Gökyüzünü izlemek için En İyi Uygulamalar

Gece gökyüzünü İzlemeye meraklı olanlar için bir uygulama rehberi sunuyoruz. Farklı özelliklere sahip uygulamalardan size uy anlan seçip gökyüzünü keyille izleyin.

insanlar, gece gökyüzüne tarihin şafağından beri hayranlık duymuştur. Takımyıldızları, yıldızlar ve gezegenler hakkında hikayeler hazırladık ve gökyüzünde gördüğümüz garip ışıkları açıklamaya çalıştık. Modern astronomi, o zamanlardan bu yana, gökyüzü hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkardı, herhangi bir mit veya masal kadar harika bir evren oluşturdu. Mobil yıldız haritaları, astronomi yardımcıları ve diğer uygulamalar bu harikaların bir kısmını dünyaya ve avucunuzun içine kadar getirebilir. Sizin için seçtiğimiz Android veya iOS cihazınız için en iyi uzay izleme uygulamalarına bir göz atın.

>• SkyVievv Free

iOS, Android, Ücretsiz Terminal Eleven’ın SkyVıevv’u, hepsi bir arada yıldızlara bakış ve gökyüzü kılavuzu uygulamalarından nelerin beklenebileceği konusunda size iyi bir fikir verir. SkyVievv, gökyüzünde nelerin olup bittiğim artırılmış gerçekçilikle size göstermek için, telefonunuzun ekranını ve sensörlerinı kullanıyor. Kullanıcılar, yıldızları, gezegenleri ve takımyıldızlarını tanımak için akıllı telefonlarını ve tabletlerini AR vizörlerine dönüştürebilirler; uygulama bir nesnenin gökyüzündekı izinin yanı sıra seçilen nesneler, gezegenler ve uydular hakkındakı bilgilen de görüntüleyebilir. SkyVievv, gökyüzünü, geçmişte göründüğü şekliyle veya her nesne hareketlen hakkında bildiklerini temel alarak gelecekte görüneceği şekilde gösteren “zaman yolculuğu” özelliğim de içeriyor.

> Night Sky Lite

Android, Ücretsiz Night Sky, gerçekten güzel görünümlü bir artırılmış gerçeklik gökyüzü haritası sunmak için iOS 11 ‘den tam olarak yararlanan başka bir muhteşem uygulama. Kullanıcılar binlerce yıldız, uydu, gezegen ve takımyıldızını görebilirler; Night Sky, gökyüzü haritasını bileğinize getiren Apple Watch desteği sayesinde işleri daha da ileri götürebilir. Kullanıcılar gökyüzündeki nesneleri tanımlamak için veya o gece görülebilen nesnelerin genel görünümünü veren “göksel bir pusula”yı görmek için Apple Watch’a bakabilirler. iOS 11 ‘de ARKıt tanıtımıyla birlikte gelen yem bir ek, etrafında dolaşıp bakabileceğiniz sanal bir güneş sistemi modelim gösteren AR Grand Orrery’dir. Ücretsiz bir Androıd sürümü olan Nıght Sky Lite da, bu platformdaki mobil kullanıcılar için kullanılabilir.

> Sky Map

Android, Ücretsiz Eskiden bir acık kaynak halindeki bir Google projesi olan Sky Map, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi mobıl bir gökevı haline getiren özellikli bir artırılmış gerçeklik uygulamasıdır. Sky Map, telefonunuzun birçok sensörünü coğrafi konumunuzu hesaplamak için kullanır ve ardından cihazınızın işaret ettiği yere dayalı ayrıntılı bir yıldız haritasını görüntüler. Harita, takımyıldızlarının, yıldızların ve gezegenlerin isimlerini içerir ve yıldızlar için harika bir rehber uygulamasıdır. Gece modu, düşük ışıklı görüşünüzün boşa gitmemesini sağlar ve zaman yolculuğu özelliği, gökyüzünün geçmişteki halini veya gelecekteki halim görmenizi sağlar.

> Star Walk 2

Android, iOS, Ücretsiz Vito Technologies’in Star Walk 2’si, üstünüzdeki gökyüzünün yıldızlarını ve gezegenlerim gösteren artınlmış gerçeklikli bir yıldız grafiğidir. Buna ek olarak uygulama, çeşitli takım yıldızlarının, yıldızların ve gezegenlerin tarihçesi ve mitolojisi hakkında ayrıntılı bilgilerin yanı sıra kolay referans olması için bir koordinat görüntüleyiciyi de içermektedir.

Bir Zaman Makinesi kayan düğmesi, geçmişteki veya gelecekteki gökyüzünü görmenizi sağlar ve daha ayrıntılı bilgi için tek tek nesnelerin üzerine dokunabilirsiniz. Gece modu, gece görüşünüzü bosa harcamadan yıldız haritasını açmanıza ve kamera görüntüsünün üzerinde yıldız grafiğine dayanan bir artırılmış gerçeklik görünümü sağlar.

> Solar Walk 2

Solar Walk 2, sanal bir gökevınden ziyade güneş sistemimizdeki güneş, gezegenler ve aylar ile diğer çeşitli gök cisimlerini modelleyen bir güneş sistemi modelidir. Geniş animasyonlar ve resimler ile kullanıcılar, çarpıcı görüntüleri, bilgi grafiklerini ve her nesnenin ayrıntılı yazılarını görmek için gezegenlerin, ayların ve hatta bir dizi uzay aracı ve uydusunun her birine yakından bakabilirler. Ayrıca zoom yapabilir ve hareket halindeyken tüm güneş sistemini görebilirler, uygulama her gök cisminin hareketim zamana göre modeller. Daha eski Solar Walk uygulaması da Android cihazlarda kullanılabiliyor.

> Stellarium Mobile

Android, İOS, $2.99

Stellarium, masaüstü cihazlarda uzun zamandır kabul görmüş bir acık kaynaklı gökevi uygulamasıdır ve ayrıca Android ve lOS’ta gökyüzü rehberim yanınıza almak istediğiniz zamanlar için ücretli bir mobil sürümü de var.

Uygulama, telefonunuzu gece gökyüzüne yönlendirerek vızör olarak veya yıldız ve uydu tanımlayıcısı olarak da kullanılabileceğiniz, yakınlaştırılabilir bir haritada 600.000’den fazla yıldızdan oluşan bir katalog sunuyor. Kullanıcılar, yapay uyduları aramakla kalmayıp, farklı kültürlerden yıldız işaretlerini ve takımyıldızlarını da görüntüleyebiliyorlar.

> Night Sky Tools

Android, Ücretsiz

Nıght Sky Tools, cep telefonu şebeke bağlantısı olmadan uzakta bile çalışmak için tasarlanmış bir verıtabanı ile amatör astronom ve yıldız gözlem meraklıları için faydalı bir çevrımdısı uygulamadır. Gökyüzü haritasına ek olarak Nıght Sky Tools, manyetik güneş fırtınaları tahmini, Ay ve Mars haritaları, çeşitli nesneler hakkında ayrıntılı bilgiler, bir teleskop hesap makinesi, bir gözlem günlüğü ve astronomi fotoğrafçılığı araçlarını içerir.

> Sky Guide AR

/05, $2.99

iOS yıldız haritaları için bir diğer eski favori. Sky Guıde’dır. Bu Sky Guıde, GPS yardımlı gökyüzü haritası ve takımyıldızlarını, yıldızları, gezegenleri ve uydulan tespit etmek ve tanımlamak için kullanılan bir tanıma aracıdır.

Sky Guide AR’ın artık kamera görüntüsü üzerinde yıldız haritasının üzerine yerleştirilmiş bir artırılmış gerçeklik görünümü içerdiği için iOS 11 buna yeni bir katkı yapıyor.

Sky Guide en iyi yıldız haritası uygulamalarında olduğu gibi, telefonunuzun işaret ettiği her yere yıldız ve gezegenlen tanımlayan gökyüzünün bir haritasını görüntülemek için telefonunuzun alglayıcılarını ve ekranını kullanıyor. Size gökyüzünün su anki durumunu göstermenin yanı sıra, gökyüzünü olduğu gibi veya belirli tarihlerdeki durumunu gezerek vakit geçirebilirsiniz. Apple Watch desteği, üzerimizde uçmakta olan Uluslararası Uzay İstasyonu gibi şeyler için bildirim almanızı sağlar; güneş aktıvıteleri veya Ayın durumunu da görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.