Nidhogg II

Serinin ilk oyununu oynamamış biri olarak, Nidhogg II ile ilgili düşüncelerimi pay­laşmadan önce ilk oyuna da bir göz atmak istedim. Oldukça sade bir görselliğe ve iki tuşlu basit bir oynanışa sahip olan ilk oyun, çoğunlukla agresif saldırılarda kullanılan meç türü kılıçlarla oynanan bir düello oyunu olarak göze çarpıyor.

Kılıçla başımızın üstünden, göğüs hizasından ve bel hizasından olmak üzere üç farklı şe­kilde saldırı yapabileceğimiz gibi, kendimizi savunmasız bırakacak bir hamle ile kılıcımızı fırlatarak da düelloyu kazanmaya çalışabili­yoruz. Düelloyu kazandıktan sonra duruma göre ekranın sol ya da sağ tarafına doğru hareket etmeye, yeni ekranlara geçmeye ve en sonunda oyunu kazanacağımız ekrana varmaya çalışıyoruz. Bu süreçte rakibimiz kendisini öldürdüğümüzde ya da her ekran değiştirdiğimizde yeniden doğarak, bize engel olmaya ve tam tersi tarafa gitmeye çalışıyor.

Oldukça basit bir mekanik üzerine kurulu olan oyun, eskrim sporunun sade ve oldukça cani bir yorumu olarak sanal dünyaya taşın­mış gibi duruyor. Atari zamanlarından kalma görsellik ve düellocuların farklı renkleriyle boyanan arena mücadelenin izlerini rahatça görmemizi sağlaması da bir diğer nokta. Nidhogg ll’ye gelecek olursak, göze ilk olarak oyunun grafik tarzının değişmesi çarpıyor. İlk oyun ne kadar sade bir görsel­liğe sahipse, Nidhogg II de o kadar renkli o kadar karikatürize görsellere ev sahipliği yapmakta. Hızlı bir oynanışa sahip olan oyun, yeniden doğmayı beklerken tadını çı­karabileceğimiz oldukça güzel arka planlara sahip. Karakterlerin her ne kadar özelleş­tirilebilir olsalar da dünyayla uyum içinde kalmaları ve animasyonları da oyunu daha da eğlenceli kılmış.

Düelloları zorlaştıracak hareketli buz parça­ları, hareketli bantların altında bekleyen kıy­ma makineleri ve oyuncuları görmeyi zorlaş­tıran uzun ve sık otlar, görsellik kattığı kadar oynanışı da etkiliyor. Oynanışı etkileyen bir diğer etmense silah çeşitliği diyebiliriz. İlk oyunun aksine yumruk ve meçe ilave olarak geniş kılıç, hançer ve yay olmak üzere toplamda beş adet silah bulunuyor. Geniş kılıçla sadece yukarıdan ve aşağıdan hamle yapabiliyoruz, bu bizi orta seviyeden gele­cek saldırılara karşı savunmasız bırakıyor. Ancak, hamlemiz bloklansa bile rakibimizin silahını düşürerek avantaj elde edebiliyoruz. Hançer diğer silahlara göre kısıtlı menzile sahip olması nedeniyle, uzun silahlar kar­şısında dikkatli olmamızı gerektiriyor, fakat hızlı kullanılabilmesi diğer silahlara göre fazladan hareket imkânı sağlıyor. Oyundaki tek uzun menzilli silah olan yay, ortadan ve aşağıdan kullanılabiliyor. Oku fırlatmak için gerekli sürenin çok olması, okun yavaş gitmesi ve okun rakip tarafından yönü­nün değiştirilebilmesi kendisini bir miktar güçsüz kılıyor. Normal mücadelelerde bu silahlar bir döngü şeklinde oyuncuya her yeni doğduğunda verilirken, özel mücade­lelerde kuralları belirleme hakkına sahip oluyoruz.

İlk oyunun aksine daha renkli ve daha çeşitli bir mücadele için Nidhogg l l ‘yi tercih edebilirsiniz!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.