elinden geçip 2017’de bizimle olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.