Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Deri Altı Teknolojisi

Şeker hastaları parmaklarının ucunu kanatıp bir çubuk ile şekerlerini ölçüyorlar. Fakat başka bir alternatif de var. Bunlardan birini test etme şansı bulduk!

Yeni nesil bir glikoz ölçü cihazı piyasayı ele geçiriyor. Bunlara CGM (Continuous Glucose Mo- nitoring, devamlı glikoz izleme) deni­yor ve bunlar kandaki şeker seviyesi­ni düzenli olarak ölçüp veriyi akıllı telefonlara veya özel alıcılara gönde­riyor. ABD bazlı üretici Senseonics şimdi vücuda yerleştirilen bir sensör ve bağlanan bir verici üretti ve bu ürün Avrupada Eversense adıyla satı­lıyor- Bu ürünün prototipinin testine Almanya’da katıldık. Eversense kulla­nışlı: diğer tüm sistemlerdeki sensör- ler her bir veya iki haftada bir şarj edilmeli ama o deri altında 90 gün bo­yunca çalışabiliyor. Ölçme metodu bunu mümkün kılıyor: neredeyse di­ğer tüm sistemler bir enzim sensörü ile kandaki şekeri ölçerken Eversense tam tersine florasan kullanarak bunu yapıyor.

Takılması dakikalar sürüyor

Sensör bir kulaklık jakının ucundan daha büyük değil ve kandaki şeker değerini üç boyunca ölçmesi gereki­yor. Yerel anestezi yerleştirmek için yeterli; işlem hiç de ilgi çekici değil: ilk olarak doktor ufak bir kesi atıyor. De­ri altına itilen bir iğne ile bu kesi bir tür cebe dönüştürülüyor. Sensör bu­raya ortası boş bir tüp aracılığı ile iti­liyor. Kesiyi dikmek gerekli değil; ken­diliğinden kapanıyor. Yara bandajla kapatılıyor, sensöre elektrik veren ve veriyi okuyan verici sensörün üzerine bağlanıyor ve sistem akıllı telefona yönlendiriliyor- ve CGM yüklenmiş oluyor. Fakat, eğer hemen değerlerin size bildirilmesini bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız: sensörün ısınma aşaması için bir güne ihtiyacı var: 24 saat içinde dört kez parmaktan ölçüm ile ilk kalibrasyon tamamlan­mak zorunda. Ardından nihayet kulla­nıma hazır.

CGM kullanmak ilk başta zahmetli ve vakit harcatan bir şey gibi geliyor, vericinin şarj için çıkarılması gereki­yor – ve çok daha sinir bozucusu – su geçirmez değil, yıkanırken de çıkması gerek. Yeniden takmak biraz maharet gerektiriyor, doğru ayarlanmalı ve oturtulmalı ki, bu oynak ve tutuşu za­yıf yapışkanı ile iyice zorlaşıyor. Mobil cihaza bağlamak da hemen olmuyor. Günlük bazda, vericiye yakalanıyorum – örneğin şarj olurken. Daha da ötesin­de. herkes pazumdaki çıkıntıya bakı­yor gibi geliyor. Daha da kötüsü: Ölçü­lüp bana gösterilen değerlere inanmak istemiyorum: Eversense şekeri doku sıvısından ölçüyor, yani burada par­maktan ölçüme kıyasen bir on dakika­lık gecikme var.

Fakat kısa sürede Eversense kul­lanmak basitleşiyor: Düzenli olarak duşa girmeden önce vericiyi şarja bağ­lıyorum ve tamamen şarj olmuş olu­yor. Konumlama ve ayarlama artık ne­redeyse                                  otomatikleşiyor, uygulamadaki gereç bazen destek su­nuyor. Verici yeni yıkanmış cilde daha iyi yapışıyor. Bir kol bantı onu yerinde tutuyor ve gittikçe ona alışıyorum. Ci­haz aslında tişört giyerken dahi fark edilmiyor. Ayrıca değerleri doğru yo­rumlamayı da hızlıca öğreniyorum.

Şeker hastaları için yeni konfor

Kan şekeri dengesizliklerinde ve yük­sek yükselme veya düşme söz konusu olduğunda, verici titreşiyor ve size he­men müdahale etme imkanı sağlıyor. Fakat bu titreşimden öte kesin veri için akıllı telefondaki uygulamaya mutlaka bakmak zorundasınız.

Bu uygulama Eversense’in kontrol merkezi. Kullanıcı ile tüm etkileşim buradan gerçekleşiyor. Ana ekran oto­matik olarak anlık glikoz değerini ve son saatteki değeri çok renkli bir tab­loda gösteriyor.

Ek olarak, glikoz ölçümleri, ye­mekler, insülin dozları veya hafif bir soğuk algınlığı üzerine detayları ekle­yebiliyorum. Hiper ve hipoglisemi için alarm limit değerleri ve düşme yüksel­me değerleri buradan ayarlanabiliyor, ayrıca hedef değerler, alarm sesleri ve yemek saatleri de ayarlanabiliyor. Fonksiyonel genişliğine rağmen uygu­lamanın kullanımı çok kolay. Bu ne­denle stadyumda metroda veya işte te­lefona hızlıca bir bakış atmak yeterli olabiliyor.

Bu seride. Senseonics geri bildirim­leri de alıyor ve bazı önemli noktaları geliştirilmiş. Yeni verici bu sayede da­ha ergonomik ve su geçirmez, böylece çok daha fazla vücutta kalabiliyor. Fa­kat parmaktaki delme işleminden ta­mamen kurtulamıyorsunuz, zira Ever- sense her gün kalibre edilmeye ihtiyaç duyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.