En İyi Şifre Yöneticileri

Kendinizi online ortamda güvence altına almanın en iyi yollarından biri, her site ve servis için özgün bir şifre kullanmaktır. Bu durumda tabu ki onların hepsini hatırlamak zordur, ancak iyi bir şifre yöneticisi ile bu konuda endişelenmenize gerek kalmaz. Ama hangisini seçmelisiniz? Pek çok iyi ürün olsa da, web’i inceledik ve bugün mevcut olan en iyi şifre yöneticilerinin bir listesini sizin için hazırladık. Hepsi şifrelerinizi saklamak için iyi bir ış çıkarırlar, ancak web tabanlı şifrelerinizi cihazlar arasında senkronize etmek ve sadece bir tıklama ile değiştirmek gibi gelişmiş özellik desteğini de aradık.

Diğer kullanışlı özellikler arasında, favori sitelerinizde otomatik olarak oturum açmaya izin verme ve verilerinizin tüm yönlerinde gelişmiş güvenliği sağlama da bulunmaktadır.

LastPass

Platform: Windows, Mac, Linux, mobil

LastPass fantastik bir şifre yöneticisidir ve eksiksiz seçkin özellikler paketi olmamasına aldırmadığınız sürece ücretsizdir. Ana şifrenizi oluşturduktan sonra, LastPass,

Firefox, Chrome, Edge, Opera ve Safari’den kaydedilmiş tüm giriş bilgilerinizi (kullanıcı adları ve şifreler) içeriye almanıza olanak tanır.

Daha sonra, bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için tüm bilgileri silmenize yardımcı olur ve süper güvenli ana parolanızı hatırlamanızdan biraz daha fazlasını yapmanızı ister. Diğer ücretsiz LastPass özellikleri arasında iki faktörlü kimlik doğrulama, ücretsiz kredi izleme, birden fazla kimlik ve hatta alışverişinizi kolaylaştırmak için tasarlanmış otomatik doldurma özelliği de bulunmaktadır. LastPass ayrıca şifrelenmiş bilgilerinizi bulut sunucularına kaydeder, yani kişisel PC’niz dışındaki bilgisayarlarda LastPass’i kullanabilir ve şifreleri kolayca aile üyeleriyle paylaşabilirsiniz. Hatta benzersiz şifreler oluşturmak için bir şifre üreticisi ile donatılmış geliyor.

Ücretli paketi seçmek, birçok ek kimlik doğrulama seçeneği, mükemmel teknik destek ve masaüstünüzle mobıl cihazlarınız arasında bilgi senkronizasyonu olanağını sunar. LastPass, özellikleri ve ara yüzü açısından favorimiz olsa da.

geçmişte güvenlik açıkları yaşadığını size hatırlatmalıyız. LastPass, düzenli güncellemelerin yanı sıra bunları düzeltmede de gerekli özeni gösterdi.

Dashlane

Platform: Windows, Mac, iOS, Android

Dashlane’in özellik seti, diğer yazılımlardan kendisini farklılaştırmayabilir, ancak yıllar içinde programların arayüzü en etkileyici şekilde büyüdü. İnanılmaz derecede pratik ve basit, iki faktörlü kimlik doğrulamasıyla ve birden fazla siteyi yalnızca birkaç tıklama ile kapsayan bir dizi şifreyi değiştirme yeteneği ile donanmış durumda. Dashlane’in bellek alanının her güncellemeyle daha da küçülme gerçeği sadece bir artısıdır, diğer artıları ise hesabınızla ilgili sorun yaşamanız durumunda önemli notları güvenli bir şekilde saklamak ve şifrelenmiş parolaları acil durum irtibatlarıyla paylaşmak gibi özelliklerdir.

Yazılım ayrıca şifrelerinizi şifrelenmiş bir kasa içinde yerel olarak depolamanıza veya bunları cihazlarınız arasında otomatik olarak senkronize etmenize olanak tanıyor. Dijital cüzdanı, çeşitli online perakendecileri (bunlarla önceden bir hesap oluşturmamış olsanız bile) izlemek ve oralardan alışveriş yapmak için uygun bir araç sunuyor. Gerekirse kolayca belgelerinizi bulmak için yazılımı kullanabilir veya saldırıya uğramış bir sitede hesabınızın olması gibi talihsiz bir durum ortaya çıkarsa, şifrenizi otomatik olarak herhangi bir değişiklik yapmak zorunda kalmadan ve arayüz üzerinden müdahalede bulunmadan sıfırlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Kurumsal sürümlerinin yıllık ücreti vardır.

1 Password

Platform: Windows, Mac, iOS, Android

Son derece popüler ve güvenilir bir başka şifre yöneticisi de 1 Passvvord’dur. Güçlü bir parola üretecine, güvenli paylaşım da dahil olmak üzere kullanıcı adı ve parola depolama özelliklerine sahip olan yönetici, pratik kullanıcı arabirimi ve devam eden web sitesi ihlallerini bildirmek için tasarlanan yerleşik “gözetleme kulesi” servisi konusunda mükemmeldir. Yazılımın dijital cüzdanı, notlar ve ağ şifrelerini yapıştırmak için girişlerinizden ve kredi kartı bilgilerinizden her şeyi güvenli bir şekilde kaydetmenizi sağlar. Geliştiriciler güvenliğinden çok eminler, onu kırabilecek olan herkese ödül olarak 100.000 dolar vermeyi kabul ediyorlar. Tek seferlik satın alma, her şeyi yerel olarak senkronize etmenize olanak tanır, ancak yazılımı, bilgilerinizi bilgisayarlar arasında Dropbox, iCloud veya başka bir uygun yöntemle senkronize etmek için de kullanabilirsiniz. En büyük dezavantajı, ücretsiz bir sürümünün olmaması ve tek seferlik satın alma yoluyla sunulan sınırlı senkronizasyon seçenekleri.

Sticky Password

Platform: Windows, Mac, iOS, Android

AVG Antivirus’ün yaratıcılarından gelen Sticky Password, ekstra bulut özelliklerine sahip bir sürüm içeren ücretsiz bir şifre yöneticisidir. Özellikle mobil cihazlar için güçlü şifre oluşturma, AES-256 şifreleme ve çok pratik gezinme özelliklerine sahip.

Sticky, masaüstünde Pale Moon, Yandex ve SeaMonkey gibileri de dahil olmak üzere çok çeşitli tarayıcıları destekler (mobil biraz daha sınırlı). Ayrıca, kablosuz bağlantı üzerinden hassas verilerin korunmasına yardımcı olan cihazlar arasında güvenli şifrelenmiş senkronizasyon seçeneklerine de sahip olursunuz. Parmak izi taramasını da destekliyor. Sticky hem sadelik hem de profesyonel hizmet sunarak yeni bir iş için güçlü bir seçenek haline getiriyor.

Roboform

Platform: Windows, Mac, iOS, Android

Roboform, muhtemelen size tanıdık gelecek özelliklere sahip, çok geleneksel bir şifre yöneticisidir. Şifreler üretir, kaydeder, AES256 bit şifreleme ile şifreler ve birden fazla cihazda senkronize eder.

Peki, bu listeye değerli kılan nedir? Tüm bunları yeni gelenler ve interneti sık kullanmayanlar için güncellenmiş bir arayüzle (özellikle daha eski nesiller daha pratik bulabilir) çok iyi yapar. Roboform, temel özelliklerin ötesinde çok fazla ek özellik içermez, ancak eğlenceli ve kayda değer bir ekleme içerir: Yer işareti gibi girişler, alışveriş yaparken veya yeni sitelere giriş yaparken formları otomatik olarak doldurur.

Bu, Google Chrome’daki otomatik doldurma işlevlerine benzer, ancak bunu daha fazla güvenlik ve kontrolle yapar. Seçtiğiniz pakete göre yıllık 20 ila 30 dolar arasında veri yedekleme ve oturum açma paylaşımı seçenekleri sunan bir iş seçeneği var. Bu, küçük, veri odaklı şirketler için işe yarayabilir, ancak aksi takdirde, yükseltme gerçekten gerekli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.