ELEX Nasıl Oynanır

Gothic’in izinden giden bir oyuna hazırsanız, ELEX sizi fantastik diyarlar ve bilim kurgu ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Artık iyice dede gibi aynı şeyleri tekrar­lamaya başladım, biliyorum. RPG falan dendiğinde, hemen oradan çıkıp, “Zama­nında bir Gothic vardı, peheey!” deyiveri­yorum.

Ama gerçekten eskiden ortam farklıydı. Farklıydı çünkü bazı şeyler ciddi anlamda ilk defa karşımıza çıkıyordu. Mesela E3’te Xbox One X açıklandı, değil mi? Bu konsol­da ne var da daha önce hiç görmedik? 4K çözünürlük müdür bizi bambaşka diyarlara taşıyacak olan? Ya da bellek kapasitesi mi? Hiçbiri değil… Haliyle geçen yıllarda oyun­larla tanışan arkadaşlar o eskinin, “Oha bu ne?!” heyecanını bilemiyor, bilemeyecek. Bunu kötü bir şey olarak söylemiyorum ama ben “Gothic çok efsaneydi” dediğimde ve siz de ben böyle dedim diye Gothic’i bir yerlerden bulup bilgisayarınıza yükledik­ten sonra, “Tuna Abi bunu mu beğenmiş? Dergiyi almayı bırakıyorum…” demeyin. Gothic, dönemi için efsaneydi ve o dönem bu oyunla tanışıp Gothic’in dünyasında cirit atanlar halen bu oyunu anmaktalar…

Büyünün gücü adına!

Konuyu elbette anlatacağım ama bundan önce, ELEX’i niye kale almanız gerektiğin­den bahsedeyim zira büyük ihtimalle bu oyunla çok ilgilenmemişsinizdir şimdiye kadar…

Şimdi bu Gothic denen oyunu iyi yapan olay, -sözde- çok özgür olduğunuz oyun­ların bir adım ilerisinde olmasıydı. Oyuna başladığınız saniye gitmek istediğiniz yere gidebiliyor, daha birinci seviye bir zavallıy­ken 60. seviye Orc’ların bulunduğu bir kampa uğrayabiliyordunuz. Oyundaki neredeyse tüm NPC’Ieri öldürebilme şansınız vardı ve normalde oyunun çok ilerlerinde adım atabileceğiniz bir şehre, bir böceğe dönüşme büyüsü yaparak kapı altından girip, bu şehir­deki değerli eşyaları çalarak en fazla 10 altın kazanabildiğiniz bir ortamda, binlerce altına sahip olabiliyordunuz. Bu özgürlük de acayip bir keyif ve keşfetme arzusu veriyordu insana. İşte Gothic serisinin yapımcısı olan Piranha Bytes, şimdi de ELEX üzerinde çalışıyor ve oyun temelde, Gothic serisiyle aynı özellikleri taşıyor; sadece tek bir farkla: Bu defa ateş topları, kılıç ve yay ile Orc avcılığı yanında birçok teknolojik silah da kullanabileceğiz. Yani bir çeşit bilim kurgu-fantezi evliliğinin ortasına düşmüş durumdayız.

Bağımlılık

Senaryoya göre içinde bulunduğumuz fan­tastik dünyada, ELEX adında bir büyü gücü var. Bu güç canlıları etkilediği gibi doğayı da etkilemiş durumda ve her yerde! İnsanlar ELEX sayesinde fantastik güçlere kavuşuyor (Biz de Albs adındaki bir askeri birliğin eski elemanlarından birini kontrol ediyoruz ve bu arkadaş da bolca ELEX’e maruz kalmış.), hayvanlar yavaştan yaratıklara dönüşmeye başlıyor ve bitki örtüsü de ELEX püskürten çiçeklerle kaplı. ELEX güzel bir icatmış gibi gözükse de fazla maruz kalındığında insan­ların duygularını kaybetmesine yol açıyor, hayvanlar da canavarlaşıyor.

Ve insanlık teknolojik ilerlemesini de sürdürdüğü için etrafta plazma silahları da bulunuyor, roket atarlar da. Yani nedir; bir elinizle meteor yağdırırken, diğer elinizdeki silahla da bu şölene katkıda bulunabilecek­siniz. (Zamanında Microsoft’un Dungeon Siege diye bir oyunu vardı; ortam biraz onu andırıyor.)

Karakterimiz istediği yoldan ilerleyebilecek elbette ve bu da demek oluyor ki düşmanla­rınızı roketlerle haklayamadığınız durumda kılıçla saldırarak onları kesmeye çalışabi­leceksiniz. Hatta daha da güzeli, karakte­riniz bir jetpack takarak ortamdan uçarak uzaklaşabilecek! (Bunun kontrolleri biraz zor, demo versiyonunda insanlar yere çakılıp duruyordu.)

Dövüş sistemi her ne kadar biraz farklı gelecek olsa da buna zamanla da alışa­caksınız, emin olun. Hafif ve ağır saldırılar yapabilecek olan karakterimizin gelen saldırıları savuşturması da çok önemli bir dövüş mekaniği olarak oyunda yer bulacak. Örneğin Gothic serisinde, sizden çok daha güçlü olan bir düşmanı, başarılı kaçış hareketleriyle yenmeniz mümkündü. Buna benzer bir formül ELEX’te de tercih edilmiş gibi gözüküyor.

Sahip olduğunuz güçlü, teknolojik silahlarla da düşmanlarınızı kolayca haklayabilece

ğinizi sanmayın. Piranha Bytes’ın oyununda amaçladığı stratejik davranmanız. Mesela üç kişiden oluşan bir grup asker mi gördünüz? Bunları roketlerle tek seferde öldürmeniz zor ise, grubu bölmeye çalışacaksınız, demektir. Aynı şekilde doğada başıboş dolanan yaratık­ların da grup şeklinde gezinenlerinden uzak durmanız gerekecek.

Görsel şölen?

ELEX ile ilgili anında bir eleştiri yapmak gerekir­se o da görsellik olacaktır. Piranha Bytes Gothic serisinden beri, Risen dahil olmak üzere görsel­likte çıtayı yükseltmeyi pek başaramıyor. Biraz dönemin gerisinden geliyor olsa da ELEX’teki olay oynanışa odaklı olduğundan, görselliği arka plana atabiliriz fakat 4K çözünürlüklerin, 60 FPS hızların popüler olduğu şu dönemde ELEX’in eleştirilerden kurtulması da pek mümkün değil. Sağlam RPG fanatiklerinin takip etmesi gereken ELEX, herkese göre bir oyun değil ama koca­man bir dünyada, gerçekten özgür olmak iste­yenler için güzel bir tecrübe sunacağa benziyor. Benim tek endişem, bilim kurgu ve fantezi bir araya gelirken ortaya deforme bir dünya çıkm ası. Bu olmadığı sürece, ELEX’ten umutluyum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.