Geceyi Telefonla Fotoğraflayalım

IŞIL IŞIL DOLUNAYDAN GÖZÜNÜZÜ

ayıramıyorsunuz. Bu manzarayı Instagram’da paylaşamadan içiniz rahat etmeyecek. Telefo­nunuzu çıkartıyorsunuz, gökyüzüne doğrultup fotoğrafı çekiyorsunuz. Fotoğrafta kocaman, bulanık bir küre çıkıyor. Gökyüzü cep telefonuy­la fotoğraflanması en zor şeylerden biri. Neden mi? Çünkü akıllı telefon kameralarının lensi geniş açılıdır ve pozlama değeri otomatikman parlak nesneleri değil, karanlık gökyüzünü çe­kecek biçimde ayarlanır. Fotoğraflarınızın kali­tesini artırmak için biraz teknoloji  desteği almalısınız. Bu ipuçları yakındaki ve uzaktaki gök cisimlerini fotoğraflamanızı sağlayacak.

►AY’I ÇEKİN

Telefonunuzdaki ayarları değiştirmeden önce, çevrenizi değiştirin. Işık kir­liliğinden kaçınmak için karanlık bir yere gidin, yumuşak bir bezle kamera lensini silerek parlama efektine yol açabilecek parmak izlerinden kurtulun. Telefonu bir üçayağa yerleştirin ve sallanmasını önlemek için uzaktan kumanda kullanın. (Kulaklığınızın uzaktan kumandasıyla fotoğraf çekebi­leceğinizi biliyor musunuz?) İPhone kullanıyorsanız Ay’a odaklanmak için üstüne tıklayın, sonra parmağınızı aşağı kaydırarak parlaklığı azaltın.

►YILDIZLARIN İZLERİNİ KAYDEDİN

Dünya ekseninde döndükçe yıldızlar kavis çizer gibi bir görüntü oluşturur. Bu izlere yıldız izi denir. Kamera ayarlarını özelleştirmenize izin veren uygulamalar bu izleri görünür hale getirecek uzun pozlamaların altından kalkabilir. NightCap Pro uygulaması kullanımı en kolay olanı çünkü ön­ceden tanımlı bir “yıldız izi” modu var. Ay fotoğraflarında olduğu gibi. ışık kirliliğini en aza indirin, lensinizi temiz tutun, kamerayı sabitleyin.

►BİR GEZEGEN YAKALAYIN

Satürn ya da Jüpiter gibi parlak gezegenleri yakalamak için telefonunu­zu bir teleskobun gözmerceğine tutturun ve görüntü birleştirme yazı­lımlarıyla detayları ortaya çıkarın. Öncelikle ProShot ya da Manual gibi bir uygulamayla RAW biçiminde çok sayıda fotoğraf çekin. Sonra Deep Sky Stacker gibi bir bilgisayar programıyla görüntüleri üst üste bindirin. Özellikle de akıllı telefonunuzu teleskoba monte edecek bir donanım varsa daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bir diğer seçenek de tahta, hortum kelepçesi ve birkaç lastik bant kullanarak kendinize bir tane yapmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.