Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

FALLOUT 4 VR

Gerçekten o harabelerin içinde yürürken yapabilmek garip bir his olmuş. Düşünsenize, soğuk savaş biraz daha farklı ilerleseydi Falloufun sunduğu dün­yanın bir benzerinde yaşıyor olacaktık. Adım attıkça harabe binaları geziyorum, dolapları ve çekmeceleri yağmalıyorum. Sanal gerçeklik sayesinde girdiğim her odanın, açtığım her kapının ardında bir öykü yatıyor sanki. Fallout A V/fdan önce Deathdavv gördüğümde yaşadığım hissin korku olduğunu sanırdım. Şimdi o yaratığı 5 metre ötemde bana doğru gelirken görmek, aslında korkunun ne kadar da göreceli bir kavram olduğunu bana hatırlatıyor. Fallout 4 VR tam bu duygunun oyunu. Yıllarca konuşulan, içilen, gezilen bir dostun evine ilk defa gelmek gibi. Bildiğiniz tüm detaylar, tüm anılar hiç olmadığı kadar gerçek bir şekil­de karşınızda duruyor çünkü.

Güc zırhının harareti

Sanal gerçekliğin en önemli sorunlarından biri sıradan oyunların olduğu gibi aktanlamıyor oluşunda yatıyor. Fallout ve Skyrim gibi rol yapma oyun­ları bu konuda tam anlamıyla birer istisnalar. Kâğıt üzerinde hazır olan seslendirmelerin, animasyonların ve kurgunun içine sadece yeni bir arayüz ve kontrol desteği gerekiyor. Kâğıt üze­rinde diyorum çünkü, Bethesda’daki yapımcılar galiba Fallout 4 VR’ı hazırlar­ken diğer firmaların VR çözümlerine hiç bakmamışlar. Hayatımda gördüğüm en kullanışsız arayüz, düzgün çalışmayan silah dürbünleri ve bir Bethesda oyu­nunun da bile ulaşmayacağı kadar çok sayıda bug Fallout 4 VR’ı oynanamaz hale getiriyor. 30-40 dakikalık seanslar için o kadar sorun değil. Buna rağmen uzun süreli oyun esnasında her yeni eşya için 10 dakika envanterle mi uğra­şayım, duvarın içinden geçen kamera hatalarıyla mı İlgileneyim derken illal­lah diyor insan. Sanal gerçeklik oyun­cuyu ne kadar başarılı ortamın içine sokabiliyorsa, Fallout4 VR’ın hantal ve uyumsuz arayüzü de sizi o kadar oyun­dan soğutuyor.

Aksayan animasyonlar, yürürken titremeler, içinden geçilebilir duvarlar ve animasyon hataları derken Fallout4 VR oyuncuların beklediği o aşırı kaliteli AAA oyun deneyimi değil, “elimizde Fallout var, hadi çok para harcamadan VR’a çıkaralım’temalı bir iş olmuş.

İşin komik yanı neredeyse Oculus’tan bile önce VR üzerine çalışmalar yapan Bethesda’nın bu kadar kötü bir işçilikle karşımıza çıkıyor oluşu. Bethesda bile bunu yapıyorsa, hiç VR deneyimi olma­yan EA, Ubisoft gibi firmalar daha nasıl hatalarla karşımıza gelirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.