Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Google Haritalar’ın Püf Noktaları

Günlük hayatta herkesin sıkça kullandığı Google Haritaları’nın belki de farkında olmadığınız bir çok özelliği var. işte Haritalar için bazı ipuçları.

Google’ın her türlü ilgi cekicı ve beklenmedik yönlerde aramanın ötesine geçebileceğinin ilk işaretlerinden bin de, 2005’dekı Google Haritalar’ın çıkışıydı. Google Haritalar projesi, bir dizi satın alma işleminden sonra yıllar itibariyle, uydu resimlerim, milyonlarca ilgi çeken noktayı, sokak görüntülerini, adım adım navıgasyonu. trafik koşullarını, toplu tasıma araçlarını ve daha pek çok şeyi kapsayacak şekilde büyüdü.

Google Haritalar bugün 1 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla dünyanın en popüler navıgasyon yazılımı haline geldi. Her gün bir yerlere gitmesi gereken milyonlarca kişiyiz, ancak ondan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin mısınız? Yeni özellikleri veya gizli seçenekleri kaçırmak kolaydır.

Bu nedenle, Google Haritalar’ın kullanımı hakkında küçük bir kılavuz derledik. Google Haritalar ipuçlarından yararlanarak ustalık kazanma yolunda ilk adımı atmanın tam zamanı.

> Ev ve iş adreslerini kaydetme

Google Haritalar ile yapmanız gereken ilk şeylerden bin ev ve ıs adreslerinizi kaydetmektir. Bunu yapmak için Google Haritaları açın, menü düğmesine hafifçe vurun (sol üst kösedeki üc yatay çizgiyle temsil edilir) ve Yerleriniz seçeneğine dokunun. Ev ve Is girişlerini görürsünüz. Adreslerinizi girin. Artık Google Harıtalar’dan, adresi girmek yerine Ev veya İS’e gtmesıni isteyebilirsiniz. Ayrıca “yakınındaki restoranlar” gibi aramalara grebılır ve geçerli önerilerin listesini alabilirsiniz.

  • Tarifleri hızlı bir şekilde alma

Çoğumuz, sesli kılavuz, adım adım yol tarifi sunan Google Haritalar Navıgasyon özelliğim biliriz, ancak bunu başlatmak için sık bir kısayol olduğunu biliyor muydunuz? Bir yen arayabilir veya harita üzerinde dokunabilirsiniz, ardından sağ alt taraftaki mavi ‘Yol Tarifi’ düğmesini basılı tutarsanız, Google Haritalar en iyi rotayı seçip doğrudan Navigasyon moduna geçecektir. Rotayı görmek veya ulaşım modunu değiştirmek isterseniz, ‘Yol Tarıfı’ne bir kez hafifçe dokunun, değişikliklerinizi yapın, ardından Baslat’a dokunun.

  • Lokasyonu paylaşma

Bir lokasyona minik bir raptiye iliştirmek için herhangi bir yere dokunup basılı tutun. Genişletmek için ekranın altındaki adres bölümüne hafifçe vurun, ardından Paylas’a dokunun. Konumunuzu paylaşabileceğiniz bir uygulamalar penceresi açılacak. Eğer birisi bulunduğunuz yeri bulmakta zorlanıyorsa, gerçek binanın ön cephesinin bir fotoğrafı ona yardımcı olabilir. Sokak Görünümlerim doğrudan nasıl paylaşacağınıza ilişkin bir sonraki ipucunu kontrol edin.

  • Sokak Görünümünü görme

Bulunduğunuz yerin bir fotoğrafını görmek istiyorsanız Sokak Görünümü’ne ihtiyacınız olacak. Secili konumunuza minik bir raptiye iliştirmek için haritaya dokunun ve basılı tutun. Ekranın alt kısmına yakın bir yerde bir resim görmelisiniz.

Oraya dokunduğunuzda, seçtiğiniz yerin Sokak Görünümü’ne geçersiniz. Sağ üst kösedeki menüye hafifçe dokunun, orada da Paylas’a dokunarak o Sokak Görünümü’nü paylaşabilirsiniz.

  • Yakındaki yerleri bulma

Biraz pratik olalım, her zaman ne arayacağınızı bilemezsiniz. Belki biraz benzin lazımdır, belki yemek için bir yer arıyorsunuzdur ya da bir paket göndermeniz gerekir. Neyse ki, Google Haritalar’ın sol alt kısmındaki Keşfedin seçeneğini tıklarsanız, yakındaki ılgı çekici yerlerin bir listesini göreceksiniz. Ekranı aşağı doğru kaydırırsanız, kategorilerden birim seçerek aramanızı daraltabilirsiniz. Restoranlar, Kafeler, ATM’ler, benzin istasyonları, Eczaneler ve bir dizi başka ısyerı mevcut. İstediğinizi, üstteki arama çubuğuna yazarak da arayabilir veya sağ üstteki mikrofon simgesine dokunarak sesli arama da yapabilirsiniz.

Aradığınız şeyi seçin, size yakın mesafedeki seçeneklerin listesini sunacaktır. Ayrıca (varsa) değerlendirme puanlarını da göreceksiniz ve genellikle şirketleri arayabilir veya bilgi panelinden doğrudan web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bilgi panelini aşağı kaydırırsanız, haritanızın üzerinde bile işaretlenmiş olduklarını göreceksiniz.

Tek elle zoom yapma

Herkes zoom yapmak ve uzaklaştırmak için parmaklarını kullanılır, ancak Google Haritalar’da tek elle de haritayı yakınlaştırabılirsınız. Bir çift dokunuş kısmi olarak zoom yapar, ancak başka bir seçenek daha var. Haritaya iki kez hafifçe vurun, ancak İkincisinde parmağınızı kaldırmayın ve yakınlaştırmak – uzaklaştırmak için parmağınızı aşağı veya yukarı doğru kaydırın dokunarak erişebilirsiniz. ‘Yerlerinız’ın altına bir göz atın ve çevrımdısı haritalarınızı bulmak için Haritalar sekmesine geçin. Süreleri 30 gün içinde doluyor, bu nedenle sürelerinin dolmasını istemiyorsanız bunları güncellemeniz gerekecek.

Çevrımdısı haritaların özellikleri ne yazık kı oldukça sınırlıdır. Çevrimdeyken adım adım tarifleri veya haritada aramayı kullanamazsınız.

> Favori yerleri kaydetme

Arama çubuğuna dokunduğunuzda son aramaların geldiğim görürsünüz, ancak yerleri de oldukça kolay bir şekilde kaydedebilirsiniz; bu, gelecekte bir yer ararken gerçekten zaman tasarrufu sağlayabilir.

Bunu yapmak için, haritada kaydetmek istediğiniz yere hafifçe vurun, alttaki adrese dokunarak bilgiyi genişletin ve ardından Kaydet’e dokunun. Kalp simgesiyle onu favori bir yer olarak kaydetmeyi, onu gitmek istediğiniz bir yer olarak işaretlemeyi veya yıldız işaretli yerler listenize eklemeyi seçebilirsiniz. Bir yer kaydedildiğinde. Kaydet seçeneği ilgili simge ile Kayıtlı olarak görünür. Menüye girdiğinizde Yerlerinizin altında Kaydedilen yerleri bulacaksınız. Otobüs ve tren sefer saatlerim kontrol etme Ayrıca, herhangi bir yere giden otobüs ve trenin sefer saatlerini kontrol etmek için Google Haritalar’ı kullanabilirsiniz. Seyahat etmek istediğiniz yeri arama çubuğuna girmeniz, Yol Tarifleri’ne hafifçe vurmanız ve üstteki tren ikonuna hafifçe vurmanız yeterlidır. O anki saate bağlı olarak seçeneklerin bir listesini görürsünüz.

Daha sonraki bir trenin ne zaman geleceğini kontrol etmek ya da son trenin ne zaman kalktığını görmek istiyorsanız, o zaman Kalkış’a dokunun ve belirli bir saat girin, ya da en son seçeneğinizi bulmak için Son’a dokunabilirsiniz. Ayrıca, ulaşım türüne (otobüs, tren, metro) göre fıltreleme yapabilir ve tercihleri sağ üst kösedeki Seçenekler yoluyla daha az aktarma veya daha az yürümeye göre de filtreleme yapabilirsiniz.

> Nerede olduğunuzu görmek

Google hesabınızda oturum açtıysanız, son günde ziyaret ettiğiniz yeri gösteren bir harita görebilirsiniz. Belirli tarihleri seçmek için sol üst kösedeki takvimi veya hafta ve ayları görmek için tarih aralıklarını kullanabilirsiniz.

Takvimin altında, bu dönemin geçmişini sil ve Tüm geçmişi sil seçeneklerim görürsünüz. Google Ayarları uygulamasını açıp Konum> Google Konum Geçmisi’ne dokunarak bu izlemeyi kapatabilirsiniz. Tamamıyla kapatın veya kapatılmasını istediğiniz belirli cihazları seçin. GPS’e sahip değilseniz ve Yüksek doğruluk modunu Ayarlar’da Yer işareti altında her zamana ayarlandıysamz, bulunduğunuz yerden uzakta olan bazı yaklaşık lokasyonları da görebilirsiniz.

> Nerede ne zaman ne yiyebilirsiniz

Google Harıtalar’da bir alana zoom yaparsanız, örneğin Yıldız Parkı yazarsanız, ekranın alt kısmında Keşfet diye bir seçenek görürsünüz. Yiyecek ve içecek alabileceğiniz yerleri ziyaret etmek için, kategorilere ayrılmış şekilde öneriler elde etmek için ona dokunabilirsiniz. Daha da iyisi, seçenekleri gezebilir ve günün farklı zamanlarında neler olduğunu görmek ve kahvaltı, aksam yemeği veya içki için en iyi yerleri bulmak için Dığer’e hafifçe vurabilirsiniz. İleriye yönelik planlama yapmak da harika.

► Görünüşü nasıl değiştirebilirsiniz?

Sağ üstteki, ıkı katmanlı istiflenmiş gibi görünen simgeye hafifçe dokunun; Uydu ve Arazı için görüntüleme seçeneklenni bulacaksınız. Haritayı iki parmağınızla hafifçe vurup basılı tutun ve ardından yukarı doğru kaydırın. Parmaklarınızı dairesel bir hareketle hareket ettirirseniz harita da döndürülür. Arazı seçeneğindeı bazı tepeler gösterecektir, ancak bazen belirli yerlerin ıç planını da gösterir. Navıgasyonda ses komutları nasıl kullanılır?

Google Haritalar’da Navigasyon modundayken kullanabileceğiniz çeşitli sesli komutlar var. Sağ üstteki mikrofon simgesine dokunmanız ve ardından komutunuzu söylemeniz yeterli. “Sessiz” veya “Sessiz ol” diyerek sesi kapatabilirsiniz. “Trafiği göster”, “Alternatif rotaları göster” diyebilir veya bir sonraki dönüş noktasının neresi olduğunu öğrenmek için “Sonraki dönüş” diyebilirsiniz. Coğu seçenek birden fazla tetıkleyıcıye sahip ve pek çok olasılık var, ancak çeşitli komutların ayrıntılı bir özeti için Google’ın tam sesli komut listesine göz atabilirsiniz.

>• Birden fazla lokasyon için yer tarifi

Google Harıtalar’da birden fazla yerden geçen bir rota çizebilirsiniz. Bunu yapmak için, normalde yaptığınız gibi ilk konumunuz için yol tanfı ayarlayın, ardından sağ üstteki üç dikey noktaya dokunun ve Durak ekle’yı seçin. İhtiyacınız olan kadar çok durak ekleyin ve Bıtti’ye dokunun. Google Haritalar simdi sırayla her bir yer için sizi yönlendirecektir.

İsterseniz, brovvser’ınızı kullanarak da bunu ayarlayabilirsiniz. Google hesabınızla oturum açtığınızdan emin olun ve Google Haritalar aracılığıyla tarifleri arayın. Sol üst kösede, hedeflerinizin altında, bir hedef eklemenize izin veren küçük bir artı simgesi var. Bir güzergahı bu şekilde çizebilirsiniz. İsiniz bittiğinde, telefonunuzda Yol tarıflerı’ne dokunmanız yeterlıdır. Bu özelliği lOS’ta etkinleştirmek için Google Haritalar uygulamasını başlatın, Ayarlar> Bildırimler’e dokunun ve Bıldırımler’ın açık olduğundan ve masaüstü haritalarından gönderilme seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

> Kendi haritanızı nasıl yaratırsınız?

İster bilgilerinizi arkadaşlarınızla isterseniz çocuklarınızla, anne-babanızla paylaşmak isteyin, özel haritalar oluşturma özelliği çok yararlı olabilir. Google aslında kendi haritalarınızı oluşturmak, güzergahları, ilgi noktalarını, yol tarıflennı ve daha fazlasını işaretlemek için kapsamlı bir araç seti sunuyor. Başlamak için Google hesabınızda oturum açtığınızdan ve brovvser’ınızdan Harıtalanm’a gidildiğinden emin olun.

İlk denediğinizde ipuçları içeren kısa bir eğitim almanız gerekir. Bir lokasyon belirlemek ve ilgi noktalarınızı ve rotalarınızı işaretlemek kolaydır; ancak katmanlan ve venleri içe aktarabilir, farklı alanlar ve rotaları renklendirebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Yaptıklarınız otomatik olarak Google Drive’ınıza kaydedilir ve bunları telefonunuzdaki Google Haritalar uygulamasında Yerleriniz menüsünden bulabilirsiniz.

> Park yerini kaydetme

Bazen tam olarak nereye park ettiğinizi unutursunuz. Google Haritalar, konum ayarlarınıza bağlı olmakla birlikte bunu otomatik olarak izlemenizde oldukça başarılıdır. Ayrıca bir park yerini manuel olarak kaydetmeyi seçebilirsiniz. Park ettikten sonra geçerli konumunuzu işaretleyen mavi noktaya hafifçe vurun, ardından Park yerini kaydet’i seçin ve park yen harita üzerinde ısaretlenecektır.

Bir Androıd cihazınız varsa, ayrıca bir bildirim penceresi olarak açılır ve geri dönmek için cihaza dokunabilirsiniz.

Bu sık sık karşılaştığınız bir sorun mudur? öyleyse, en iyi ‘Araçlarımı Bul” uygulamalarına bir göz atın.

> Trafiği kontrol etme

Trafik analizinin simdi Google Haritalar’da yerleşik olduğunu ve en iyi rotayı bulmanıza ve sıkışıklıklardan kaçınmanıza yardımcı olabileceğini göreceksiniz. Yol tarifi ekranınızda sağ üstteki üç dikey nokta’ya dokunursanız ve Tüm trafik’ın yanındaki kutuyu işaretlerseniz, haritada trafiğin renkli olarak gösterildiğini görürsünüz. Kırmızı alanlardan kaçınılmalıdır, turuncu biraz sıkıntılı yerlerdir ve yeşil alanlarda rahatlıkla ilerleyebilirsiniz. Ayrıca brovvser’da gezinirken trafiği de kontrol edebilirsiniz. Yukarıdaki görüntüleme türünüzdeki değişikliğimize geri dönerseniz, Trafik’in her zaman üzerinde gezinebileceğiniz bir seçenek olarak listelendiğim görürsünüz.

► Park yerlerini kontrol etme

Eğer araba kullanıyorsanız, varacağınız yere geldiğinizde ne yaparsınız? Şehrin bazı noktaları park açısından kabus olabilir. Neyse ki, Google Haritalar bazı yerlerde park önerisi sunmaktadır. Konumunuza girerseniz ve Yol Tarifi ekranını kontrol ederseniz, en altındaki zamanın ve mesafenin yanında bir P simgesi görebilirsiniz. Üzerine dokunduğunuzda, bulunduğunuz yerde park yeri bulmak ne kadar zor olduğunun bir göstergesi olabilir. Bazı yerlerde, yakınlarda olası park yerlerini listeleyecek bir Park bul seçeneği de görürsünüz.

> Ulaşım için başka seçenekler

Park yerim bulamazsanız veya arabasızsamz ve toplu taşıma araçları zamanında sizi oraya götürmezse, o zaman BıTaksı, Uber veya Careem gibi taksi servislerini kontrol edebilirsiniz. Yol tarifi sayfasında en üstte bir taksi çağıran bınnın simgesi var; üzerine dokunarak seçeneklerinizi göreceksiniz.

Bu hizmetleri kullanmak için açıkçası bu servislerde bir hesap açmanız gerekir, ancak bir hesabınız olduğunda, bir gezintiye çıkmayı kolaylaştırmak için Google Haritalar ile o hesabı bağlantılandırmamz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.