MONSTER WORLD HUNTER

Sürekli olarak Monster Hunter çığırtkanlığı yapan biri olarak oyun son dönemde Nintendo platformlanna çakılı kaldığından insanlara Ыг türlü İspat edemediğim ve anlatamadığım şey bu yapımın ne kadar özel ve önemli olduğuydu. Tam 15 yıldır devam eden ve pek çok klonu bulunan Monster Hunter’a dışarıdan baktığınızda adamın birini doğaya salmışlar ve masum hayvanlan katlediyormuş gibi görünebilir. Lâkin Monster Hunter’m fantastik dünyasında bundan çok daha fazlası ve dennlığinı anlamanız için en az 200 saat gömmeniz gereken bir detaycılık var. Sony’nin 2017 E3 konferansının en büyük sürprizi olan VVorld (veya siz ona 5 de diyebilirsiniz) seriyi bugün bulunduğu yere getiren tüm elementleri alıp elden geçirmekle kalmıyor, üzerine de tonla yemlik boca ediyor. Capcom’un en büyük üç markasından birisi bu yeni haliyle herkesi cezbedecek gibi duruyor.

Yeni bir diyar

Madem her şeyi sıfırdan yapıyoruz işe yeni bir kıtayla başlayalım demiş yapımcılar ve Astera*yı yaratmışlar. Monster Hunter dünyasında keşfedilen yeni bir kıta burası ve tamamen bilinmezlerle dolu oluşuyla hem eski oyuncuları heyecanlandıracak bir yer hem de seriyle ilk kez tanışacaklar için harika bir başlangıç noktası sunacak. Örneğin geçtiğimiz Tokyo Game Shov/da gösterilen Coral Highlands bölgesi bir sualtı dünyasını hatırlatan muazzam görselliğiyle oyuncuları büyüleyecek bir mekân. Aynı şekilde çöl ve orman haritaları da gizli bölgeleri, kısa yolları, kendine has yaratıklan ve habitatlarıyia benzersiz güzellikte savaş alanlan sunacaklar bize. Bu bölgelere oyunun çıkışında en az 3-4 tane daha alan eklenecektir diye düşünüyorum.

Monster Hunter’öa savaşlar klasik bir aksiyon oyununu andırsa da kazın ayağı hiç de öyle değildir, örneğin sınırsız kombolaria değil de hepsi hesaplanmış hareketlerle dövüşmeniz gerekir yoksa yerden leşinizi kaldırırlar ancak, önceki oyunlardan gelen 14 çeşit silahımız gelişmiş versiyonlarıyla oyunda yer alacaklar ve bunların arasında özellikle Çekiç ve Büyük Kılıçların oynanışlarına epey bir ayar çekilmiş gibi. Bu silahları ve zırhlarınızı öldürdüğünüz veya canlı yakaladığınız canavarlardan gelen parçalarla yapmak ve daha güçlülerini avlamak zaten Monster Hunte^n özünü oluşturuyor. Capcom bu temeli değiştirmeden özellikle artık eskimiş menü ve kontrol özelliklerinde pek çok geliştirmeye gitmiş, örneğin köyünüzdeki demircide silah yaparken artık tüm gelişim ağacını görebiliyorsunuz, zırhlar da aynı şekilde muntazam bir şekildeler. Yaptığınız geliştirmeleri geri alabilmek kesinlikle çok iyi olmuş. Eskiden diyelim ki bir kılıcı yaptınız, ağaç iki yola ayrıldı ve seçtiğiniz yoldaki kılıç eskisinden güçsüz kaldı. Bu noktada tüm geliştirmeleri yeni bir kılıçla baştan yapmak durumundaydınız, o yüzden bu yeni hal bence gerekliydi ve uygulanması mükemmel olmuş.

Köyde artık bir araştırma kısmı var ve siz yaratıklarla savaşıp yendikçe buradaki bilgileri güncellenip zayıflıkları bir bir açılıyor. Oyun içi bir ansiklopedi de diyebilirsiniz, eskiden bu bilgilere anca internetten ulaşabiliyorduk. Yeni eklenen bir çember menüsü çok kullandığınız eşyalara hızlıca ulaşmanıza olanak sağlarken, opsiyonel olan hasar numaraları da hayvanın neresine vurunca en çok hasarı verebildiğimizi görmemiz açısından çok iyi bir ekleme olmuş. Elbette canavarların sağlık barı yine yok serinin bir klasiği olarak, onun yerine ne kadar sağlıkları kaldığını davranışlarını gözlemleyerek anlamalısınız. Eşya toplama, eşya yapma ve çoklu oyuncu modunda yapılan tüm eklenti ve iyileştirmeler de hep istediğimiz şeylerdi. Yapımcıların oyuncu kitlesini dinlemiş olmaları çok güzel. Hani yıllardır hayal ettiğim, böyle olmalı dediğim hemen hemen tüm özellikler World’\e birlikte seriye geliyor ki ben buna devrim derim.

Gelişim, değişim ve köklere sadakat

Karakter yaratma ekranıysa ayrı bir dünya olmuş. Bir Black Desen Online kadar detaylı olmasa da Dragon’s Dogma ve diğer tüm türevlerinden daha çeşitli bir alanımız var bu sefer. Aynı şekilde yardımcı kedimizi de özelleştirebiliyoruz dilediğimiz gibi. Palico’lar bu sefer özellikleri haritada karşılaştıkları yabanıl kedilerden öğreniyor ve bazı ufak hayvanları da sürebiliyorlar. Görsel geliştirmeler demişken serinin hayranlarının en büyük şikâyeti olan PS2 zamanlarından beri çok az gelişim gösterebilmiş grafikler de bu sefer tamamen yenilenmiş şekilde, mevcut jenerasyonun gücünü arkalarına alarak geliyorlar.

PS4 ve Xbox One’da 30 fps olacak olan oyunun PC versiyonu için 60 fps’yi de bekleyebiliriz lâkin o versiyon tam ne zaman gelir henüz açıklanmadı. Muhteşem görünen dünyasındaki her bir köşenin özenle yaratıldığı belli olan yapımın esas yıldızı olan canavarlar da yenilenmiş ve eski serilerden birkaç tanıdık yüz olsa da çoğunlukla hiç görülmedik arkadaşlarla karşılaşacağız. Bu kimileri için bir eksi olabilir ama oyunun yeni kıta ve habitatlar mantığını düşünürsek bence gayet yerinde bir karar. Tigrex ve Deviljo hayranlarının ileride DLC ile tatmin edileceklerini düşünmekteyim eğer esas oyunda yoksa bu yaratıklar.

Seviye atlama sistemi bulunmayan serideki gelişiminiz zırh ve silahlarla olur. Bu değişmiyor ancak zırh yetenekleri artık onluk puan sisteminde değil de giydiğiniz parçalara göre şekilleniyor, yani karman çorman bir zırh seti yapıp farklı farklı yeteneklere sahip olabilirsiniz veya set yapıp çok daha etkili yetenekleriniz olabilir. Bunun matematiği tamamen oynayış sitilinize kalmış durumda ve zırhlar arasında uzun-kısa menzil ayrımı da kalmadığı için özgürce deneyebilirsiniz zırhlarınızı farklı silahlarla. Zaten World’ün size sunduğu bu genel özgürlük hissi oyunun en güçlü noktası bana kalırsa. Yeni eklenen pelerinler ve slinger cihazı da geniş alanlarda daha kolay seyahat etmemizi sağlarken bazı savaş avantajları da sağlayacaklar zırhlar gibi. Oyunla ilgili beğenmediğim tek değişiklik eskiden kurması zaman alan tuzaklann şimdi pıt diye yapılıyor olması, bu oyunu biraz kolaylaştıracaktır. Ha ama şunu da ekleyeyim, kuralına göre oynamazsanız Monster Hunter’m aşırı zorlaştığı zamanlar olur, bu durum yeni oyunda da değişmeyecek ve oyun giderek zorlaşacak. Çok daha kişilikli, sürükleyici ve sinematik bir hikâye anlatımı da yeni oyunun kozları arasında.

2018’i kapattım ben

Bir seri ancak bu kadar güzel yenilenir ve değiştirilir. Eğer bir erteleme olmazsa Capcom’un şaheserine 26 Ocak’ta kavuşacağız ve o gün geldiğinde benim gibi mağarasına kapanıp oyuna gömülecek insanların sayısı da gün be gün çoğalıyor. Yıllarca görmediğiniz eski bir dostunuzun yeni halini görüp şok olmak ve yine de aynı keyifli muhabbeti çevirebilmek gibi olacak World. Kapımızdan içeri gireceği günü dört gözle bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.