BİLGİSAYARIN TARİHÇESİ

Hesaplamaya yardımcı olan çeşitli hesap cihazları tarih boyunca vardır. Ancak insanlar ticari bakımdan gelişmeye başladıkları sırada gittikçe daha büyük sayılarla işlem yapmaları gerekti. Babil İmparatorluğu zamanın da bilgisayarların atası olarak kabul edilen Abaküs’ü icat etmişlerdir. Birbirini takip eden yıllar ve teknolojinin günden güne değişmesi bilgisayarlara da yansımıştır ve bilgisayarlar bugünkü halini almıştır.

İLK BİLGİSAYAR

İlk bilgisayar 1946 yılında icat edilmiştir. İsmi ENIAC olan bilgisayar ABD’de top atışlarını hesaplamak amacıyla kullanılmış ve ABD ordusunun desteği ile gelişmiştir. Kendinden önceki elektro-mekanizma yapan cihazların yüzlerce kat işlem yapabilme özelliğine sahiptir. ENIAC 1955 yılının sonlarına kadar kullanılmıştır.

 

 

İLK KİŞİSEL BİLGİSAYAR

Satışa sunulan ilk bilgisayar İtalyan firması Ollivetin üretmiş olduğu PROGRAMMA 101’dir.Proje 1962 yılında başlamış ve 3 yılda tamamlanarak üretim kapasitesi büyük miktarda artmıştır.NASA,APOLLO 11’in aya inişini sağlamak için PROGRAMMA 101’den yararlanmıştır.Türkiye’de kullanılan ilk bilgisayar ise 1960 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmak amacıyla ülkeye getirilmiş IBM 650-DATA’ dır.

 

 

İLK BİLGİSAYAR VİRÜSÜ

İlk bilgisayar virüsü olarak kabul edilen virüs internetin atası olan ARPANET’ e “THE CREEPER” ismi ile bulaşmıştır. The Creeper 1971 yılında deney olarak kullanılmıştır ve zararsızdır.İlk kontrol dışı olan virüs ise 1982 yılında APPLE DOS 3.3 işletim sistemlerine sahip bilgisayarlara bulaşan  “ELK CLONER” aslı virüs’tür.Virüs şaka amaçlı geliştirilmiş olup,bulaştığı bilgisayarlarda kısa bir şiir göstermiştir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.