Forza Motorsport 7

Forza serisi için epey bir süredir ra­kipsiz en kapsamlı yarış oyunu tanım­laması yapsam herhalde yanlış olmaz. Şimdiye kadar sadece Xbox oyuncula­rına exclusive olan oyun, son sürümle birlikte artık PC oyuncuları ile de bu­luşuyor. Diğer taraftan dünyanın en güçlü konsolu Xbox One X sahipleri de artık bu oyunu inanılmaz bir akıcı­lıkta 4K çözünürlükte ve HDR olarak oynayabilecekler.

PC oyuncuları böyle garaj görmedi!

PC oyuncularının daha önce asla bir Forza Motorsport’u olmadığından yola çıkarak şunu söyleyebilirim, oyun, oyun araç çeşitliliği konusunda hayal edebileceğinizin bile ötesinde. Oyunda daha ilk günden 700’den fazla araç bu­lunuyor. Bu araçların her biri kokpitin- den döşemelerine, motor tasarımın­dan bagajlarına kadar modellenmiş durumda ve gerek kaputun üzerinde, gerekse altında gayet geniş modifikas­yon seçenekleri ile geliyor. Turn 10 Studios ellerindeki yapımın bu konu­da ne kadar müstesna olduğunun bi- linçinde olduğundan, oyuna bu “araç biriktirme” arzusunu coşturacak yeni bir mekanik eklemiş. Bu araçlar birik­tikçe kazandığınız puanlar, yarışlar­dan biriktirdikleriniz ile birleşiyor ve sizin “koleksiyoner” olarak değeriniz arttıkça daha da nadir araçlara ulaş­maya başlıyorsunuz. Yine bu araçların bir kısmı sadece yarışlardan ödül ola­rak veya kutulardan elde edilebiliyor.

 

Teknih zerafet

Forza Motorsport 7. bir oyuncunun grafik konusundaki tüm beklentilerini karşılayacak düzeyde. Oyunda dina­mik hava değişimi mevcut ve kuru ha­vada başladığınız bir yarışın ortasında muson yağmuru ile karşılaşıp, yarışı bulutlardan süzülen akşam güneşi eş­liğinde. giderek kuruyan asfaltta finişe ulaşmanız mümkün. Tüm bunlar sade­ce kozmetik anlamda değil, fizik anla­mında da son derece iyi işlenmiş ve pistin her noktasında su kalınlığı fark­lı olduğundan, pistte bulunan su biri­kintilerine vurduğunuzda kontrolü el­den kaçırmamak için çabalarken buluyorsunuz kendinizi. Yüksek hızda silecekleriniz titriyor, rüzgar sesi artı­yor ve kokpit gerçek bir araçtaymışsınız gibi sürekli olarak sallanıyor.

Kutu açma kervanına Forza da katılıyor

Microsoft bu oyunla birlikte Forza Mo- torsport serisine “şans kutularım” dahil etmiş durumda. Farklı Fiyat düzeylerin­deki bu kutuların içinden yeni modlar, yarış tulumları, yeni otomobiller gibi pek çok farklı şey çıkabiliyor. Ama kork­mayın oyunda microtransaction sistemi yok. zira sadece oyundan kazandığınız para ile kutu açabiliyorsunuz. Benim gi­bi konsol oyuncularının yıllardır tadını çıkardığı Forza Motorsport 7. en sonun­da PC oyuncularına da sunuluyor ve bu­güne kadar bilgisayarlarımızın gördüğü en iyi yarış oyunu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.