Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Intel mi AMD mi

AMD ile Intel arasındaki rekabet her zamankinden çok daha ilginç hale geliyor. Rekabetin farklı cephelerine bir bakalım dedik.

Bilgisayar toplama kararı alıp bu gizemli dünyaya giriş yapmayı hedefleyenlerin ilk olarak tercih edecekleri, inceleyecekleri ve sistemlerinin geri kalanını ona göre şekillendirecekleri işlemciler, bilgisayarların atan kalbı durumundalar. 2018’de daha önce hiç olmadığı kadar rekabetçi olan masaüstü işlemci alanı, AMD’nın Ryzen serisi işlemcilerini tanıtmasıyla ateşlendi.

Bu alanda biraz eskilere gidersek Intel dışında gerçekçi seçim bulunmuyordu.

Satın alabileceğimiz binlerce farklı bilgisayar parçasının hepsi sonunda bir noktaya geliyordu: Intel mi AMD mi?

Intel vs. AMD : Fiyat

Bilgisayar parçalarının fiyatları göz önüne alındığında bütçenin büyük bir kısmını kaplayan işlemciler, yükseltmelerde de bir o kadar harcama yapılmasına sebebiyet vermekte. Tek başına fiyat göz önüne alındığında AMD’nın Sempron, Athlon ve A serisi cift çekirdekli işlemcileri 30 dolarlık bir fiyattan başlıyor. Karşılaştıracak olursak; Intel’in alt seviye çift çekirdekli işlemcilerinden G3930 Dual, 40 dolara satılmakta. Performansın artışıyla birlikte aynı şekilde fiyat da doğal olarak artıyor ve Intel’in işlemcileri AMD’den hep bir tık üstte fiyatlandırılıyordu. İçinde olduğumuz yıla kadar tam olarak böyle ilerleyen durum AMD’nin tüketici serisi Ryzen ciplerim tanıtmasıyla birlikte ciddi oranda değişti ve sektörün fiyat/ performans dengesiyle oynadı. Bu durumu örneklendirecek olursak sekiz çekirdekli Ryzen 7 1800Х işlemcisi, serinin en güdüsü olarak katalogda yer alıyor ve 4.0 GHz’lik türbo saat hızına rağmen 350 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Benzer özelliklere sahip Ryzen 7 1700, 290 dolarlık etiketiyle daha da ucuz sekiz çekirdekli işlem gücünü tüketicilerin emrine sunuyor. Bu işlemci su an için satısta olan en ucuz sekiz çekirdekli işlemcilerden olmayı başarırken benzer özelliklere sahip bir Intel işlemci için 600 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Spektrumun üst taraflarına ilerlediğimizde karsımıza çıkan Intel Core ı9 ve AMD Threadripper, PC tutkunlarını, oyuncuları ve içerik üreticilerim hedef alırken işlemci pazarında çekirdek sayısı bazında fiyat- performans oranında dalgalanmaya sebebiyet vermekteler.

Tabloda da görüleceği üzere, AMD işlemciler daha düşük bir fiyata daha yüksek taban hızı ve daha fazla önbellek sunuyorlar. Tüm bunları yaparken, Intel işlemcilerden daha fazla güce ihtiyaç duymaları ise günümüzde geldiğimiz enerji verimliliği standartları bakımından eksi bir durum.

Peki tüm bu verilerin anlamı nedir? İçinde olduğumuz yıl itibariyle tüketicilere hitap eden alt seviyeden üst seviyeye tüm işlemcilerde geçmişe göre daha büyük bir rekabet söz konusu. Her iki firmanın da ürettiği kaliteli işlemci birimleri, her cebe ve ihtiyaca hitap ediyor ve yine her alanda başa baş çarpışmaya devam ediyorlar.

Intel vs. AMD : Oyun

Söz konusu oyunlar olduğunda işlemci seçimi biraz daha zor hale geliyor. Intel’in tüm işlemcileri entegre grafik birimine sahip olsa da performansları harici grafik kartlarının yanında karşılaştırılamayacak derecede düşük. AMD ise işlemcilerinde grafik birimine yer vermiyor fakat bu donanıma sahip olan ürünlerim APU olarak isimlendiriyor. Accelerated Processing Unit olarak açılan ve anlamı Hızlandırılmış İşlem Birimi olan bu ürünler, Intel’in dahili grafiklerine kıyasla daha iyi bir performans sağlasa da harici grafik kartlarıyla aynı kefeye koyulacak kadar güce sahip değiller. AMD’nin yeni Vega grafik kartlı Ryzen APU’larıyla hedeflediği kitle, düşük bütçeli ve enerji tasarruflu dizüstüler isteyen kullanıcılar. Bu birimleriyle, kabul edilebilir bir grafik performansını Ryzen işlem gücüyle buluşturan AMD, Intel’e hiç olmadığı kadar sert direniyor.

İSİem gücü sınıfına baktığımız zaman karakteristik olarak Intel modelleri çekirdek basına daha yüksek güç sağlayarak genel performansın daha yüksek olmasını sağlıyorlar. AMD işlemciler sahip oldukları çok sayıda çekirdek sayesinde ağır yükleri tüm çekirdekleriyle birlikte kolaylıkla kaldırabiliyor. Geçmişteki kadar olmasa da günümüz de hala az sayıda çekirdek kullanan oyunlar, AMD’nin mimarisini malesef tam anlamıyla kullanamıyor. Firmanın yazılımsal olarak çabaları devam etse de şimdilik hala Intel işlemciler performans bazında AMD’ye karşı 1 ile 10 fps arası avantaja sahip. Farkın bu kadar az olmasının sebebi günümüz oyunlarının çok büyük bir oranda işlemciye değil grafik kartına ağırlık veriyor olması. Bu sebeple yeni bilgisayarınızda ana amacınız oyun oynamaksa, işlemciyi yükseltmek yerine oraya gidecek paraları grafik kartına yatırmak daha mantıklı olacaktır.

Intel vs. AMD : Hız Aşırtma (overclock)

Genellikle performansları kıyaslamak üzere kullanılan saat hızları, işlemcilerin güçleriyle ilgili olarak oldukça isabetli bir veri sağlamakla birlikte hiçbiri kesin değildir. Yaklaşık olarak Son 8 yılın işlemcilerini ele aldığımızda hepsinin dinamik ve kısa süreli olarak saat hızlarını değiştirdiklerini görebiliriz. Bu otomatik olan ve hız aşırtma diyebileceğimiz işlemi kendi yazılımıyla iş yükünü inceleyerek yapan işlemciler, düşük iş yüklerinde düşük saat hızlarına geçerek güç tasarrufu sağlarken büyük is yükleriyle karşılaştıklarında hızlarını yükselterek işlemin tamamlanması için gereken performansı vermeye çalışır. Eğer üst seviye bir kullanıcıysanız ya da öyle olmak istiyorsanız, bu hız aşırtma işlemini manuel olarak kontrol edebilir ve firmanın belirlediği sınırların çok daha üzerine çıkabilirsiniz.

Hız aşırtma, ya da bilinen adıyla overclock için sahip olmanız gereken ilk şey, buna uyumlu bir işlemcidir. Intel’in işlemcilerinin büyük çoğunluğu kilitli olarak gelir ve hız aşırtmaya izin vermez. Neyse ki Intel de AMD de hız aşırtmaya izin veren kilitsiz işlemcilerini satışa sunmaktalar. Intel için model numarasının sonunda К ve X olanlar (örneğin Core i7 8700K) bu işleme izin verirken AMD’nin bütün birimleri kilitsiz olarak gelir ve hız aşırtmaya açıktır.

Genel olarak çıpten çipe, hatta aynı çipte bile üründen ürüne değişebilen hız aşırtma performansı, tamamen kullanıcının denemeleriyle birlikte görebileceği bir durumdur. Bunun dışında, hangi marka olursa olsun hız aşırtma yapabilmeniz için kaliteli ve güçlü bir soğutma sistemi sart olacaktır.

Hız aşırtma yöntemiyle performansınızı ciddi oranda arttırabileceğiniz gibi tecrübesiz ve kontrolsüz yapıldığında donanımınızı yakma tehlikesi de kendini hissettirecektir. Intel’in üst seviye işlemcileri bu alanda kendilerini kanıtlamış olsalar da yüksek fiyatları size uymuyorsa unutmayın: AMD’nin alt seviye işlemcileri bile hız aşırtma yapabilme yetisine sahip.

Intel vs. AMD : Sonuç

Günlük işlemler dikkate alındığında AMD ve Intel’in iyi işlemcileri arasında herhangi bir fark gözlemleyebilmek çok güç olacaktır. Orta ve alt seviyede AMD’nin yeni nesil işlemcileri, Intel’lere kıyasla daha yüksek performans sağlarken üst segmentte ise uygun fiyatlı Threadripper ile Core i9’lar çarpışmaya devam ediyor. Önceki yıllarda hiç olmadığı kadar mücadeleci ve rekabet içeren bir hale gelen masaüstü işlemci pazarı, bu sayede tüketicilere daha güzel ürünlerin sunulmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.