DENİZ DİBİNİN MAKİNELERİ

Ticaret, savaş ve bilimsel keşif amaçlı bu beş öncü denizaltı, insanları okyanusların en derin noktasına taşıdı.

1/ DENİZALTI

USS ALBACORE »180 METRE

Eski askeri denizaltılar su yüzeyinin hemen altından giderdi. Soğuk Savaş döneminde nük­leer silahları fark ettirmeden taşımak için daha derinlere dalmaya başladılar. USS Albacore iki dönem arasındaki geçişi simgeleyen, saatte 30 mil hızla gidebilen silahsız bir denizaltıydı.

2/ ATMOSFERİK DALIŞ KIYAFETİ JIM KIYAFETİ ► 375 METRE

İlk defa 1850’lerde tasarlanan basınçlı dalış kıyafetleri insanların vücutlarındaki gazların dekompresyonu için duraklamasına gerek kal­madan hızla dalmasını sağlıyordu. 1970’lerde petrol şirketleri boru hattı döşemek için JIM derin dalış kıyafetini kullanıyorlardı.

3/ BATISFER BEEBE BATİSFERİ ► 908 METRE

1920’Lerde doğa bilimci William Beebe ile mü­hendis Otis Barton bir araya gelerek batisferi yarattılar. Duvarları 2.5 santimetreden kalın, içi boş bir çelik toptu bu. Işığı ve penceresi sayesinde yolcusu deniz canlılarını gözlemle­yebiliyordu.

4/ ROBOT SUALTI ARACI KAIKO ► 10.740 METRE

Robot sualtı araçlarının içlerindeki insanları canlı tutmak gibi bir kaygısı yok. Uzaktan kontrol edilen Kaiko, kendisini yüzeye bağla­yan kablonun 2003’teki bir tayfun sırasında kopmasına kadar okyanus dibinden yüzlerce türün örneklerini toplamıştı.

5/ İNSANLI DALIŞ ARACI DEEPSEA CHALLENGER ► 10.736 METRE

Deepsea Challenger 2012’de, sadece 110 cm genişlikte bir kürenin içine sıkışmış haldeki film yapımcısı James Cameron’u Challen­ger Çukuru’nun dibine götürdü. Keşif ekibi insanoğlunun ilk defa 1960’ta eriştiği bu derinliği belgesel filmde kullanmak amacıyla 5K çözünürlükte filme çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.