Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Mirage: Arcane Warfare

At binenin, kılıç kuşananın demişler ama işin içerisinden atı çıkartıp bolca büyü ekleyince olaylar çığırından çıkmış…

Arcane Warfare

Daha öncesinde Chivalry ile oyuncuların ağ­zının suyunu akıtan Torn Banner Studios, bu sefer tüm konsepti alıp oryantalist bir dille anlatmaya karar vermiş. Ortaya çıkan sonuç ise Mirage: Arcane VVarfare… Mirage, yapı itibarıyla Chivarly’nin birebir kopyası desek yeridir. Ancak sadece kılıçla yetinmeyen Torn Banner, işin içerisine büyü de ekleyince hafif kavruk ama oynaması pek keyifli bir oyun ortaya çıkartmış. Oyunumuzun ana hikayesi üzerinde pek fazla durulmadığı aşikar. Yolunda gitmeyen bir ritüelin ardından, memleketin aklı başındaki her üyesi kılıcını kaptığı gibi büyü ezberlemeye başlamış. Herkes bu sanatla ilgilenmeye başlayınca ken­dilerine Azar Cabal adını verilen birlik, Bashrah- ni İmparatorluğu’na kafa tutar hale gelmiş.

Eğer daha önce Chivalry oynadıysanız, Mirage’a alışma süreniz oldukça kısa olacak. Yok ben daha önce hiç böyle bir şey deneyimlemedim diyorsanız, birkaç saat boyunca dövüş stilinizi oturtmanız gerekecek.

Mirage’ı sadece düz kılıç savurup büyü atan karakterlerle doldurmamışlar. Biraz da Overvvatch kıvamında karakterler eklemişler. Her karakterin kendine has dövüş stili var. Taurant ile büyük gürz ve kılıçlar kullanarak haldur huldur savaş meydanına dalarken, Vypress’in çevikliğini kullanarak en doğru anı yakalayıp düşmanlarınızı alt etmeyi planlamanız gerekiyor.

Entropist ve Alchemancer gibi karakterler doğrudan büyü odaklı oldukları için savaş alanının dışında kalıp uzak­tan ince ince büyülerinizi altı farklı sınıf bulunuyor. Dediğim gibi her biri­nin kendine has stilleri var. Ayrıca kendi içlerin­de de farklı yeteneklere sahipler. Kendi oynama tarzınıza göre bu yetenekleri değiştirebilirsiniz. Bu yetenekler çok değişiklik göstermese de doğru kombinasyonlar ile rakiplerinizi hızlıca sıkıştırabiliyorsunuz.

Mirage’a daldıktan sonra… Bir dakika! Burada bir sorun var. Oyuna bir türlü dalamıyoruz! Nasıl? Ne demek oyuncular artık pek ilgi gös­termiyor? Olur mu öyle şey canım!

Mirage’ın ilk çıktığında (Açılışın ardından ücretsiz oynama fırsatı da sunuldu.) dolu olan serverların yerinde yeller esiyor. Onlarca server arasında 2 vs. 3 ya da en fazla 3 vs. 3 maçlara denk gelirseniz şanslısınız. Zaten Torn Banner, bu sıkıntı yüzünden serverlerda BOT desteği vermeye başladı. Hal böyle olunca, girdiğiniz server tam bir çarşamba pazarı oluyor. Oyuna tam ısındım derken, anlamsızca üzerinize koşan botlar insanı sinir ediyor. Mekanikler kolay gibi gözükse de alışmak için kendinizle eşit başka oyuncularla denk gelmeniz gere­kiyor ama o da yok! Daha oyun başında bir-iki saat harcamışken ve seviye 10 olmuşken, karşıma seviye 150 bir oyuncu gelince “N’oluyoruz yaa?” demekten alamadım ken­dimi.

Mirage, oynaması pek keyifli bir oyun olsa da bu Multiplayer konu­suna bir çözüm bulmaları gerekiyor. Oyunu bu platformda çıkardıysanız, daha ilgi çekici kılmak için yeni eklentiler yapmanız da şart!

Doğru zamanda yapılan savunma hareketi, savuracağınız kombolar ve özel yetenekler sonrasında ortaya çıkan kan şelalesiyle birlikte etrafa saçılan vücut parçaları, insana manyak­ça bir keyif veriyor. Gerçekten de dövüştü­ğünüzü ve kazandığınızda ekrana haykırmak istediğinizi hissediyorsunuz.

Diğer yandan uzak mesafeli, yani büyü ile yapılan saldırılar zayıf kalmış. Entropist ve Alchemancer sıklıkla tercih edilen sınıflar olsa da uzak mesafeden yapacağınız atışlarınıza iyi çalışmanız gerekiyor. Yoksa çok hızlı bir şekilde icabınıza bakıyorlar.

Bu tarz sorunları görmezden gelirsek, Mirage: Arcane Warfare gerçekten de oynaması oldukça keyifli bir oyun. Haritaların çeşitliliği az ama Glyph adı verilen özel maç şekli oldukça uzun sürüyor. Her sınıf farklı ve özel dövüş me­kaniklerine sahip. Bu yüzden size uygun olanı bulmanız için üstüste birçok maç atmanız ge­rekiyor. Bu açıdan bakıldığında, kendini uzun süre oynatma seviyesi de bir hayli yüksek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.