Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Everspace Oynamanın Zevkli Yerleri

Yıllar önce ki bugün bakınca 14 yıl önce oldu­ğunu görüyorum Earth & Beyond isminde bir MMORPG vardı. Oyunun en güzel özelliklerinden biri, oyuncunun sayısız lootla karşılaşması ve ardından bu lootlar üzerinden detaylı bir craft sistemiyle oyun içi nesneleri üretebilmesiydi.

Everspace’i ekranımda ilk gördüğümde, Earth & Beyond’u düşünmeden edemedim. Açıkça­sı oyun hem görünüş hem de oynanış olarak benziyor. Elbette Everspace bir aksiyon oyunu ve E&B gibi, yetenek butonlarına basıp gemimizin düşman gemilerine ateş açmasını beklemiyo­ruz. Aksine, son derece hızlı bir aksiyonun içine giriyoruz ancak mantık, oyunun kafasının işleyişi E&B ile aynı.

Peki bundan size ne?

Uzayda ses duyulmaz elbette ama ateş ettiğinizde ve düşmanınızı patlattığınızda gayet doyurucu ses efektleriyle karşılaşıyorsunuz.

Abi biz 15 sene önce hayatta bile değildik, bize ne Earth & Beyond’dan dediğinizi duyar gibiyim, siz de haklısınız. Ama sonuçta E&B oyun tarihindeki önemli bir kilometre taşıdır ki, gördüğünüz gibi 15 sene sonraki bir oyuna bile ilham kaynağı olabiliyor. O yüzden bu detayları bilmenizin zararı olmaz.

Everspace’e gelirsek, henüz erken erişimde olan oyun daha şimdiden son derece iyi gözüküyor. Aksiyona doyamadığımız, her seferinde yepyeni bir evren ve yeni sistemlerle karşılaştığınız oyun, defalarca yeniden oynamak isteyebileceğiniz, keşfetmeye doyamadığınız bir yapım haline dönüşmüş. Oyunun mantığı basit. Gemi­nizle sektörler arasında dolaşıyorsunuz. Her sektörde düşmanlar ve keşfedeceğiniz lootlar sizi bekliyor. Oyundaki amacınız ise yine basit. Olabildiğince uzun zaman hayatta kalmak. Bu sırada geminizi geliştiriyorsunuz, yeni yetenek­ler kazanıyorsunuz, oyun akıyor gidiyor. Everspace aynı zamanda başarılı görsel yapısı ve etkileyici sesleriyle de oyuncuları memnun bırakıyor. Uzayda ses duyulmaz elbette ama ateş ettiğinizde ve düşmanınızı patlattığınızda gayet doyurucu ses efektleriyle karşılaşıyorsu­nuz. Erken erişim sürecinde olmasına rağmen oyun gayet güzel olmuş ve eğer ilerleyen dönemde oyunu bozmazlar da bu şekilde, başarılı biçimde piyasaya çıkarsa, önemli bir hit olacağını tahmin edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.