DOTA AUTO CHESS AYRI BİR OYUN HALİNE GELİYOR

Neydi, ne oldu, ne olacak?

Her güzel hikâye, içerisinde bir miktar ironi barındırır. Fakat DOTA Auto Chessln hikâyesinin tamamı koskocaman bir ironi­den oluşuyor.

Hayatına bir Warcraftlll: Frozen Throne modu olarak başlayan Defense of the Ancients, oyunun kendi popülaritesini ikiye katlayarak bambaşka bir furya oluşturmayı başarmıştı, özellikle 2011 sonrası oluşan MOBA patlamasının temellerini atan bu ufak oyun modu, oyunu seven mod- cular tarafından herhangi bir destek olmadan geliştirilmişti. DOTA ismi o kadar büyük bir mar­ka haline geldi ki Valve 2009 yılında bu oyunun haklarını satın alarak Warcrafftan bağımsız bir oyun üreteceğini duyurdu. Orijinal modu ge­liştiren IceFrog’un ellerine emanet edilen DOTA 2’nin şu anki durumunu hepimiz biliyoruz.

Son dönemlerde milyonlarca oyuncunun tutkunu olduğu DOTA Auto Chess1 in adımlan da, tarihin tekerrür ettiğini ispatlar nitelikte. Haya­tına ufak bir Çinli geliştirici olan Drodo stüd­yolarında başlayan bu mod, o kadar büyük bir kitleye ulaştı ki DOTA 2 tarihinin en çok abone

olunan Atölye içeriği olmayı başardı. Bu satır­ları yazdığım sırada 8.6 milyon takipçiyi aşmış bulunan Auto Chess, aldığı 4 milyona yakın oy ile adını tarihe yazdırmayı başardı. Kulağa çok tanıdık geliyor, değil mi?

Auto Chess isminde DOTA’yı barındırıyor olsa da MOBA türünde bir oyun değil. Tamamen stra­teji üzerine kurulmuş bu modun İsmindeki ibare, oyunun şampiyonlarını barındırıyor olmasından kaynaklanıyor. Fakat bunun dışında kalan tüm mekanikler, DACyi bambaşka bir oyun yapıyor.

Basitçe 8 farklı oyuncunun oluşturduğu ordu­larla otomatik olarak savaştığı bir strateji oyunu DOTAAuto Chess. Elinizdeki parayı, tamamen rastgele şekilde gelecek mağazada harcaya­rak kendinize yeni’satranç parçalan’alıyor ve ordunuzu güçlendirmeye çalışıyorsunuz. Auto Chessln bağımlılık yapıcı mekanikleri de burada giriyor devreye.

Elimizdeki’satranç parçalarının’tamamı DOTA karakterlerinden oluşuyor, yani hepsi kendisine özel bir ırka ve sınıfa sahip. Şimdilik DOTA Auto Chess’te 15 farklı ırktan 11 farklı sınıfa sahip 61 adet kahraman bulunuyor. Bir savaşa girmeden önce stratejinizi oluşturmak için de bu ırk ve sınıfların kombolarını kullanmanız gerekiyor, örneğin satranç tahtanızdaki Beast ırkına giren kahramanların sayısı arttıkça diğer parçalarınızın saldırı güçleri de yükseliyor.

Bu ırklann tamamına sınıf özellikleri eşlik ediyor. Yine örneklemek gerekirse karşınıza bol miktarda çıkacak Beast Warrior özellikli parçalar, hem yukarıda belirttiğim beast ırkının özelliğini açmanıza yardımcı oluyor, hem de Warrior sınıfı­nın zırh yükseltme bonusunu almanızı sağlıyor. Kısacası elinizdeki her parçayı değişik ırk+sınıf kombosuna sahip şampiyonlarla birleştirerek farklı farklı taktikler oluşturabilmeniz mümkün.

Buna ek olarak altın ekonomisi, oyuncuya özel marketi ve RNG mekanikleri ile insanı kendisine bağlayan oyun, rüzgârı arkasına alma­yı başardı. 13 Ocak 2019’da sadece (!) 672.000 aboneye sahip olan Auto Chess, 4 ay içerisinde 9 milyona yakın aboneye ve 200.000’den fazla eş­zamanlı oyuncu sayısına ulaşmış durumda, öyle ki oyun yaklaşık 3 sene önce yerini PUBG ve CS.GO’ya kaptıran DOTA 2y\ de tekrar Steam’in zirvesine taşımış durumda. İsminde “DOTA“ ibaresini olmayan bir mobil oyunu da bulunan Auto Chess, eSpor turnuvalarının da gözbebeği olmaya başladı.

Peki, bu denli bir çılgınlığa dönüşen oyunun geleceğinde ne var?

Evet başlıkta da gördüğünüz üzere DOTA Auto Chess de bağımsız bir oyun olmaya ha­zırlanıyor. Ünü DOTA 2yı aşan oyun, Valve’ın da desteğiyle bağımsız bir isim olacak. Modun orijinal yapımcısı olan Drodo Studios’la birlikte çalışacak olan Valve, firmanın -şimdilik sadece Asya’da oynanabilen- mobil Auto Chess oyunu­na da destek verecek.

Rüzgân arkasına alan Auto Chess, yepyeni bir tür yaratmaya ilerliyor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.