Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Dron Avcısı Anti-Dron Teknolojileri

Bazı sorunlar yaratan dronları engellemek için, onlara paralel olarak anti-dron teknolojileri de geliştirilmeye başlandı. İşte bu konuda gelinen son nokta.

Dronlar çocuk veya yetişkin demeden her birimizin ilgisini çekmişlerdir. Havada dilediği gibi süzülüp gerektiğinde sabit kalarak alçalıp yükselebilen bu dört pervaneli uçan şarjlı cihazlar piyasada çeşitli boyutlarda ve genellikle kameralı olarak bulunabiliyorlar. Havadan resim çekebilen ve video kaydı yapabilen bu cihazlar günümüzde eğlence için olduğu kadar pek çok profesyonel işlerin yerine getirilmesi için de kullanılıyor. Onlarla zaman geçirmek, oyun oynamak oldukça keyifli olmakta, fakat bu bazı problemlerde çıkarmıyor değiller. Dronlara bazen uçakların rotalarında ya da uçaklar inişe geçtiklerinde onların hava sahalarında rastlanabiliyor.

Bu, uçuş güvenliğini büyük ölçüde riske sokan bir durum olarak gözlemleniyor. Dronlar ayrıca havadan izinsiz fotoğraf ve video çekimleri için casus bir araç olarak kullanılabiliyorlar. Bunlar gibi bazı problem teşkil eden bu insansız hava araçlarından kurtulmak için de bazı yeni teknolojik cihaz ve sistem mevcut: Dron-savarlar ( anti- drone ). İnsan sağlığına ve çevre güvenliğine hiçbir zararı bulunmaması, sessiz çalışmaları ve hızlı sonuç üretmeleri sebebiyle dron- savarlar, dronlarla mücadelede oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır. Bu yazımızda dronsavar teknolojisinin geldiği son noktayı inceleyeceğiz. İşte günümüzde dronsavar dünyasında yer etmiş olan belli başlı dronsavarlar ve özellikleri.

Dron silahı (DronGun)

“DroneGun” gibi bir ad taşıdığı için bu çözümle ilgili belirgin bir gizem yok. AvustralyalI DroneShield firması tarafından geliştirilen bu bazuka görünümlü tasarım,

dron ve dron pilotu arasındaki sinyali engelleyerek, istenmeyen insansız hava araçlarını yere indiriyor. Anti-dron silahı 6kg ağırlığında ve 1,25 mil uzaklıktaki dronları savuşturabiliyor.

ATHENA

Athena bir lazer silahı. İnsansız hava araçlarını imha etmek için tasarlanmış. Bünyesinde 30 kılovvatt enerji gücünde bir lazer barındırıyor.

Ürünün en son çıkan versiyonu ise 120 kilovvatt gücünde atışlar yapabiliyor. Bu yüksek güç kapasitesindeki son versiyonları nispeten daha büyük dronlar için kullanılıyor. Hedef olarak belirlenen istenmeyen dronlar sadece bir lazer atımı sayesinde etkisiz hale getirilebiliyorlar. Oldukça etkileyici değil mı?

SkyWalI 100

SkyVValI 100 bir bazuka silahı. Düşman bir dronu 100 metre uzaklıktan vurma kabiliyetine sahip. Omuza monte edilerek kullanılan bu bazuka silahı ateş etmek için sıkıştırılmış hava kullanıyor. Yüksek hızlarda hareket eden dronlara kilitlenmeye yardımcı olmak için tahmin algoritmalarını kullanarak operatörüne yardımcı oluyor.

SkyFence

Skyfence isimli bu sistem insansız hava araçlarını etkisizleştirmek için onların sinyallerini ve kumandalarıyla irtibatlarını kesiyor. Sinyal alışverişi kesilen dronlar bir komut alamadıkları için yere çakılıyorlar. Duvarların üzerinden uçabıldıklerınden dolayı hapishanelerin güvenliğini tehdit eden dronlar için bu sistem pek çok ülkede yaygın ve efektif olarak kullanılmakta.

Daha etkileyici olanı, drone’u uçurulduğu yere geri gönderiyorlar, böylece yetkililere suçlu pilotu ele geçirme şansı tanıyorlar.

Drone Malware

Drone malvvare isimli bu antı-drone sistemi, dronları hackleme usulüyle çalışıyor. Diğer yöntemler kadar basit kullanılamasa da dronunuzun bir yazılım yardımıyla başkasının kontrolüne geçtiğim görmek oldukça şaşırtıcı olurdu.

Herhangi bir hasar vermeden önce, bir düşman dronunu havada ele geçirmek, tamamen Mission: Impossible filmlerinin birinden bir parça gibi görünüyor. Aslında, araştırmacı Rahul Sasi tarafından ortaya çıkarılan bir güvenlik açığı olan Maldron’un ardındaki gerçek dünya konseptine dayanıyor. Kötü amaçlı yazılımlar uzaktan dronları ele geçirmek, üzerindeki otomatik pilotu öldürmek ve daha sonra uzaktan kontrolü ele almak için kullanılabiliyor.

Süreç, bu listede yer alan diğer yaklaşımlardan bazıları kadar düzgün ya da anlık olmayabilir, ancak bir dronun kendi zafiyetleri ile düşürülmesine ilişkin ilginç bir yaklaşım bu. İhtiyacınız olduğunda her zaman ağ atan bir bazukaya sahip olmayabilirsiniz.

Drone Catcher

Drone catcher adından da anlaşılabileceği üzere istenmeyen dronları doğrudan yakalama özelliğine sahip bir dron. Havada hedefine sabitlenebılen bu dron yakalama sistemi, hedefinde ki düşman dronu tam 20 metreye kadar olan uzaklıklardan yaklaşıp yakalayabiliyor.

Dron-Avcısı-Anti-Dron-Teknolojileri
Dron-Avcısı-Anti-Dron-Teknolojileri

Kartal Gücü

İşte karşınızda daha eski ve doğal bir dron avlama yöntemi. 2016 nın başlarında Avrupa’da bazı ülkelerde polisler tarafından da kullanılmış olan bu yöntem için sadece gerekli olan bir kartal. Çok keskin görme yetisine sahip olan bu avcı kuşlar dronları yakalamak için özel olarak eğitiliyorlar. Birkaç hafta süren bu yoğun eğitimler sonucunda kartallar, dronları da bir canlı avmış hissiyatıyla yakalayabiliyorlar.

Aselsan İhtar

İşte yerli üretim bir dron-savar. Aselsan tarafından üretilen İhtar isimli anti-drone sistemi 40 kilometrelik bir menzile sahip. Merkezi komuta kontrol sistemi ile yönetilen ihtar, hareketli hedefleri tespit edip takip edebiliyor. Ayrıca bünyesinde bir sinyal kesici (jammer) de barındırıyor, ihtar hali hazırda TBMM nin çatısına yerleştirilmiş olarak görev yapıyor. TBMM’ye yaklaşan dronlar, sistemin yollayacağı elektronik sinyallerle etkisizleştiriliyor. Böylelikle ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlar erkenden kontrol altına alınmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.