Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Blackwake

Korsanlık gerçekten de hiç ölmeyecek tek meslek olabilir mi?

Korsanlığın sadece ahşap yelkenli gemi­lerin, toplar ve kılıçlarla savaştığı çağlar­da kaldığını düşünüyorsunuz çok yanılıyor olabilirsiniz. Bugün bile Hint Okyanusu’nun kuzeyi korsan kaynarken, bu bölgeden geçen gemilerin sürekli saldırıya uğraması ve hayatta kalabilmek için korsanlarla silahlı çatışmaya girmeleri son derece sıradan bir durum. Öyle ki, eğer rotanız Kuzey Hint Denizi’nden geçiyorsa, bölgedeki limanlar sizi korsanlar konusunda uyarıyor ve rotanızı güneyden geçirmenizi tavsiye ediyorlar. Böl­gede savaş gemileri sürekli devriye gezdiği halde, korsanlık faaliyetleri neredeyse on yıldır hız kesmeden devam ediyor.

Ayrıca sadece denizde mi? Kolluk kuvvetle­rinin gücünün yetişmediği her yerde korsanlık mümkün ve insanlığın geleceğinde, uzayda, başka gezegenlerin kolonileştiği dönemde, uzay gemilerini soyacak, uzay gemilerine sal­dıracak korsanların var olacağına kesin gö­züyle bakılıyor zira bu gemilerin son derece değerli kargolar taşıyacak olacağını tahmin edebilirsiniz ve bu kargoları ele geçirecek insanların zenginliğe kolay yoldan ulaşacak olması, korsanlığı da beraberinde getirecek. Dolayısıyla, bir gün yapay zeka hepimizin işini elinden alabilir ama korsanlık dünyada hiç ölmeyecek tek meslek olabilir.

Bu bilgiler aklımızın bir köşesinde duruversin zira Steam’da son zamanlarda en çok sevilen oyunlardan biri, multiplayer bir korsanlık simülasyonu. Blackwake, o kadar çok beğe­niliyor ki, insanlar birbirlerinin gemilerini ba­tırmak için güvertede oradan oraya koşturup görevleri yerine getirmeye çalışırken kahkaha seslerinin mikrofonlarda çınladığına sık sık şahit olabilirsiniz.

Oyun erken erişimde olduğu için henüz yete­nekleri kısıtlı. Ancak temel olarak, bir korsan gemisinde spavvn oluyorsunuz ve başka korsan gemilerine karşı savaşıyorsunuz. Bu sırada başka oyuncular da sizinle beraber veya size karşı oynamaya devam ediyor. Geminizde topları ateşlemek, barutu doldur­mak, elinizdeki tüfekle düşman gemilerine ateş açmak, hasar alan güverteyi tamir etmek, yelkenleri açmak, kapatmak, geminin dümenine geçmek, düşman gemilerini bordalayıp rakiplerinizi kılıçla biçmek gibi sayısız görev var. Tam anlamıyla klasik bir korsan fantezisi yaşatan oyun, geliştirildikçe daha çok beğeni kazanacak gibi duruyor zira şimdilik sadece 2 farklı gemi çeşidi ve 2 farklı oyun modu bulunuyor.

Multiplayer oyunların hastasıysanız, Blackwake kaçırmamanız gereken bir oyun olacak. Aklınızın bir köşesinde dursun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.