Cyanogen Mod’un sonu

Popüler Android alternatifinin günleri sayılı. Hikâyesi ihanet, entrika, kötü yönetim – ve harika bir yeniden doğuş içeriyor.

Steve Kondik sevilen Android alternatifi Cyanogen- Mod’un Cyanogen Inc. ile piyasaya sürüleceğini Eylül 2013 de duyurduğunda partneri Kirt McMaster ile bir­likte yüksek hedeflere sahipti: Amaçları sadece Google’dan daha iyi bir Adoroid sistemi satmak değil, McMaster’ın de­diği gibi ’Googleın kafasına bir kurşun sıkmak’tı. Tabi ara­dan geçen üç yıl bir şeyi kanıtlar nitelikte: Hedefleri gerçek olamayacak kadar yüksekmiş.

Bu arada Cyanogen Inc. başarısızlığa uğradı ve berabe­rinde çoğu kullanıcı tarafından sevilen ücretsiz sürümü CyanogenMod’u da beraberinde götürdü. 31 Aralık 2016’dan beri cyanogenmode.org sunucularına erişilemiyor. Bu da ücretsiz işletim sisteminin resmi olarak öldüğüne işaret. Cyanogen incin başarısızlığa uğramasının birçok sebebi bulunuyor. Bunlara kötü yönetim ve Kondik ve McMaster arasındaki bitmek tükenmek bilmeyen rekabetin sebep ol­duğunu söylememiz yanlış olmaz.

Prensiplere ihanet

Çözülme süreci: Cyanogen Inc. ilk zamanlarda para kazan­dıracak bir iş modeli olarak görülmekteydi. 2015de Cya- nogenOS akıllı telefonlarını OnePlus, Alcatel ve Wileyfo gi­bi alternatif işletim sistemleri yükleyen birçok küçük üreticiye lisanstandı.

İşlerin Cyanogen Inc. için iyi gitmediğinin ilk işaretleri ise Şubat 2016 da görmeye başladık. İşletim sisteminin MOD’lar ile dolu olduğu bilinen bir gerçek haline geldi. Bu uygulamalar işletim sistemine bağlı ve kolayca silineme mekteydi: prensiplere ihanetin yaşandığı bir diğer alan ise Cyanogen’in adeta imzası haline gelen kullanıcı dostu yaklaşım. Tabi bu da Cyanogen’in başarısının sırlarından biri olan katı veri güvenliliğinden ödün vermek anlamı­na gelmekteydi ki bu MOD’lar Microsoft’tan sağlanıyor. Şirketin Windows ıo’dan beri veri güvenliği konusunda çok büyük endişelere mahal verdiğini de unutmayalım.

Temmuz 2016, Cyanogen Inc.’in tüm işletim geliştiri­cilerini işten çıkarıp, sadece uygulama geliştirmeye yo­ğunlaştığı haberleri ortaya atılmaya başlandı. Yılın so­nuna kötü haberler ardı ardına gelmeye başladı: ilk olarak Kondik. teknik yöneticilik pozisyonundan alındı. Kasım ayında Cyanogen Inc. Seattledaki ana ofisini ka­patma kararı aldı ve son olarak ay sonunda kurucu ortak ve buluşçu Kondik’in, Cyanogen şirketiyle olan tüm bağı kesildi. Kondik yaptığı açıklamada ortağı McMaster’ı. Cyanogen Inc.’i yanlış medya stratejileriyle ve kötü ticari anlaşmalarla “kötü bir çalışma ortamı’na çevirmekle suçladı.

Cyanogen topluluğuna asıl darbe de bundan sonra geldi: Noel arifesinden bir gün önce şirketin bloğ unda CyanogenMod hizmetlerinin tamamının yılsonunda durdurulacağı açıklandı ki sözlerinde de durdular. Bu­nun sebebini de ticarileştirildiğinde “Cyanogen’in isim hakkının Cyanogen Inc.e devredilmesi şeklinde izah et­tiler.

Küllerinden doğan Anka kuşu misali

Kondik, halen vizyonundan şaşmış değil. Kısa bir zaman periyodu içerisinde kendisine bir geliştirici komitesi oluşturarak Cyanogen’i yeniden markalaştırma çalışma­larına başladı bile. Bu modifiye edilmiş işletim sistemi sadece dört hafta sonra piyasaya sürüldü ve küllerinden doğan Anka kuşu misali LineageOS olarak adlandırıldı.

Olay basına yansıdığında LineageOS 14.1, Android 7.1 ya da daha bilinen adıyla “Nougat” tabanlı bir işletim sis­temiydi ve çoktan 6o’ın üzerinde (ayrıca eski) telefonda kullanıma hazırdı. Google Nexus 5’a kurduğumuzda her­hangi bir problemle karşılaşmadık ve bu bize bir ilk izle­nim edinme olanağı tanıdı. LineageOS tamamen pürüz­süz ve donmalardan uzak şekilde çalışıyor. Daha derin incelemelerimiz de gösterdi ki sistem genel hatlanya es­ki CyanogenMod’un yeni bir giriş ekranına sahip sürü­mü. Granül gizlilik ayarları ve sistemsel müzik ekolayzırı gibi tanıdık özellikler bu sistemde de yerini alıyor. Sele­finde olduğu gibi LineageOS’da varsayılan olarak Google uygulamaları bulunmuyor, fakat bunu kurulumda etkin- leştirebilmektesiniz.

LineageOS’in CyanogenMod’dan ayrıldığı noktalar da mevcut: ilk sürümlerinde detaylı tasarıma imkân ta­nıyan entegre tema yöneticisi bulunmuyor. Ayrıca Line­ageOS. varsayılan olarak, kök erişimiyle sunulmuyor. Bu­nun sebebi ise köklenmiş cihazlarda çalışmayan NFC ödeme özelliği Android Pay. Tabi ki kurulumdan sonra, cihazınızı kökleyebilmektesiniz.

LineageOS. CyanogenMod’un haftalık güncelleme huyunu benimsediğini görmekteyiz. Yani Cyanogen fela­keti çoğu kullanıcı için büyük tahribatlara sebep olmuş değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.