İFA 2018

Bu seneki IFA’da giyilebilir cihazlar dikkatleri çekti. İFA 2018’deki ürünlere göz atmadan bir cihaz almamanızı öneririz, orada mutlaka ihtiyacınızı karşılayacak bir cihaz duyurulmuştur.

Herkesin favori teknoloji fuarı, Berlin’deki IFA’nın 2018 etkinliği de başladı ve bitti, biz de en son akıllı saatler, spor saatler, fitness takipçileri ve daha pek çok yeni cihazı görmüş olduk.

Samsung Galaxy Watch ve Fıtbit Charge 3’ün İFA öncesi tanıtımlarının ardından, İFA 2018’de giyilebilir teknolojiler, VR ve AR dünyası kendilerini gösterecek önemli bir ortam buldular.

Fossil Group

Fossil Group, yem özelliklerle dolu Q serisinin ve Michael Kors Access Runvvay koleksiyonunun tanıtımıyla dördüncü nesil Wear akıllı saatlerini sunmaya başladı. Bu, Fossil Group’un birçok alt markasında da hareket olmadığı anlamına gelmiyor.

Skagen, pek çok özelliği olan Falster 2’yi, örneğin GPS, NFC, kalp atış hızı sensörü ve suya dayanıklılığı güzel tasarımına ekleyerek duyurdu. Bu tasarım, daha programlanabilir düğmeler ve daha ince bir çerçeve de dahil olmak üzere orijinal versiyona küçük değişiklikler getirdi. Benzer şekilde, yeni Diesel On Full Guard da, GPS, NFC, kalp atış hızı ve 3 ATM su geçirmezlık ile yenilenmiş.

Diesel ayrıca, Full Guard’ın bir interaktif kalp atış hızı kadranı ve yanıp sönen Diesel logosunu da içeren mikro uygulamalarını yenilemiş. Fossil, eskiden SafeTrek olarak bilinen Noonlight ile işbirliğini duyurdu, şirket, akıllı saatlere tek tuşlu bir yazılım panik düğmesi ekleyecek. Dokunduğunuzda, Noonlight’ın görevlileri iyi olduğunuzdan emin olmak için sizinle iletişime geçmeye çalışacaklar. Cevap vermezseniz, ilk kontak kişinizle iletişime geçecekler. Bu özellik ilk önce Q Explorist ve Q Venture’da sunulacak.

casio
casio

Casio

Casio, en son Pro Trek akıllı saati VVSD-F30 ile geri döndü. Casio’nun diğer akıllı saatleri gibi, bu da tamamen açık hava için. Kendinden önceki model olan F20 gibi, çevrimdışı olduğunuzda kullanabileceğiniz yerleşik GPS ve haritalar var. Ancak, buradaki önemli nokta, zamanı gösteren ikinci bir tek renkli ekrana geçiş yapan yeni Genişleme Modu sayesinde pil ömrünün bir günden üç güne yükselmesi.

Rf Genişleme Modu’ndayken j fiziksel düğmelerden birine tıkladığınızda renkli bir harita göreceksiniz. Renkli ekran, haritaları daha ayrıntılı olarak gösterebilen gelişmiş bir 390 x 390 OLED ekran olarak iyileştirilmiş. Casio ayrıca Vievvranger, Hole 19, Glassy, Fishbraın ve daha pek çok şirketle F30’a yerleşik uygulamalar sağlamaları için çalışıyor. Saat, 2019 başında yaklaşık $640’dan satışa sunulacak.

Garmin

Herkes Forerunner 935’ın yemlenmiş bir sürümünü beklerken, Garmin Vivosmart 4’ü duyurdu. Buradaki en önemli yem özellik, kandaki oksijen doygunluğunuzu izlemek için bir nabız oksimetresi. Ayrıca Vivosmart 4, desteklediği uyku verilerinizi ve uyku aşamalarınızı uzatmak için kullanılacak – bir gün uyku apnesi olup olmadığınızın teşhisi için kapıyı açıyor. Vücudunuzun ne kadar enerji kullandığını göz önünde bulundurarak bir sonraki antremanınıza hazır olup olmadığınızı size söyleyecek olan ‘vücut bataryası’ enerjisini izleme denen bir şey de var. Garmın’in Eğitim Yükü özelliğinin daha genel bir versiyonu gibi. Ayrıca stres izleme, V02 max, yeniden tasarlanmış bir kalp atış hızı sensörü, gevşeme hatırlatıcıları ve normal egzersizler de var. Simdi $129.99’dan satışa sunuluyor.

Acer

Acer, IFA’da Windows Mixed Reality başlık setinin yem bir sürümü olan OJO 500’ü duyurdu. Orijinalinden bir yıl sonra duyurulan bu yeni tasarım, lens ve başlık kayışını çıkarmanıza izin veren modüler bir tasarım. Bu modülerlik, onu müzeler için daha kolay kullanılabilir hale getirmeyi amaçlamakta.

Başlık kayışı dahili kulaklıklara sahip, ancak bu sizin için çok zorsa, sesin biraz daha akıcı olmasını sağlayacak yumuşak bir kayış da var. Özelliklere gelince, 100 derecelik bir görüş alanı ve 2880 x 1440 çözünürlük için iki adet 2,89 inç LCD ekran var. Gelecek yıl $399’dan satışa sunulacak.

Sony FES Watch U

İlk kez İFA 2016’da gösterilmişti, ardından 2017’de Japonya’da satışa çıktı. Simdi, 2018’de Sony, onu bugünlerde Avrupa’da da satışa çıkaracağını duyurdu. E-kağıt akıllı saat, Sony’nin Tohum Hızlandırma Programından doğdu ve moda odaklı bir cihaz. Temel olarak, bir düğmeye basmak suretiyle saatin görünümünü değiştirmek için kullanabileceğiniz, kayış ve saat yüzündeki bir e-kağıt ekranı kullanıyor.

Xplora
Xplora

Xplora

Hem Fitbit hem de Garmin çocuklar için giyilebilirlere yöneliyorlar, bu alanda gelecekte büyük bir iş olacağı açıkça Norveç merkezli bir şirket olan Xplora, çocuklar için tasarlanan bir akıllı saati Lilk üretenlerden biriydi ve IFA’da gelecek nesil saatini sergiledi. Xplora 3S, su geçirmez bir tasarıma ve fotoğraf çekmeye yönelik bir kameraya sahip. Çocuk güvenliği, telefon görüşmesi desteği, gerçek zamanlı konum takibi ve ebeveynlerin güvenlik bölgelerini kurma gibi özellikler cihazın temelini oluşturuyor.

ZTE Nubia Alpha

Yenilikten bahsederken ZTE Nubia’nın cihazını söylemeden geçmek olmaz. Nubıa ilk kez gösterilen bir prototip sundu: Alpha. Alpha, bir akıllı telefonun işlevlerine sahip yem bir giyilebilir tipi. Esnek OLED panelli bir bileklik şeklinde geliyor. Bu panelde, gömülü bir hoparlör, bir sensör ve fotoğraflar ve videolu görüşmeler için bir kamera ile, özelleştirilmiş bir Android bulacaksınız. Prototip İFA 2018’de sunuldu, ancak yine de son halinden çok uzak bir prototip. Çıkış tarihi hala belli değil, ancak prototipi görmek bile oldukça şaşırtıcı. Akıllı telefonunu bileğinde taşımayı kim istemez?

Kablosuz ses ürünü LG TONE

LG Electronics, İFA 2018’de en son ve en gelişmiş giyilebilir kablosuz ses ürünlerini tanıttı. LG TONE Platinum SE (HBS-1120) Google Assistant’a özel düğmesiyle, LG TONE Ultra SE (HBS-835S) de sahip olduğu harici hoparlörle öne çıkıyor. LG TONE Platinum SE, Google Assistant ve tek bir düğmeyle ulaşılabilen Google Translate ile gerçek zamanlı çeviri yapabilen ilk TONE modeli. Kullanıcılar “OK Google” demeden Google Assistant’ı etkinleştirebilecek ve böylece çok daha hızlı ve daha fazla etkileşim kuran yapay zekaya ulaşabilecekler. Bunun faydası ise en çok Google Translate gibi hizmetlerin kullanımında ortaya çıkacak. Hizmeti başlatmak için herhangi bir söz söylemeye gerek duymadan bir başka dilde iletişim kurmak çok daha hızlı ve çok daha doğal olacak.

Giyilebilir robot LG CLOi SuitBot

LG, İFA 2018’de ayrıca hizmet eden robotlardan giyilebilir robotlara kadar geniş bir yelpazeye sahip olan LG CLOi robotları da sergiledi. Bu gelişmiş robotlar LG’nin hem ev içinde hem de dışarıda Al kullanımı vizyonunun gerçekleştirilmesini sağlıyor. LG’nin giyilebilir CLOi SuitBot’u bu alanda ilk kez sahne alıyor. Üretim ve inşaat gibi sektörlerde kullanılmak için ideal olan LG CLOi SuitBot, giyen kişinin hareketliliğini geliştirerek hayat kalitesini artırıyor.

Acer oyuncu koltuğu Thronos İFA 2018’de en çok ses getiren duyurulardan biri de Acer’ın yeni oyun koltuğu oldu. 1,5 metreden fazla yüksekliği olan ve üç adet 27 inçlik oyun monitörünü ayakta tutabilen Thronos oldukça etkileyici. Üzerinde mavi veya beyaz renkte desenler olan siyah çelik, kullanıcıyı 140 dereceye kadar eğebilen, ayarlanabilir bir koltukta tutuyor. Çerçevenin altında bir Predator PC kasası için yer var ve ayrıca oyun seslerine dinamik olarak yanıt verebiliyor. Kısacası, oyundaki her şeyi hissediyorsunuz.

Acer’dan yeni Aspire modelleri

Acer İFA 2018’de, Aspire Z 24 hepsi bir arada bilgisayara getirdiği şık yenilikleri ve Aspire 7, Aspire 5 ve Aspire 3 dizüstü bilgisayar serilerine eklediği yem modelleri duyurdu. Tümü Windows 10 işletim sistemine sahip olan Aspire serisi bilgisayarlar çok geniş ölçekte kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılıyor. Aspire Z 24 hepsi bir arada ev bilgisayarı ailelere hitap ediyor. Çok amaçlı ve öğrenci dostu Aspire 3 dizüstü bilgisayar ile pratik ve işlevsel Aspire 5 dizüstü bilgisayar iş ve eğlenceyi birlikte sunabiliyor. Serinin en üst modeli Aspire 7 dizüstü bilgisayar ise içerik üreticilere, tasarımcılara ve profesyonel tüketicilere yönelik çözüm sunuyor.

Yeni ASUS ZenBook Serisi

ASUS, 8. nesil Intel Çore işlemciye sahip tüm ZenBook portföyünü tanıtırken, yepyeni ZenBook, ZenBook Flip ve ZenBook Pro üst sınıf ultra hafif dızüstü bilgisayarlarını da duyurdu. Etkinlikte duyurulan yeni ürünler arasında, dünyanın en kompakt 13,3 inç, 14 inç ve 15,6 inç dizüstü bilgisayarları olan ZenBook 13 (UX333), ZenBook 14 (UX433), dünyanın en kompakt döndürülebilir ekranlı dızüstü bilgisayarı ZenBook Flip 13 (UX362) yer alıyor. Çığır açan ZenBook Pro 15 (UX 580) modeli, devrim yaratan ASUS ScreenPad’in yeni özellikleri ve fonksiyonlarıyla dikkat çekti. Etkinlikte ayrıca 20 saatlik inanılmaz pil ömrüyle ZenBook S (UX391FA) ve yeni baz sistem tasarımlı All-ın- One PC Zen АЮ 27 (Z272) tanıtıldı.

Dell Vostro 14 ve 15 5000 yenilendi Dell, kullanıcılar, mobil profesyoneller ve küçük işletme sahipleri için bilgisayar deneyiminin çıtasını yükselten yeni portföyünü sergiledi. Vostro serisinde küçük işletmelerin talep ettiği verimlilik ve güvenlik özellikleri sunmak için geliştirdiği yem Vostro 14 ve 15 5000 dizüstü bilgisayarının güncellenmiş son modellerini ziyaretçilerle buluşturdu.

Intel’in 8’inci nesil işlemcileriyle yemlenen Vostro 14 ve 15 5000 modelleri enerji ve görüntü aktarımını bir arada sağlayan USB Type-C bağlantı özelliği, isteğe bağlı Tek Oturum Açma özellikli parmak izi okuyucu ve ekrana ve dolayısıyla da eldeki işe odaklanılmasına yardımcı olan, çift taraflı dar çerçeve özellikleriyle geliyor. Hedef kitlenin ihtiyaçları düşünülerek tasarlanan yem Vostro dızüstü bilgisayarlar, ticari düzeyde koruma ve şifreleme anahtarları için depolama olanağı sağlayan donanım TPM (Trusted Platform Modüle) 2.0 teknolojisini ve güvenlik ayarlarını yapılandırmak için Bitlocker uygulamasını da sunuyor.

LG’nin Yapay Zeka Çözümleri

LG, İFA 2018’de, teknoloji ile desteklenen hayat tarzı değişiminin gerçeğe dönüşmesi için tasarlanan gelişmiş LG ThinQ çözümlerini öne çıkardı. Şirketin muazzam büyüklükteki İFA standının 3’te Tinden fazlası Al’a odaklıydı. LG ThinQ ürünleri üç farklı yaşam tarzı alanında sergilendi: ThınQ Gezi, ThinQ Gurme ve ThinQ Stil. Her alan, modern tüketicilerin birbirinden farklı yaşam tarzlarını yansıtacak şekilde ustaca tasarlanmıştı. Her bir farklı alan LG ThinQ’in stil, mutfak, ev rahatlığı, mobilite ve eğlence gibi, hayatın her zaman içinde olan alanlarda kullanıcılara sunacağı faydaları yansıtıyordu. Örneğin Gezi alanı, LG Al televizyonlar sayesinde tatil planı yapmanın bile ne kadar kolay olduğunu gösteriyordu.

Samsung akıllı ev teknolojileri

Samsung Electronics, yeni akıllı ev teknolojileri çağını şekillendiren çığır açıcı ürün ve hizmetleri geliştirme taahhüdünün ana hatlarını sundu. Samsung, Yapay Zekâ ve Nesnelerin İnterneti ile hayat bulan büyük teknolojik dönüşümlerin insanların yaşamına getirdiği muazzam rahatlığı, karmaşanın ortadan kalkarak günlük yaşam deneyimlerinin daha da iyileşmesini ve kullanıcıları rahatlatan güvenlik çözümlerini sergiledi. Samsung dönüşümün vazgeçilmez öncülerinden biri olarak her alanda sunduğu Yapay Zekâ ve Nesnelerin İnterneti gibi gelişmiş yeteneklerle donatılmış ürünleriyle, dönüşen evlerin ve yaşam tarzlarının her geçen gün çeşitlenen beklentilerine cevap veriyor.

Sony, en son TV ve ses ürünlerini tanıttı

Tanıtılan ürünler arasında gürültü engelleme özelliğine sahip olan WH-1000XM3 kablosuz kulaklık, Sıgnature Serisı’nden DMP-Z1 dijital müzik çalar ve IER-Z1R kulak içi stereo kulaklık, BRAVIA MASTER TV Serisi, Cyber-shot serisinden DSC-HX99 ve DSC-HX95 fotoğraf makineleri ve otonom eğlence robotu aibo yer alıyor.

1000Х serisi gürültü engelleme özellikli kablosuz kulaklık ailesinin en yeni üyesi WH-1000XM3 tanıtıldı. Bu yem model, yaklaşık dört kat daha iyi performans sunmak için, yeni geliştirilen HD Gürültü Engelleme İşlemcisi QN1 ile sektör lideri Gürültü Engelleme teknolojisinde önemli iyileştirmeleri içeriyor. Yeni geliştirilen parça sadece uçaklardan gelen düşük frekans aralıklı sesleri değil, aynı zamanda sokak gürültüsü ve insan sesleri gibi orta ve yüksek frekans aralıklı gürültüleri de engelleyebiliyor.

TP-Link Deco serisi router’lar

TP-Lınk’ın frizbı şeklindeki ev router’ı Deco serisi beş modelden oluşmakta. En üst modeli, TP- Link’in Mesh ağ teknolojisi, IFTTT entegrasyonu, TP-Link’in ebeveyn kontrol sistemi ve AC2200 hızları ile birlikte üç bantlı (5GHz) kablosuz bağlantı sunan Deco M9 Plus modeli.

Diğer taraftan Deco P7, evinizin elektrik sistemi

üzerinden bir ınternet sinyali çekebilirken, ek Povverline özellikleri ile geliyor, kablosuz genişletme özellikleri de taşıyor. Povverline genellikle yeni evlerde VVıFi’den daha iyi çalışıyor. Povverline cihazları genellikle işlev görmek için daha pahalı bir adaptör gerektiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.