Foxhole

Açık konuşmak gerekirse “toon” tarzının savaş araçlarına hiç yakışmadığını düşü­nüyorum, sırf bu yüzden, ucundan kıyısından bu havayı taşıyan Valkyria Chronicles’ı bile rafta bir yere koyup unuttum. Foxhole’u ilk gördüğümde de direkt olarak Army Men canlandı gözümde. Hayatım boyunca böyle desteksiz atmamışım meğer, vay arkadaş! Oyun daha önce deneyim ettiğimiz hemen her şeyden farklı, şeytan tüyü taşıyan bir oyun. Neredeyse izometrik kameradan oynanan bir PUBG kadar çıldırma sebebi. Oyunda koca bir savaş dönüyor ve biz de o savaştaki askerlerden biriyiz. Peki oyun kolay mı, kesinlikle değil. Yani şimdiye dek öyle aptal şekillerde takım arkadaşlarıma zarar verdim veya öldürüldüm ki, başka bir oyun olsa dükkanı kapatıp çıkardım herhalde. Ama işte, tıpkı PUBG gibi kapatıp gidemiyoruz bir türlü… Foxhole, daha önce Fortfeit adlı kendi yağında suyunda kavrulan bir oyunla tanıdığımız Clapfoot’tan çıkan ikinci eser, ama ne eser! Yani ilk savaşımı hatırlıyorum da, acemi birliğinde elime verilen silahın sağına soluna bakıp, kedi yavrusu gibi yere çöküp kaldığım o ilk günü hatırlattı bana. Evet, oyunda neyle karşılaşacağınızı üç aşağı beş yukarı biliyor olsanız da bunları pratiğe vurmak, hemen anlayacağınız üzere hayli güç.

Oyunda bir ordunun sahip olduğu her türlü araç gereç mevcut ve sizin de bunları ve bunları ve gerekli binaları üretebilmek adına bazı görevleriniz var. Bu noktada tek kişi girilen oyunlar tam bir keşmekeşe dönüşebildiğinden, takım çalışması önemli, haliyle girecekseniz arkadaşlarınızla birlikte girmenizi öneririm. Tıp­kı PUBG’de olduğu gibi bu oyunun da gerçek keyfi arkadaşlarınız ile beraber girdiğinizde çıkıyor.

Oyuna girdiğinizde göreceksiniz ki devam eden bir savaş var ve bu savaşların uzunluğu da saatler ile ölçülmekte. Yani sakın ola öyle 15 dakika girerim, çıkarım gibi bir şey düşün­meyin. Bir şeyler yapmayı öğrenmeniz zaten sıkıntılı bir süreç, bu arada elinizden birkaç kaza çıkması da açıkçası çok olası. Haliyle, Foxhole “öğrenmesi kolay, ustalaşması zor” bir oyun olmaktan ziyade “öğrenmesi zaman alan, ustalaşması fevkalade zor” yapıda.

Oyun kısa süredir erken erişimde olmasına rağmen satış rakamları 100.000’i çoktan aştı ve bu popülerlik halen artmaya devam ediyor. Üstelik Foxhole daha şimdiden hayli “ta­mamlanmış” gözükmekte ve kısa süre içinde piyasaya çıkabilirmiş gibi bir havası var.

Uzun lafın kısası, ileride daha geniş şekilde inceleyeceğimiz bu oyunu, eğer videolardan izledikleriniz ilginizi çekiyorsa mutlaka edinin, özellikle de 31 TL gibi uygun bir fiyat etiketine sahipken.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.