Jake Solomon

Zor oyunlar, zor hayatlardan çıkıyor.

Sıra tabanlı, taktik ağırlıklı strateji türünün en eski temsilcilerinden biri olan 1994 çıkışlı ХСОМ.: Ufo Defense, dinozor olanlarımızın başyapıtlar listesinde üst sıralardadır hiç şüphesiz. Aramızda hâlâ oynayanlar vardı belki, ama tam 18 sene sonra, ХСОМ: Enemy Unknovvn ile dünyamıza musallat olan uzaylılara ve ХСОМ’a yeniden kavuştuk. Kimileri orijinale sadık olmamakla suçladı yeni yapımı, kimileri çok sevip bağrına bastı. ХСОМ’u tekrar günümüze taşıyan ekibin başında ise ısrarla hayalinin peşinden koşan Jake Solomon vardı.

ХСОМ: Ufo Defense oynayarak büyüyen Jake Solomon, liseyi bitirince ailesinin isteğiyle tıp alanına yönelse de, aslında oyun yapımcısı olmak ister, bu isteğinin ardındaysa tek bir oyun vardır: Evet, ХСОМ. Tam da internetin geliştiği, çoklu oyunculuğun yeni yeni başladığı, oyunların yağmur gibi yağdığı döneme denk gelir meslek seçimi. Eh böyle bir dönemde, aklında da ХСОМ gibi, hatta ХСОМ’un tıpatıp aynısı bir oyun yapmak varken, tıptan vazgeçerek bilgisayar bilimi bölümünde okumaya başlamasını hiçbirimiz garipsemeyiz herhalde.

О ХСОМ yapılacak!

2000 yılında üniversiteden mezun olur olmaz Firaxis’e başvuran Solomon, hemen işe kabul edilir. Kendisi bunun tamamen şans olduğunu, işe nasıl kabul edildiğini hâlâ bilemediğini söylese de, ortaya çıkardığı işlere baktığımızda işe alınmasının hiç de şans olmadığını görebiliriz sanırım. 3 yıl boyunca Civilization 3 ve 4’e katkı sağladıktan sonra, hayalindeki projeyi hayata geçirebilmek için gereken güveni sonunda elde ederek, 2003 yılında yeni bir ХСОМ yapmak için çalışmaya başlar. Firma kendisine 6 ay süre verir ancak bu sürenin sonunda ortaya çıkan prototip başarısız olur. Bu prototip hakkında “berbattı, sadece ХСОМ’ı yeniden yapan adam değil, aynı zamanda az kalsın berbat eden adam olacaktım” diyor kendisi. Devam eden süreçte, ofiste ilk kez PC dışındaki platformlara çıkacak olan Civilization Revolution üzerinde çalışırken, geceleri evinde kendi ХСОМ’unu oluşturmakla uğraşır. Bu dönemde, firma Civilization serisi dışında, üzerinde Sid Meier ismi geçmeyen farklı bir oyun daha yapmak ister ve Solomon bu fırsatı kaçırmaz, bu oyunun ХСОМ olmasına karar verilir. Bu konuda kendisine ikinci bir şans verilen Solomon’un, ekibiyle birlikte hazırladığı oynanış demosu firmada birkaç kişi haricinde beğenilmez. İkinci kez başarısızlık yaşayan Solomon, bir süre kendini Sid Meierln deyimiyle’umutsuzluk vadisi’nden kurtaramaz. Hayallerinin oyununu yapmaya bu kadar yaklaştığı halde, üst üste başarısız olmak kendini sorgulamasına sebep olur.

Bu umutsuzlukla geçen süreçte Solomon’un “tanıyabileceğiniz en iyi insan’diye tanımladığı Sid Meier ile arasında bir nevi baba-oğul ilişkisi kurulur. Sid Meierln tavsiyelerine kulak veren Solomon, oyunun kötü dizayn edilmiş yönlerini tamamen ortadan kaldırıp, eğlenceli taraflarını geliştirerek yeniden hayalindeki ХСОМ üzerinde çalışmaya başlar.

Bu sefer yapım süreci tam olarak planlarına uygun gider ancak yine de bir sorunu vardır: Görevleri yerine getirdiğimiz, savaştığımız taktik bölümü kafasında oturmuştur, ama Direnişi yönettiğimiz, yapılar yapıp kararlar aldığımız strateji bölümü gerektiği gibi işlemiyordur.

Burada imdadına yine Sid Meier yetişir, birlikte bir kutu oyunu tasarlayıp bunun üzerinde çalışırlar. Sid Meier, strateji bölümünün sıra tabanlı olması gerektiğini (eh. “one more turn” mottosu boşuna çıkmadı sonuçta), Solomon’sa gerçek zamanlı olması gerektiğini düşünür. Her ikisini de oluşturdukları kutu oyunu üzerinde deneyen ikili, sonunda Solomon’un modelinin daha iyi işlediğini görünce, şu an bildiğimiz ve başında saatler harcadığımız ХСОМ’un strateji bölümü ortaya çıkmış olur. Bu dönem için Solomon şöyle diyor,’15 yaşındaki halime,’Sid Meier’in ofisinde, onunla birlikte kutu oyunu tasarlayacaksınız’deseydiniz,’bu gerçekten olabilecek en güzel şey’derdim.”

Çocukluk tutkusunun meyveleri

Bu sefer her şeyin yolunda gitmesiyle, 2012 yılında ХСОМ: Enemy Unknown piyasaya çıkar. Yapım sürecinde 5 sene boyunca eşi ve ailesine zaman ayıramayacak kadar yoğun çalışan, üst üste başarısızlıklar yaşamasına rağmen asla pes etmeyen Solomon artık huzura ermiştir. Oyun beğenilmiş, incelemelerde olumlu eleştiriler, yüksek puanlar almıştır. Aynı şekilde ilk oyuna gelen eklenti Enemy Within ve ardından ХСОМ 2, son olarak da WaroftheChosen eklentisi de oldukça başarılı olur. Açıkçası ХСОМ oynadığım dönemde, oyunun bu kadar zor bir yapım aşaması sonucu bizlere ulaştığını hiç bilmiyordum. Jake Solomon, meslek seçiminde ona ilham olmuş olan favori oyununu öyle çok sevmiş ki, kendi XCOM’unun iyi olması için üzerine bu kadar titremesinin başlıca sebebinin, orijinal ХСОМ’а saygısızlık etmemek istemesi olduğunu düşünüyorum. Belki orijinal oyunu bu kadar tutkuyla sevmemiş olsa, yaşadığı başarısızlıklar üstüne’ben bu işi yapamayacağım’diyerek pes edebilirdi. Ama iyi ki etmemiş, biz zaten uzaylıları yeniden dünyamızdan def etmek için saatlerimizi vermeye dünden razıydık. Well done, Commander!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.