NINTENDO SWITCH ONLINE

Nintendo da paralı online işine girdi de pek iyi giremedi Sony ve Microsoft, konsol sahiplerine çevirimiçi oyun oynamak için ücretli üyelik şartı getirdiğinde yer öyle aman aman yerinden oynamamıştı. Çünkü Xbox One’la Microsoft, döneminin ötesinde toplu sohbet ve lobi sistemlerini getirmişken, Sony de Playstation Plus’ı aylık verdiği tam sürüm oyunlarla cazip hale getiriyordu.

Bu sistemler geldiğinde 20 yaşında olan bireyler şimdi 30’larının ortasına yaklaşırken, Nintendo neredeyse hiçbir işe yaramayan ücretli bir sistemle oyuncuların karşısına çıkıyor.

Eylül ayından itibaren başlayan yeni sistemle belirli oyunlar hariç (şimdilik sadece Fortnite) çoğu oyunu çevirimiçi oynamak için Nintendo Switch Online üyeliği gerekiyor. Fiyatı çok yüksek değil, hatta yıllık olarak alırsanız 20 dolar verip kurtulabiliyorsunuz lâkin bir şeyin rakipleri­ne göre ucuz oluşu gerekli olduğu anlamına gelmiyor.

Switch Online’ın önemli denebilecek iki özelli­ği var. Bunlardan bir tanesi her ay güncellenecek retro oyun kütüphanesi, diğeriyse bulut kayıt özelliği. Nintendo Entertaintment System’da adından tahmin edebileceğiniz üzere NES oyunlan var ve bunları arkadaşlarınızla online olarak oynayabiliyorsunuz.

Oyun sayısı şimdilik çok yüksek değil ve NES oyunları arasında Süper Mario Bros 3 ve Double Dragon gibi klasikler olsa da bunların hiçbiri oyuncusunu haftalarca oyalayacak içeriğe sahip değiller. Bulut sistemiyse daha vahim, örneğin Splatoon oynuyorsunuz ve konsolunuz bir şekilde bozuldu. Splatoon’da açtığınız bütün içeriğe veda edebilirsiniz. Çünkü Nintendo hile yapılmasından korktuğu için özellikle en önemli oyunlarından bazılarını bulut kayıt sistemine dâhil etmemeyi tercih etmiş.

Bu arada klasik Xbox’la hayatımıza giren sesli iletişim desteği, yaklaşık 3 nesil sonra Nintendo Switch’e geliyor ama tam anlamıyla gelmiyor. Sorun şu ki bu sistem Switch yerine Nintendo’nun telefon uygulaması üzerinden çalışıyor. Yani telefonunuza gerekli uygulamayı yükleyip, oyun oynarken telefonun kulaklığını kullanmanız gerekecek. Aynı zamanda belirli oyunlarda oyunla ilgili bilgilere ve çeşitli verilere bu ekrandan erişmek mümkün. Mantıklı olmadığı gibi nereden baksanız elde kalacak bir sistem çıkarmış Nintendo. Ayrıca bu uygulama Nintendo Switch ülkemizde desteklenmediği (!?) için Türki­ye’de kullanılabilir değil. Android kullanıcılan cep telefonlarına güncel dosyayı Google Store dışı kaynaklardan yükleyerek bu engeli aşabiliyorlar ama inanın bana değmez.

Fiyatı nispeten uygun olmasa şahsen benim Nintendo’ya söyleyecek çok sözüm olurdu ama sistemin bu şekilde kalmayacağı kesin gibi duruyor. Alınır mı alınmaz mı konularına hiç girmeyeceğim zira Nintendo Switch1nizin keyfini farklı arkadaşlarınızla çıkarmak istiyorsanız zaten başka çareniz olmayacak gibi duruyor. Firmaların bizi sömürmesine az çok alıştık ama keşke bunu bu kadar bariz bir şekilde yapmasalar artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.