Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Dizüstü bilgisayarın kısa ve pahalı tarihi

Metroda e-postalarınızı kontrol etmek, uçakta sevdiğiniz bir filmi izlemek veya hesapları, sunumları kontrol etmek gibi günlük iş­lerimiz. 1982de çıkan dünyanın ilk mobil bilgisayarı GRiD Compass ııoo için ha­yal bile edilemeyecek işlemlerdi. Fakat o. gelecekte sıradan denilecek bu işleri başlatan, ihtiyatlı ama hızla bir değişi­min öncüsü oldu.

Dizüstü -aslında kucak üstü şeklin­de tercüme etmemiz gerekir bilgisayar­ların tarihi ise bundan da önce. 1972de başladı. Bilgisayar mühendisi Alan Kay. o yıllarda “çocuklar için kişisel bilgisa­yar” olarak gördüğü Dynabook üzerinde çalışıyordu. Bu proje konsept safhasını bile tam anlamıyla atlatamadı ancak çi­zim ve modeller, gelecekteki cihazların neye benzeyeceğine dair ciddi kanıtlar taşıyordu. Bu izler daha sonra endüstri tasarımcısı Bili Moggridge tarafından ilk taslakları yapılan GRiD Compass üzerinde de görüldü. Kendisi daha son­ra. 2010 yılında, ilk kez Prince Phillip Ta­sarım ödülününe layık görüldü. Sadece tasarım değil, performans bakımından Compass ııoo dikkate değer bir cihazdı: Intel 8086 işlemcisi. 340 KB manyetik belleği. 1200 Bps modemi ve 320×240 piksel ELD (LED değil) düz ekran paneli ile kazanç getirmesi muhtemel üst sınıf bir pazara hi­tap ediyordu. ıo bin dolarlık fiyatı nede­niyle sıradan kullanıcı tarafından ulaşılması doğal olarak imkansızdı. Do­layısıyla NASA ve ABD askeri birimleri tarafından kullanılmaya başladı. Ticari başarıya sahip ilk dizüstü bilgisayarla, yaklaşık ı yıl sonra. 1986da IBM PC Con- vertible ile tanıştık. Toshiba firması ilk kez “notebook” kelimesini ortaya atarak tıpkı defter gibi ince, hafif ve taşınabilir bilgisayar konseptini yarattı. Bu terim kısa sürede popüler oldu. 1991 yılında Apple, şimdi standart diyebileceğimiz birçok yeni özellikle donattığı ilk Power- book modellerini tanıttı. Bundan sonra ise artık herşey baş döndürücü bir hızla ilerliyordu: Cihazlar daha ince, daha ha­fif. daha güçlü ve çok daha “yüzüne ba­kılır” hale geldiler.

Ama bir sonraki adım için fazla bek­lememiz gerekmedi. 2010 yılında Apple, iPad konseptiyle birlikte sosyal yaşantı­mıza dahil olacak tabletlerin ilk adımını attı. Bu dokunmatik cihazlar Avrupa’da 2013 yılında satışa çıktığında dijital ya­şam tarzını yansıtıyorlar ve çoğunlukla boş zamanlarda eğlence amaçlı kullanılıyorlardı. Laptoplar ise daha ciddi ve iş amaçlı bir yerde duruyor­du.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.