DEATH STRANDING

2015 yılının akılda kalan olaylarından biriydi kuşkusuz Hideo Kojima’nın Konami’den ayrılması. Efsane haline gelmiş Metal Gear Solid serisinin yara­tıcısı Kojima’nın yıllarını ve parlak kariyerinin büyük bölümünü verdiği Konami’yle yollarını ayırmasının ardından nasıl projelerle karşımıza çıkacağını merakla bekliyorduk. Haziran 2016, E3 konferansında yaptığı açıklamalar birçok oyunseverde ilgi, heyecan ve merak uyandırdı.

Elimizde sopa ve ip var

…pek başka bir şey de yok diye devamını ge­tirebilirim. Zira Hideo-san’ın önceki yılki E3’te yaptığı ilginç açıklamaların ardından, geçtiği­miz ay yayınladığı 9 dakikalık bir açılış – oyna­nış videosu dışında çok somut bilgi ve açıkla­ma yok elimizde. Arşiv ve harddisklerimizde bulunan, artık alıştığımız aksiyon/RYO’lardan farklı özellikleri olduğunu belirtiyor Kojima.

Sopa ve ip konusuna gelirsek, geçen yıl Ömer arkadaşımızın Death Stranding – E3 yazısında da bahsettiği gibi, Kojima lisedey­ken okuduğu bir kitapta yazan “sopa insanın tehditleri savuşturmasına, ip ise kendisi için değerli şeyleri yakınında tutmasına yarar’cüm- lesinden ilham alarak değişik, özgün bir oyna­nışla karşımıza çıkacağının müjdesini vermişti. ‘Elimizde gene sopa olacak, ip ise çevrimiçi dünyaya bağlanmamıza yarayacak” sözlerin­den, klasik ortaklaşa (co-op) modu ve-veya Dark Souls serisi gibi diğer oyuncuların siluet­lerini görüp bıraktığı notları okuyabileceğimiz bir mekanik olabilir diye tahmin edebiliriz.

9 dakikalık tanıtım videosundan anladıkla­rımız ise, gizem, gerilim ve merak duygusu ön planda olacak. Patlamaların çevreye etkileri konusunda başkahramanın cümlelerindense, Big Bang teorisiyle ilgili bilim kurgu havasında bir öykü çıkacağı tahmin ediliyor. Kojima-san’ın IGN’e verdiği röportajdan, oyundaki ölüm mekaniğinin diğer oyunlardan farklı işleyece­ğini öğrendik bir de. Kojima oyunlarda ölümün aslında daha fazla jeton aldırmak için oyuna baştan başlama bahanesi olarak kullanıldığını ve bunun uzun süredir değişmediğini belirti­yor satır arasında. Kendisi Death Stranding1e bu konuya yeni bir bakış açısı getirecek, her ölümden sonra yeniden başlamak yerine ‘kal­dığı yerden’devam edecek bir oyun yapıyor. Ölürken bir krater oluştuysa, geri döndüğünüz­de de o krateri görmeye devam edeceksiniz diyor.

Hideo Kojima’nın bu ilgi çekici ve iddialı yapımının çıkış tarihindeyse çok net bilgiler yok, “2018, en geç 2019 yılı içinde” diye belirsiz, tahmine dayalı açıklamalar mevcut internet ortamında. PS4’e özgü, en akılda kalıcı, başarılı oyunlardan biri olmasını umuyor ve bekleme­ye geçiyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.