Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

FIFA 19

Yeni FIFA’nın çıkmasına sadece iki ay kaldı ve haliyle EA Sports da gelenek­sel “Bu FIFA Başka FIFA, Bu Sene Oldu” kampanyasına gaz verdi. Dile kolay tam 25 senedir, usanmadan, sıkılmadan her sene FIFA1 nın niçin bir öncekinden daha iyi olduğu­nu anlatıyorlar bize. Biz de her sene “bu sefer çok çalışmışlar, bu sefer olmuş’diye gaza ge­liyoruz. Adeti bozmadık, yıllık gazımızı almak için yollara düştük ve Bayern Münich’in meşhur Allianz Arena stadında FIFA’nın geliştirici eki­biyle buluştuk. Hem onlardan oyundaki yeni­likleri dinleyip oyunun yeni Kick Off modunu oynadık, hem de FIFA’nın yapımcılarından Sam Rivera’yla röportaj yaptık.

Şampiyonlar Ligi müjdesini önden almıştık zaten, bu yıl FIFA’mn özel olacağı belliydi. Ama oynanış da bayağı yol kat etmiş. Daha çok kontrol, daha akıcı ve gerçekçi pozisyonlar, sektirmeler, dokunuşlar, topa girmeler. İnanın bu sefer cidden çok çalışmışlar, bu sefer FIFA olmuş arkadaşlar. O FIFA’nın olduğu süper yıl var ya, bu sene o işte. Galiba. Yani belki de. Yani öyledir herhalde. Yoksa bizi yemiyorlar yine, değil mi? Hadi biz gördüklerimizi anlatalım, kararı siz verin.

Şampiyonlar Ligi Nihayet FIFA’da

FIFA hayranlarının isteyebileceği, hayal edebile- I ceği, delireceği en biiyük şey şüphesiz Şampiyonlar Liyi’nin eklenmesiydi. Çünkü kabul edelim FIFA saha dışında, saha içinde olduğundan çok daha güçlü.

Yani iki düdük arasındaki 90 dakikada yaşananlarla ilgili FIFAyı eleştirebilirsiniz, gerçekçilikten, akıcılıktan, taktikler­den yakınabilirsiniz, ama futbolun çevresine ördükleri büyük oyun için, Alex’i, FUT’u dâhil kabahat bulmak çok daha zor. Bir eksikleri vardı, o da Şampiyonlar Ligi. Şimdi tam oldular.

Şampiyonlar Ligi’nin bugüne dek eksik olmasının sebebi 2008’de UEFA’nın (hangi salağın işiyse artık) yaptığı 10 yıllık anlaşmayla lisansı Konami’ye münhasıran vermesiydi. Bu yüzden de EA Sports ve FIFA hayranları tam on senedir hasretti Şampiyonlar Ligi’ne. Haliyle Ligin oyuna olaylı ve şatafatlı döneceğinden şüpheniz olmasın. Zaten gelişti­rici ekip Şampiyonlar Ligi’ni sadece kariyer modunun bir parçası olarak görmüyor. Alex Hunter’ın hikâyesinde de önemli bir yer tutuyor, FUT’da da ağırlığını koyuyor (detaylar Gamescom’da açıklanacak), Kick-Off (Santra) modunda da oynayabiliyorsunuz. Yani oyunun hangi moduna girseniz Şampiyonlar Ligi fışkırıyor.

Şampiyonlar Ligi maçları için iki de yeni yorumcu eklen­miş oyuna: Derek Rae ve Lee Dixon. Hatta EA Sports gazını alamamış, Hans Zimmer ustaya Şampiyonlar Ligi marşını baştan yorumlatmış. Oyunun videolarında duyduğunuz müzik bu özel versiyon. Zaten maç zamanı sahaya çıkış seremonilerini bir görmeniz lazım. Artık nasıl doyamamışlar- sa, FUT’daki kart paketlerini bile Şampiyonlar Ligi temasıyla açıyorlar.

Bu kadar Şampiyonlar Ligi size yetmezse oyunun içinde Lig kendi başına bir mod olarak da bulunuyor. Bu modda oynarken eş zamanlı birden fazla turnuva başlatabiliyor­sunuz ve Avrupa’dan dilediğiniz takımı ekleyebiliyorsunuz lige. Şampiyonlar Ligi’nin oyuna eklenmesinin diğer bir avantajıysa beraberinde UEFA Avrupa Ligi’nin bonus olarak gelmesi.

Active Touch / Aktif Temas

Oyuncunuzun topa adam gibi vurabilmesi için nasıl yaklaşması gerektiğine karar veren sisteme deniyor Aktif Temas. FIFA’mn biraz tutuk olmasının sebeplerinden biri de buydu. Oyunun geliştiricileri de bunu kabul ediyor. Sam Rivera şöyle anlatıyor “Eskiden sistem daha basitti;’topun nereye gittiğini biliyoruz, oyuncuyu oraya yön­lendirelim, ikisi bir araya geldiğinde topa vurabileceği bir animasyon buluruz’yaklaşımıyla işliyordu. Haliyle topla oyuncu buluştuğunda topun yönü değişmişse ya da oyuncu çok hızlı gitmişse, oyun saçma animasyonlar deneyebiliyor veya topu kontrol etmekte sıkıntı yaşayabiliyordu. Bu da haliyle oyunun akıcılığını azaltıyordu.”

Yeni Aktif Temas sisteminde oyun, pozisyonu bir bütün olarak kavramaya çalışıyor ve önce topu hangi animasyonla kontrol edeceğine karar veriyor. İşi tersten yapıyor yani ve oyuncu bu belirlenmiş animasyona göre yaklaşı­yor topa. Mesela topu voleyle indirecekse, öncelikle oyuncunun topa nasıl yaklaşması, hangi hızla ilerlemesi, ayağının hangi yükseklikte olması lazım, bunları hesaplıyor ve kontrol altında tutuyor. Yani oyuncularımız gerçek futbolcular gibi düşünüyor bir anlamda. Gelen topa bakıp önce “ben bunu göğsüme alırım” veya “topukla indiririm” diye düşünüyor ve buna göre harekete geçiyorlar. Bu da animasyonların çok daha akıcı, çeşitli ve tepkisel olmasını sağlıyor.

Timed Finishing / Zamanlamalı Bitiricilik

Oyuna yeni eklenen diğer bir özellik, talihsizce isimlendirilmiş Zamanlamalı Bitiricilik. Ben olsam “Çifte Bastı Şutu” der­dim. Çünkü yaptığınız şey bu, tek bir şutu düğmeye iki kere basarak atmak. İlkini oyuncunuza şut çekmesi emri verirken basıyorsunuz. Yani standart FIFA şutu işte. Ama adam topa tam değecekken ikinci kez basabiliyorsunuz. Mesela orta geldi, bastı­nız, kafaya yükseldi adam, top tam kafaya değerken bir daha basıyorsunuz. Doğru anı yakalarsanız top çok daha hızlı ve isabetli gidiyor, haliyle gol olma şansı artıyor. Eğer kaçırırsanız dağa taşa Sabri’liyorsunuz.

Alışana kadar adamların kafasının üzerindeki çirkin bir eğitim çubuğuyla kullanabiliyorsunuz bu özelliği. Sonradan kapatırsanız sadece normal oyuncu imleci­nin çevresine ince bir çerçeve yapıyor (bkz. Photoshop – stroke), eğer zamanlamayı tutturursanız yeşil, kaçırırsanız kırmızı oluyor üçgen. Riske ne zaman gireceğinize de siz karar veriyorsunuz. Yani yüzde yüz gol olacak pozisyonda çift basmanın alemi yok. “Buradan da zor girer be”diyorsanız da neden denemeyesiniz? Hatta EA Sports “is­teyen hiç kullanmaz, tamamen opsiyonel” diyor ama, oyuna bir özellik ekleyip sonra da isterseniz kullanmayın demek de kulağa bayağı bir saçma geliyor. Rakip çakıyor durmadan, biz ne yapalım?

EA Sports bu özelliği oyuna derinlik katmak için eklediğini söylese de bana so- rarsanızgol sayısını arttırmak için yapmışlar. Sonuçta bir maç ne kadar bol gollüyse o kadar zevkli, öyle değil mi? Oyuncular da bu ikinci vuruş zamanlamasına alıştıkça içerden, dışardan, sağdan, soldan, her yerden takmaya başlayacaklar doksana. “Oyun gol olsun diye hile yapıyor ya!” diye düşünmeyecek, “Vay be nasıl da tutturdum zamanlamayı!”diye böbürleneceksiniz. Oyuncular sever mi göreceğiz ama seneye bu işten vazgeçerlerse şaşmayın.

Sektirmeler Artistikler

Oyuna eklenen diğer bir yenilik top sektirme. Havadaki topu artık gönlünüzce sektirebiliyor sunuz; ayakla, kafayla, göğüsle, topukla… Tek yapmanız gereken gamepad’in sağ kolunu hafifçe sektirmek. Ne kadar uzun basarsanız top da o kadar uzağa gidiyor. Topu kont­rol etmekte, rakibi çalımlamakta kullanabiliyorsunuz bunu. Üstelik yerdeki topu da sektirerek havalandırabiliyorsunuz.

Diğer bir yeni ayak oyunu, ecnebilerin Sole Trap dediği havadaki topu üzerine basarak indirip kontrol etmek. Ayrıca ayağa gelen topu tam kontrol edecekken, sağ kola basarak fake atabiliyor ve gösterdiğinizin tersi yöne hareket ederek alabiliyorsunuz ayağına.

Dinamik Taktik

FIFA 19la birlikte taktik sistemi de sil baştan yazıl- L mış. Çok da iyi olmuş açıkçası, çünkü önceki oyun- lardaki taktik ö/elloştiımesi adam gibi (.alışmıyordu

cidden, i tem kullanımı kolay değildi, hem de oyuna yeterince etki yaptığını göremiyorduk. Ekranlarından mantığına, tamamıyla değişmiş ve bunu yaparken Av­rupa’nın önde gelen teknik direktörlerinden destek almışlar.

Artık oyun içindeki taktik değişimlerini önceden ayar­ladığınız oyun planlarıyla yönetebiliyorsunuz. Başlangıçta beş tane oyun planı var, standart planının yanı sıra Defans ve Atak, Ultra Defans ve Ultra Atak şeklinde. Bunların her biri için farklı taktik dizilimin (4-1 -4-1 mesela) yanı sıra, farklı atak ve savunma stratejisi seçebiliyorsunuz. Mesela “Ultra Atak yaparken top rakibe geçti mi sürekli press yap, Ultra Defans’da topu kaptırınca hızla kendi sahana kapan” diyebiliyorsunuz. Eğer planların detayına girerseniz dizilime de ince ayar çekebiliyorsunuz. Mesela savunmaya geniş mi yayılmalı, dar mı pozisyon almalı gibi detay kararlar verebi­liyorsunuz.

Oyun içinde bu taktikleri D-Pad’le değiştirebiliyoruz. Böy- lece maça hiç ara vermeden oyuncularımız hızla bu taktikle­re tepki verip ona göre pozisyon almaya başlıyorlar. Üstelik eskisine göre çok daha net hissediliyor taktiğin değiştiği.

FUT Division R i vals

FIFA 19\a birlikte FUT da değişimlerden nasibini alıyor, en büyük değişiklikse oyunun sezon sisteminde. Artık online sezonların ismi Division Rivals (ve artık nasıl Türkçeleştirirlerse). Bu oyun modu FUT Champions’dan daha düşük seviyede, yani herkese yönelik bir mod. Ama Squad Battles’dan da daha profesyonel mücade­le içeriyor.

Sezon başında Division Rivals için birkaç yerleştirme maçı yapıyorsunuz ve bunla­rın sonucuna göre oyun sizi yeteneğinize uygun bir lige yerleştiriyor. Bu lig az çok si­zin seviyenizde oyunculardan oluşuyor ve modun özünde bunlara karşı oynadığınız haftalık online maçlar var. Hafta boyunca yaptığınız maçların sonunda ligdeki her­kes belli bir sıralamaya giriyor ve buna göre çoktan seçmeli ödüller kazanıyor.

Burası önemli çünkü ödüllerden biri olan “VVeekend Leage Qualification Puanları” biriktikçe size FUT Champions Hafta Sonu Elemeleri’ne katılma hakkı veriyor. Evet, artık oyunda eskisi gibi Knock-out turnuvaları olmayacak elemelere katılmak için, bunu komple atmışlar. Bunun yerine haftalık mücadelelerde puan toplayarak elemelere katılmaya hak kazanıyorsunuz. Böylece zayıf oyuncular da çok daha az sayıda olsa da elemelere katılma hakkı kazanacak.

Bir kere puanları topladınız mı elemelere hemen o hafta katılmanız da gerekmi­yor. Bir hakkı dilediğiniz süre saklayıp kendinizi iyi hissettiğiniz bir hafta dene­yebilirsiniz şansınızı. Ayrıca Hafta Sonu Elemeleri’nde oynadığınız maçlar da Division Rivals maçı olarak sayılıyor.

50/50 Mücadeleler

önceki FIFA1 larda oyuncular ortadaki toplara her zaman ilgi göstermiyorlardı. Heyecanlı, kıran kırana maçlarda nasıl bir sinir bozukluğu! Gerçek futbolda biri ayağınız­daki topa girdi diye bırakıp gitmezsiniz!

FIFA 19’da işler düzeliyor, oyuncularınız ortada kalan toplar için çok daha fazla ikili mücadeleye girecekler. Mesela ayak­larından açılan topu rakibe kaptırmamak için kayabilecekler, ortadaki toplar için kayabilecek veya esneyebilecekler. Üstelik siz topu almış, pas veya şuta basmışsanız, oyuncunuz da komu­tunuza göre doğru bir animasyonla topa girmeye çalışacak.

Champions Channel

Eğer online mücadeleyi oynamaktan çok izlemeyi sevi­yorsanız size güzel haberlerim var, çünkü Champions Channel bir hayli gelilmiş. En iyi oyuncuların oynadığı, haftanın maçlarını izleyebildiğiniz bu kanalda artık oyuncuların hangi tuşlara ne zaman bastığını görebi­liyorsunuz. Bu özellikle kendi yeteneğini geliştirmek iste­yenler için güzel. Ayrıca maçı ileri sarmak da mümkün (maçlar canlı gösterilmiyor halen), oyun bir zaman çizgisi üzerinde size önemli anları, mesela golleri, atakları, kartları vb. gösteriyor ve siz direkt o ana ileri sarabiliyorsunuz.

Yeni Kick-Off / Santra Modu

Oyundaki hızlı maç modu olan Santra bütünüyle değiş­miş. Oyuncuların en çok oynadığı modlardan da olsa asırlardır bir değişiklik olmamıştı. Mesela bu modda bir ilerleme, gelişme hissi eksikti; açardınız, oynardınız, giderdi. Artık bu değişiyor, çünkü modu oynarken bir online kullanıcı hesabınız var, bu sayede EA artık ista­tistiklerinizi tutabiliyor. Eğer isterseniz bu hesabı PSN veya XBL hesabınızla da eşleyebiliyorsunuz, böylece arkadaşlarınızın konsolunda da kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Modun diğer bir özelliği bir dolu maç tipi eklenmiş olması. Tarafınızı seçtikten sonra Champions League, Home and Away, Best of X, Cup Final ve House Rules tiplerinden birini seçiyorsu­nuz. Mesela Şampiyonlar Ligi’ni seçerseniz grup aşamasından da başlayabiliyorsunuz, direkt yarı final veya finali de oynayabi­liyorsunuz. Oyundaki lisanslı tüm turnuvalar için de geçerli bu.

Maçı oynamadan önce son ekranda sistemdeki istatistikler görüntüleniyor. Mesela hangi alanlardan daha çok şut çeki­yorum ve ne tip şut tercih ediyorum, sahanın hangi alanlarını daha çok kullanıyorum, kazanma oranım, en uzun kesintisiz galibiyetim gibi bir dolu şey görüntüleniyor. Maça başlamadan dilerseniz de oyuncuların yapay zekâ seviyesini değiştirerek karşı tarafa handikap verebiliyorsunuz.

House Rules

Yeni Santra moduyla birlikte gelen House Rules, FIFA 191 un en ilginç özelliklerinden biri, çünkü oldukça eğlenceli, garip maç tipleri barındırıyor. Santra modun- da bunu seçtiğinizde size beş ekstra maç tipi sunuyor. Survival Mode’da her kim gol atarsa rasgele bir oyun­cusunu kaybediyor. Yani attıkça zayıflıyorsunuz. Headers and Volleys’de sadece kafa ve voleyle atılan goller sayılıyor, bu yüzden yeni sektirme özelliği öne çıkıyor. Long Range sadece uzaktan goller. First to X Goals’da amaç belirlediğiniz sayıda golü ilk atmak. No Rules da kim kime dum duma. Bunlar hem eğlenceliler hem de oyun tarzınızı ve stratejinizi değiştirmeye zorluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.