Fotoğraf Ustası Akıllı Telefonlar

Ağır çekim videolar, muhteşem panoramalar, portreler çeken veya yalnızca fotoğraf saklama alanında sizi destekleyecek bir akıllı telefon arıyorsanız, işte seçenekleriniz.

Kesinlikle mükemmel bir kameraya sahip bir akıllı telefon istiyorsanız, rekabette öne çıkacak birkaç özelliği göz önüne almanız gerekir. Satın almadan önce bu noktalara bir göz atın.

Diyafram

Diyafram, almayı düşündüğünüz akıllı telefonun düşük ışıklı kamera performansıyla ilişkili olduğu için önemlidir.

Daha düşük bir diyafram açıklığı sayısı, kamera sensörüne daha fazla ışığın gelmesi demektir ve bu da daha iyi görünen düşük ışıklı fotoğraflarla sonuçlanır. Diyafram açıklığı sayıları arasındaki küçük matematiksel farkları önemsiz saymayın. Örneğin, f /1.8 lensli bir sensör f / 2.0 lensinden çok daha fazla ışığa izin verecektir. Düşük diyafram açıklığına sahip bir objektife sahip olmanız, daha sığ bir alan derinliği ve hoş bir bulanık arka plan ile portre çekmenizi sağlayacaktır.

Optik görüntü sabitlemesi

Telefonunuzda optik görüntü sabitleme özelliğine sahip bir kamera olması, fotoğraf çekerken hafif hareketlerinizi dengelemek için tasarlanmış donanım bileşenlerinin bulunduğu anlamına gelir. Ayrıca düşük kamera deklanşör hızlarını kullanabilecek ve böylece daha düşük ışıkla daha iyi fotoğraflar elde edebileceksiniz. Video çekimi sırasında da bunlar son derece yararlıdır. Aşağıdaki kameraları bu bilgiler ışığında değerlendirin.

> Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8+

Düşük ışıkta fotoğraf çekmek için idealler Samsung’un Galaxy S8 ve Galaxy S8+ modelleri, oldukça hızlı, çift pikselli otomatik odaklama, optik görüntü sabitleme ve parlak bir objektif ile gelişmiş bir 12MP fotoğraf makinesi sensörü sunuyor, f/1.7 diyafram açıklığı rakiplere göre daha düşük, bu sayede S8 ve S8+’e düşük ışıklı görüntülerde bir avantaj sağlıyor. Samsung’un bu en yeni telefonları, lensi aynı diyaframa sahip 8MP’lik selfie fotoğraf makine­sini de sunuyor. Bu sayede düşük ışıklı selfie’ler de harika görünüyor. Her iki akıllı telefonun kamera arabirimi, pratik bir tasarıma ve çeşitli özelliklere sahip. Bunların arasında canlı görünümde çeşitli etiketlerin uygulanmasından daha ileri seviyedeki fotoğraf tutkunları için elle kontrollere kadar çeşitli özellikler var. Galaxy S8 ve Galaxy S8+ ayrıca fotoğraflarınızı çekmek için, ekrana dokunmaktan sesli komutlara kadar çeşitli yollar sunuyor.

> iPhone 7 Plus

Portre çekimi için ideal iPhone 7 Plus, Apple’ın çift kameraya sahip ilk akıllı telefonu. Daha küçük olan iPhone 7’de bulunan parlak f/1.8 objektife sahip 12MP ana kameraya ek olarak Plus modeli, iki kat daha fazla odak uzaklığı değerine sahip olan f/2.8’lik bir objektifin arkasında l2MP’lik bir fotoğraf makinesi sensörünü de içeriyor (normaldeki 28mm odak uzaklığına karşılık 56mm değerine sahip). İki kat odak uzaklığına sahip olmak, normal görüntü kalitesinde kayba uğramadan nesnenize zoom yapabilmeniz anlamına gelir. Ayrıca, iPhone 7 Plus’ın özel ve oldukça mü­kemmel bir portre modu sunmasını sağlar. Bir DSLR fotoğraf makinesine benzer şekilde insanların ve nesnelerin arka planını bulanıklaştırır. iPhone 7 Plus, iş dünyasındaki en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarının yanı sıra en iyi üçüncü parti kame­ra uygulamalarından bir seçim sunuyor. Popülerliği nedeniyle, fotoğraf kalitesini daha da artıracak mükemmel aksesuar seçenekleri de var.

> LGG6

Mükemmel panoramik çekimler için ideal LG G6. faz algılamalı otomatik odaklama ve optik görüntü sabitleme özellikli l3MP’lik bir kamera çiftine sahip. Bir tanesi f/1.8 diyaf ramlı bir normal lensin arkasındayken, diğeri f/2.4 diyaframlı çok geniş bir 125 derecelik lensi kullanıyor, ikinci kamera sensörü, LG G6’nın her defasında mükemmel panoramik çekimler yapmasını sağlıyor. Diğer telefonlar, yan yana çok sayı­da fotoğraf çekmenizi ve bunları birleştirerek panora­ma oluşturmanızı gerektirirler. LG G6 ayrıca özelliklerle ve çekim modlarıyla dolup taşan bir kamera arabirimi sunuyor. Bunlar, ekrana hafifçe vurarak fotoğraflarınızı çektiğiniz basit bir ayardan, elinize bir sürü denetim olanağı veren manuel bir moda kadar değişiyor.

> Huawei Mate 9

Gerçek siyah-beyaz fotoğraf çekimi için ideal Huawei Mate 9. Leica tarafından ayarlanmış bir çift kamerası var. Kurulum, f/2.2 diyafram açıklığına sahip I2MP renk sensöründen ve aynı objektife sahip 20MP tek renkli sensörden oluşuyor. Her iki sensör de optik görüntü sabitlemenin yanı sıra lazer ve faz algıla­malı otomatik odaklamadan da yararlanıyor. 20MP’lik tek renkli sensör, Huavvei Mate 9’u benzeri fiyatlara sahip rakiplerinden ayıran bir özellik. Akıllı telefonun inanılmaz ayrıntıyla eşzamanlı olarak etkileyici dinamik aralıklarla çarpıcı siyah-beyaz fotoğraflar çekmesine olanak tanıyor. Leica’nın hassas ayarlaması sayesinde, iki sensör aynı zamanda 20MPIik renkli görüntüler sunmak için birlikte kullanılabilir. Mate 9’la ilgili bir diğer nokta da kamera arayüzü. Üreticinin muhteşem kameraları ve lensleri ile aynı Leica yazısını kullanıyor, bu nedenle kamera uygulamasını her açtığınız­da size güzel bir fırsat sunuyor. Tabii ki, manuel kontrollere sahip bir Pro ayarı da dahil olmak üzere seçilebilecek çok sayıda görüntü yakalama modu var.

> Sony Xperia XZs

Ağır çekim videolar için ideal Sony Xperia XZs’in 19MPTİk fotoğraf makinesini öne çıkaran bir özellik, saniyede 960 kare hızla akıcı bir şekilde yavaş çekimde video çekebilmesidir. Karşılaştırma yapmak için şunu söyleyebiliriz, çoğu akıllı telefon bu görüntüleri saniyede 240 kare olarak çekebilir.

Sony, Xperia XZs’i kendi 1GB belleğine sahip bir kamera sensörüyle donatarak etkileyici bir başarıya imza attı. Bu. cihazın görüntüleri ve videoları rakiplerinden daha hızlı işleyebilmesini sağlıyor. Tahmini görüntü yakalama, cihazın fotoğraf makinesinin sunduğu bir diğer harika özelliktir. Hızlı tempolu aksiyon ve etkinlikleri yakalamaya karar verdiğinizde, siz düğmeye basmadan önce telefon şipşak olarak dört adede kadar fotoğraf çekip kaydeder. Bununla birlikte, optik görüntü sabitlemesinin olmaması, f/2.0 diyafram açıklığına sahip üst düzey bir kamera için zayıf bir nokta olarak düşünülebilir. Ayrıca, yüksek fiyat etiketi ve uzun özellik listesine rağmen. Sony Xperia XZs’de parmak izi sensörü yok.

> HuaweiHonor8

Uygun fiyatlı Huawei’nin Honor 8’i, fiyat aralığının en iyilerinden biri olan mükemmel bir çift kamera sunuyor. Telefon, iki 12MP’lik kamera sensörünü içeriyor (normal ve tek renkli olanı f/2.2 diyafram açıklığına ve lazer otomatik odaklamaya sahip). Genel olarak, Honor 8’in kamera özellikleri geçen seneki Leica markalı Huavvei P9’unkine yakın. Honor’un kamera uygulamasıyla sunulan zengin özelliklerle birleştirildiğin­de, kamera İkilisi,çektiğiniz görüntülerin alan derinliğini ayarlama seçeneği de dahil olmak üzere size pek çok yaratıcılık şansı veriyor.

> Casper VIA Fi

Casper VIA ailesinin premium segmentinin bir üyesi olan Cas­per VIA Fİ. arka yüzünde bulunan iki kamerası, bokeh özelliği, 4 GB RAM, 2.0 Ghz 8 çekirdek işlemcisi ve 64 GB depolama alanı ile kullanıcılarına her anlamda farklı deneyim yaşatıyor. Casper VIA F1 çift arka kameranın yanı sıra, kameradaki bokeh moduyla istenen objeye vurgulama yapma ve arka alanı bulanıklaştırma özelliği ile daha profesyonel fotoğrafların çekilmesini sağlıyor. Casper VIA Fİ, %97 metal yekpare siyah mat gövdesiyle stil sahibi bir tasarıma sahip.

Fotoğraf Ustası Akıllı Telefonlar” için bir yorum

  • 10 Ekim 2018 tarihinde, saat 02:45
    Permalink

    Dünya gerçekten böyle felaketlerle karşı karşıya gelir mi?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.