DEATH’S GAMBIT

Ya ölümsüzlük bir hastalıksa?

Ölümün yokluğu yaşamın anlam­sızlığını getirir ve ruhlar bir yer­lerde huzur bulamadıkça günlük yaşam da cehennemin bir aynası oluverir. İşte böylesi iç karartıcı boğuk bir dünyası var Death’s Gambifin. Ada­mımız Sorun’un sorunuysa bu lanetli ölümsüzlerle dolu dünyada yıllar önce onu terk eden savaşçı annesini bir şekilde bulmak. Askeri birliği son sa­vaşında darmadağın olan Sorun kaçıp kurtulsa da yaralarından dolayı ölümü beklerken karşısında gerçekten ölüm’ü bulur ve onun için çalışmayı kabul eder.

Karşılığındaysa ölümsüzlerin güçlerinin kaynağını yok etmeli ve bu huzursuz diyara dirliği ve düzeni getirmelidir. Açıkçası Death’s Gambifin hikâyesi oyunun bence en iyi yanlarından biri ve sırf onu nihayete erdirebilmek için katlanacağınız bin bir çileye de değer. Onlar ne mi? Hemen anlatayım…

Karanlık ruhlar tuzdan kalelerinde Shadow of the Colossus’çuluk oynarken Başlıktaki gibi bir hibrid oyunumuz. Yanlamasına gitmeli bir aksiyon oyunu olma fırsatını elinin tersiyle itmese de (ki bu kadar iyi piksel art görseller olun­ca insan daha hızlı bir oynanış istiyor Dead Cells1 teki gibi) bu yaklaşımı çok da kullanmayan DG tam anlamıyla bir DarkSouls benzeri.

Bu benzerlik yalnızca oyunun stamina barı veya öldüğünüzde gerisingeri bir sürü yol yürüten check- point sistemiyle de sınırlı değil. İlerledik­çe bulduğunuz NPC’Ierin merkezdeki güvenli bölgenizde toplanması, eşya açıklamalarındaki lore parçaları, zorluk seviyesi (ki oyun burada biraz yalpalı­yor), ürkütücü boss’lar ve genel fantas­tik Orta Çağ atmosferine varana kadar pek çok öğe Dark Souls1 u andırmakta.

Oyunun sağlam savaş mekanikleri olsa da stamina’nın ikide bir tükenme­siyle kritik anlarda yuvarlanamamak gerçekten çok sinir bozucu. İkinci zayıflık kalkan kullanımıyla ilgili. Oyunun tuşa basmanızla adamın hareketi yapması j arasında çok çok ufak da olsa bir zaman payı var ve bu pay aynı zamanda hare­ketlerin yarıda durdurulamaması de­mek. Buna kalkanı tutarken stamina’nın hızla tükenmesi eklenince basit hare­ketleri bloklamak bile zorlaşıyor ki parry yapmak ne mümkün.

Bu stamina ve sa­vaş dinamikleri metroidvania öğeleri de bulunan Salt & Sanctuaryde daha iyiydi bana kalırsa. Ayrıca oyunun karakterimi­zin istatistiklerini göstermek konusunda da elini biraz tembel alıştırdığını düşü­nüyorum. Bunun yanında estus flask gibi canımızı tamamlayan Anka kuşu tüyleri var ve çeşitli buff’larla birlikte geliyorlar. Haritanın gizli saklı yerlerinde bu arkadaşları aramayı unutmayın, öl­düğünüzde Anka kuşu tüyleriniz yerde kalıyor ama sonradan dinlenme yerlerin­de bunları belli bir ücret ödeyerek geri alabiliyorsunuz. Yani o noktada biraz daha insaflı Death’s Gambit.

İnsafsız olduğu alansa oyunun orta­larında daha ne oluyor demeden yük­selen zorluk eğrisi. Kimileri bu noktada oyunun bırakacaktır ama biraz daha sabredenler oldukça ilgi çekici ve bu tarz oyunlarda alışık olmadığımız kadar oynanışla iç içe geçen hikâye anlatımı­nın keyfini sürmeye devam edebilirler. Zaten son bölüme geldiğinizde cinnet geçirtecek kadar zor platform öğeleri ve sizi çatır çutur doğrayacak kâbus gibi yaratıklarla karşılaşacaksınız. Oyunu bi­tirdikten sonra açılan 10 zorluk seviyeli New Game+ ise gerçek mazoşistler için j biçilmiş kaftan.

Yalnızca ölüm tüm zartan elinde tutar

Kusurlarına rağmen bağımsız bir oyun için hayli güzel bir sunuma ve çeşitliliğe sahip Death’s Gambit. Bir de o koca kılıçları kazma kürek sallar gibi sallamasak ve yetenek ağacı bir şeye benzese tadından yenmeyecek bir oyun olurmuş. Ama şu haliyle bile piyasadaki pek çok Dark Souls klonuna beş basan bir yapım ve Ağustos ayı içerisindeki 5. önemli yanlamasına ilerlemeli aksiyon oyunu olmasına rağ­men kesinlikle ilgiyi hak ediyor. Müzik ve seslendirmelerse haddinden çok iyi. Souls açlığınız bastırdıysa acımadan yapıştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.