DEEP SKY DERELICTS

Uzay hurdacıları

Uzak gelecekte insanlık evrene yayılmış ama distopik bir şekilde iki sınıfa bölünmüştür: Vatandaşlar ve yurtsuzlar. Vatandaşlar yaşanabilir gezegenler üzerinde doğal hayatlar yaşarken yurtsuzlar uzayda hurdacılık yaparak hayatta kalmaya çalışırlar. İşte bunlardan biri olarak biz, vatandaşlık hakkı elde etmek için efsanevi Ana Gemi’yi bulmaya çalışıyoruz.

Deep Sky Derelicts, 80’lerin distopik cyberpunk romanlarından fırlama bu hikâyeyi çizgi roman tarzı grafik stiliyle desteklemiş, öyle ki sıra tabanlı savaş­lar sırasında eylemleriniz birer çizgi roman kutucuğu olarak resmediliyor. Renk paletini ve şimdilik kendini çok tekrar etse de mekân çizimlerini de eklediğimizde oyunun kendine has atmosferini sağlam oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Temel oynanışa gelecek olursak üç kişilik (Darkest Dungeon gibi yenileri de alınabilecek) ekibimizle terk edilmiş gemileri gezip hem Ana Gemi’ye dair ipuçları bulmaya hem de para kazanıp seviye atlamaya çalışıyoruz. Üsten ya da gezdiğimiz gemilerde karşılaştığımız insanlardan alınan görevler de cabası. Savaş mekaniği sıra tabanlı ve ilginç bir yanı var. Guild of Dungeoneering’i andıracak şekilde kart destesi mantı­ğıyla çalışıyor. Kullandığınız her silah ve eşya aynı zamanda eylem kartlarıyla geliyor ve desteden rastgele kart çekip elinizdeki kartlara göre savaşıyorsunuz. Bu yüzden doğru deste yönetimi de ayrı bir strateji mekaniği sağlıyor.

Tarzı güzel, oynanışı gerçekten çok keyifli olan oyun şimdilik ilk üç terk edilmiş gemiyi gezdikten sonra sona eriyor ama Nisan’a kadar uzanan dü­zenli bir güncelleme planları var. Takip­te kalmanızı öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.