EVE VALKYRIE WARZONE

Piyasaya çıkan ilk VR oyunlarından biri olan, uzayda Eve Online araçlarıyla it dalaşı yap­maya dayalı Eve: Valkyrie’nin hâlâ muhte­şem bir fikir olduğunu düşünüyorum. Gemilerin arasında uçmak, düşmanlara bakarak güdümlü füzeleri kilitlemek ve hepsinden önemlisi uzayın o sonsuz boşluğunu hissederek süzülmek nor­mal bir PC oyununun sunabileceği şeyler değil çünkü. Peki o zaman biz neden buradayız? Bu zavallı Ali neden oynayıp incelediği bir sanal gerçeklik oyununu sıradan bir ekranda oynayıp inceliyor? Çünkü CCP it dalaşı gibi herkesin sevmeme ihtimali olan bir türün beklediklerin­den çok satacağını umdu ve olmayınca da bir de oyuna VR’sız oynanabilme seçeneği ekledi, adına da Warzone dedi de ondan.

Aslında burada olan şey genel olarak büyük firmaların VR’a oyun çıkarma mantığının tam tersi. Doom veya benzeri oyunlarda gördüğü­müz’Hazır elimizde modeller, animasyonlar özetle oyun yapmak için gerekli bütün içerik var, neden az bir çabayla VR oyunu yapmıyoruz?’ mantığının tam tersi. Hayati soruya gelirsek; cevabım hayır. Oyun VR olmadan, kesinlikle o kadar heyecan verici ve etkileyici değil. VR dediğimiz olay zaten sisteme yük bindiren bir olay olduğu için modeller, detaylar daha basit hazırlanıyor. Siz kafanızda gözlük varken bunu çok fark etmiyorsunuz ama monitörden bakınca durum oldukça belli. O VR’ın verdiği hız hissi, iniş ve çıkışlardaki tüylerin diken diken olma durumu da Eve: Valkyrie * Warzone’da yok. Bir not: Oyun en başında kolla oynanmak için tasar­landığı için uçuş ekipmanlarına verdiği destek baya baya kötüydü. Warzone’da bu durumu düzeltmişler.

Warzone’un en büyük sorunu içeriğinin diğer uzay temalı oyunlara göre çok zayıf kalıyor ol­ması. Sanal gerçeklik söz konusu olduğunda çok oyuncu bunu görmezden gelebiliyordu çünkü ortada zaten oynayacak fazla oyun yoktu. Düz PC’deyse böyle bir sorun yok. Piyasada daha iyi ve daha dolu bolca uzay oyunu varken, VR’sızlık yüzünden bir şeylerin sürekli olarak yanlış gittiği hissini veren bir oyunu almak o kadar da anlamlı gelmedi bana.

Eve Online gemileriyle it dalaşı yapmak gibi bir hayaliniz varsa Warzone o kadar da kötü bir tercih olmaz belki ama bence Warzone bu haliy­le “kafasız atlı*gibi bir şey olmuş. Oyunda gerek­li her şey var ama binicinin kafası olmadığı için ona bakmak bile insana korku veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.