Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Yapılan Hatalar

Dizüstü bilgisayarı alırken neler yapmamalı? Ne istediğinizi bildiğiniz sürece, piyasada her yaşam tarzı ya da amaç için uygun pek çok seçenek var. Önce ihtiyaçlarınızı saptayıp öyle alışverişe çıkın ki sonu hüsranla bitmesin.

Muhtemelen birkaç dizüstü bilgisayarınız olmuştur, hoşlandığınız hangi özellikleri vardı? Büyük olasılıkla bir makine seçerken iyi ve kötü deneyimleriniz olmuştur. Örneğin, 17 inçlik muazzam bir boyutu taşımanın zorluğu ya da Netflix’in filmlerini 11 inçlik bir ekranda izlemenin getirdiği kaçınılmaz hayal kırıklığı. Neyse ki, ne yaptığınızı bildiğiniz sürece, her yaşam tarzı ya da amaç için uygun seçeneklerden bir sürü vardır. Unutmayın, her kuralın istisnaları vardır.
İşte en yaygın dizüstü bilgisayar satın alma hatalarımızın listesi, bunlara dikkat ederseniz tüm potansiyel pişmanlıkları kapıda bırakabilirsiniz.

1. Hata: Mevcut en ucuz modeli satın almak

En ucuz bilgisayar cüzdanınız acısından uygun olabilir, ancak muhtemelen ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip olmayacaktır ve istediğiniz uzun ömürlü olma şansı olmayacaktır.
Diyelim ki, bir çift çekirdekli ve dört çekirdekliişlemci arasında karar vereceksiniz. Bir kerede birçok uygulamayı çalıştırmak istiyorsunuz, ancak biraz daha ucuz olduğu için çift çekirdekli işlemciyi seçerseniz. Artık ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar güçlü olmayan bir sisteminiz var ve bu sorun yeniden satın alma zamanı gelene kadar sizin başınıza bela olacaktır.

2.    Hata: Fazla para ödemek
Bunun iyi bir örneği Touch Bar’lı 2016 MacBook modelleridir. Touch Bar yeni bir teknolojiydi ve sunduğu şeyleri görmek için kullanıcılar heyecanlandılar. Bununla birlikte, Touch Bar’a biraz tartışmalı geçildi. Herkesin hoşuna gitmedi ve bazıları onun daha fazla sorunlu olduğunu düşündü. Sadece Touch Bar için yeni MacBook’a geçenler, olağanüstü heyecanla anlamadıkları bir özelliğe para vermiş oldular.

3.    Hata: Dizüstü bilgisayarı “bugün” için satın almak

Eski bir tavsiyedir, ancak yine de geçerlidir. En yeni teknoloji ve en yeni modelleri almaya takıntılı değilseniz, yeni bir dizüstü bilgisayar muhtemelen en azından birkaç yıl kullanılacaktır. Bu, bugün için bir dizüstü bilgisayar satın almak yerine, birkaç yıl içinde geleceğiniz nokta için bir tane satın almanız gerektiği anlamına geliyor.

Burada klasik bir örnek verelim. Henüz lisans derecesine sahip olmayan bir üniversite öğrencisi, yeni bir dizüstü bilgisayar satın almaya karar verir. Mevcut ilgi alanları için bir dizüstü bilgisayar satın almak cazip olsa da, bu onun için bir hatadır. Üniversitelerin öğrencilerin kullanması için birçok teknik araçları vardır. Kişisel bir dizüstü bilgisayar söz konusu olduğunda, öğrencinin mezun olduktan sonra kullanabileceği bir dizüstü bilgisayar satın alması daha iyi bir fikirdir.

4.Hata: Portları ve uyumluluğu göz ardı etmek

Tüm dizüstü bilgisayarlar bağlanmak istediğiniz portları içermezler. Kart okuyucuya mı ihtiyacınız var? Üç USB portuna ne dersiniz? Pek sansınız olmayabilir. İhtiyacınız olan portları saptayın ve ardından dizüstü bilgisayar seçeneklerinizi bir kez de bu acıdan kontrol edin. Yeni bir dizüstü bilgisayarın ihtiyaç duyduğunuz portlardan yoksun olması durumunda, adaptör maliyetini karşılamak zorunda kalırsınız.

5. Hata: En yüksek çözünürlüğü seçme

4K ekranı ile övülen bir cihaz, kesinlikle bir övgüyü hak eder, ancak bu dizüstü bilgisayarlar her zaman doğru seçim olmayabilirler, inç basma 200 pikselin üzerindeki herhangi bir şeyi henüz ölçeklendiremeyebilirler. Eski Windows uygulamaları boyutları piksel boyutunda islediğinden, yüksek çözünürlüklü dizüstü bilgisayarlar genellikle menüleri daha küçük gösterirler. Ekrandaki daha fazla piksel, fontları, ikonları ve görsel ekranın diğer temel özelliklerini de içeren her şeyin boyutunu küçültürler.

Pil ömrü de yüksek çözünürlük nedeniyle olumsuz etkilenir, çünkü tüm bu pikselleri sürmek için daha parlak bir arka plan gerekir.

6.    Hata: Satın almadan önce denememek

Mümkünse uygun bir test sürüsünü düşündüğünüz dizüstü bilgisayarda gerçekleştirin. Normal mağazalarda test etmek için birçok günlük dizüstü bilgisayar bulunur; bu da trackpad, klavye, yazılım arabirimi ve modelden modele değişen diğer unsurları denemenizi sağlar.

7.    Hata: Boyutun önemli olmadığını düşünmek

Boyut önemlidir, özellikle bir dizüstü bilgisayar söz konusu olduğunda. Daha büyük bir ekran daha geniş ve genellikle daha iyi görüntüleme deneyimi sağlarken, tasınabilirlik faktörünü zedeler. Bir dizüstü bilgisayarın boyutu genellikle klavyenin ve trackpad’in boyutunu da belirler; yani, 13 inçten daha kısa bir boyutta bir dizüstü bilgisayar seçtiğinizde bu, muhtemelen sıkışık bir şekilde çalışacaksınız demektir.

Bununla birlikte, geçmişte dizüstü bilgisayarınızı nasıl kullandığınızı düşünmek en iyisidir. Daha küçük bir ultrabook, sık çıkılan seyahatlerde kullanılabilir bir seçenek olabilir, ancak standart bir dizüstü bilgisayar arayan kullanıcılar için muhtemelen 13.3 veya 14 inçlik bir ekran seçmek gerekir.

8. Hata: Bir özelliğin saplantı haline gelmesi

Bir dizüstü bilgisayar alırken olaya dar bir bakış açısıyla bakmak kötü bir haber. Teknik tabloların birbirine karsı yerleştirilmesi eğlenceli olsa da, belirli bir özeliği favori olarak seçmekten ve yalnızca bu faktörü incelemekten kaçının. Örneğin, üreticiler RAM’İ severler. Bir numara olarak kolayca ondan bahsedilir ve daha büyük rakamlar daha iyidir. Ayrıca ucuzdur, bu nedenle ekstra gigabayt kullanmak bir dizüstü bilgisayarın daha hızlı görünmesi için kolay bir yoldur. Söylenenler gerçek, ancak is amaçlı ciddi bir yazılım kullanmadığınız sürece nadiren 8GB’dan daha fazla RAM gereksiniminiz olur. Bir dizüstü bilgisayarda daha fazlası varsa, bu harika, ama bunu takıntı yapmayın.

9. Hata: Daha büyük bir şeye ihtiyacınız varken ultrabook seçmek

Ultrabook’lar en popüler dizüstü bilgisayar türlerinden biri haline geldi ve otomatik olarak sizin için de en iyi seçim olduğunu varsaymak çok cazip olabilir. Hafiftirler, bir çantaya veya pakete kolayca sığacak kadar küçükler ve birçok modelin (özellikle Chromebook’lar) fiyatları en düşük seviyededir. Ultrabooklar herkese göre değildir. Sadece baslıklarda olmaları ve mükemmel değerlendirmeler almaları, her zaman en iyi dizüstü türü oldukları anlamına gelmez. Bir Chromebook hafif ve ucuz olabilir, ancak aynı zamanda çok az depolama alanına sahiptirler, büyük projeleri sabit diskinizde tutmanız gerektiğinde kullanışsızdırlar, veya tasarım projeleri için geniş, yüksek çözünürlüklü bir ekrana ihtiyaç duymanız durumunda isinize yaramazlar.

10. Hata: 2-in-1’i bir dizüstü ile aynı düşünmek

Tabletler, 2-in-1 Ter ve dizüstü bilgisayarlar farklı kategorilerdir. Bir tabletle ve klavyeyle yapabileceğiniz bir çok görevi bir dizüstü bilgisayarla da yapabilirken, benzerlikler çok geçmeden sona erer. Tabletler, çoklu görev, hızlı web tarama, karmaşık uygulamaları kullanma veya her türlü zorlu yazılımı çalıştırma konusunda çok daha kısıtlıdır. Bir şeyin ekran ve klavyesi olması, bir dizüstü bilgisayarın yapabileceği her şeyi yapabileceği anlamına gelmez.

NE ALMALI?

Dizüstü bilgisayar satın almak karmaşıktır, ancak başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz aradan bulmalısınız. Seçeneklerinizin olduğunu unutmayın. Yerel perakendecinizin bir şarkı için sattığı 17.3 inçlik dizüstü bilgisayarı satın almanız gerekmez. İnternette biraz gezinirseniz, daha uygun bir boyutta bir seyı benzer bir fiyatta bulacağınız neredeyse kesin. Fiyat ne kadar cekici olursa olsun, yanlış dizüstü asla iyi bir alışveriş değildir.

 

 

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Yapılan Hatalar” için bir yorum

  • 24 Temmuz 2017 tarihinde, saat 01:34
    Permalink

    Bende bilgisayar alcam yazdıklarınızı dikkate alarak araştırma yapcam. Güzel bi makale olmuş

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.