IAA’da yeni özellikler

Otomobil endüstrisi Dizel ve kartel skandallarıyla çalkalanmış durumda. Buna karşın Frankfurt’da performansını kutlayarak, e-sürüş ve otonomi alanlarındaki yeniden doğuşunu gözler önüne seriyor.

Her Eylül, Frankfurt şehri araba dünyasının merkezi konumuna gelmekte. IAA sadece Alman otomobil endüstrisinin gücünü sergilemesinin yanında, 2015 Eylül ünden bu yana skandallarıyla da ilgi odağı konumun­daydı. Temiz dizel araçların rutin hale gelmesi, elektronik sürüş ve yardımcı sistemler bir yana, fuarın bu yılki asıl amacı üzerinde dolaşan kara dumanı dağıtmak.

  • seviye otonomiye sahip Audi A8

Büyük üreticiler tarafından sunulan kapsamlı çalışmalar arasında radar, ultra ses. video ve lazer sensörleriyle Audi A8 çevresinin üç boyutlu modelini yaratabilen ilk araç. Ta­nımlamada değişik sensörlerin ahenkli kullanımı, sis, güneş ışı ve diğer faktörlerin bu süreci sekteye uğratmayaca­ğını garanti etmekte. Audi bu teknolojisi sayesinde dur-kalktan 60 km/h hıza kadar kontrolü tamamen elekt­ronik kullanıma devredebilmekte.

Elektrikli araçların rolü Volkswagen grubunda başı çe­ken unsurlardan VW. ID konseptine sahip birçok modelin tanıtımını yapacak. Özellikle Golf serisinde elektrik çağına adım atılmış gözükmekte. VW’nin spor kolu Porsche’un Mission Esinde de görüldüğü gibi, piyasanın bu konuda ol­gunlaşması minimum iki yıl alacaktır. Panamera Turbo S ile hybrid bir geçiş dönemi yaşanmakta. Hybrid modeller de planlanan ful elektrikli modeller kadar şahane: petrol ile çalışan V8 motoru, elektrik motoru ile 680 HP güç ortaya çıkarmakta. Aracın sadece elektrik enerjisiyle 130 km/h hıza erişebileceği belirtiliyor. Diğer hybrid araçlarda görül­düğü gibi, 100 kilometrede 2.9 litre yakıt tüketimi oldukça olağanüstü bir gelişme. 185.000 Euro’luk lüks aracıyla Porsc­he elektrik enerjisine olan inancını açıkça ortaya koymuş durumda.

Elektronik sürüş alanında yapılan çalışmaları sonucun­da geleneksel Borgward ise kendini BXİ7 ile temsil etmekte. Alman isminin arkasında istikrarlı şekilde SUV’lara bel bağ­layan Çinli bir üreticiyi barındıran marka, Avrupa elektrikli araba piyasasına adım atmaya hazırlanmakta. Makalemizi Jaguar ın 80.000 Euro altı fiyat belirlediği, 500 km ve 400 HP sunan I-Pace modelini 2018 den itibaren piyasaya süreceği haberi ile noktalıyoruz. Göründüğü üzere E-modellerde hiç­bir eksik bulunmamakta – tabi şuan için alıcıları hariç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.