No70: Eye of Basir

Türk usulü korkmaya hazır mısınız?

Türkçe altyazı ve hatta Türkçe dublaj se­çenekleri oyunlarda gün geçtikte artıyor. Bunun sebebi de şüphesiz Türkiye’nin oyun sektöründe pay sahibi olmaya başlaması. Cesa­retlenen Türk yapımcılar da ciddi ciddi değerli yapımlar üretmeye başladılar. Bunlardan bir tanesi inceleme konumuz No70: Eye of Basir. Bakmayın İngilizce başlığa sahip olmasına. Tamamen Türkçe içeriği ile Basir’in Gözü bizleri kendi kültürümüzden gelen korku öğeleri (ÜÇ HARFLİLEEEER) ile korkutmaya çalışıyor.

Ana karakterlerimiz Erhan ile Aras adında iki kardeş. Eskiden babaanneleri Saadet Hanım ile beraber 70 numaralı eski evde yaşarlarmış. Lâkin bir bakmışsınız koltuk yer değiştirmiş, kapının önünde kısa süreliğine bir silüet belir­miş, ev hiç olmaması gerektiği kadar sessizliğe gömülmüştür. Ayrıca tatlı ve fedakar bir kadın olan Saadet Hanım bizim çocuklara ömründe bir defa kızmıştır: Erhan, odasındaki sandığı açmaya çalıştığı zaman. İşte böyle bir garip evde büyümüştür Erhan ile Aras. Saadet Hanım vefat ettikten sonra ise kardeşler evden ayrılır ve kendilerini hayatın akışına kaptırırlar. Aradan yirmi sene geçer. Erhan adından söz ettiren bir arkeolog, Aras ise kreatif direktör olur. Fakat geçmişleri peşlerini bırakmaz. Erhan bir sabah uyandığında evinde bir gariplik fark eder. Yanı başında bir not vardır ve notun yazdıklarına anlam vermeye çalıştıkça evi şekil değiştirmeye başlar. Erhan neler olup bittiğini çözmeye çalışır ve antik çağlardan kalma ve farklı bir dünya­ya açılan kapıların anahtarını bulur: Basir’in Gözü! Daha sonra ise ortadan kaybolur. Aras da kardeşinden uzun bir süre haber alamayınca işin aslını öğrenmeye karar verir ve doğaüstü bir maceranın ortasında bulur kendisini.

Cinler, periler özellikle Anadolu diyarlarında hep hassas bir konu olmuştur. İnansanız da inanmasanız da hepimiz temkinli yaklaşmıyor muyuz bu konuya? Amerikan korku sineması ürkütücü ama ertesi gün hatırlamıyoruz bile mesela. İşin içine bizim folklorumuz girdiği zamansa içten içe bir “tırsma” kaplamıyor bu içimizi? Yapımcımız Oldmoustache da o tırsmayı aynen yansıtmayı başarmış. Belki Outlast’deki gibi bizi öldürmeye çalışan şeyler yok Basir’de ama tüylerimizin diken diken olmasına yetecek bir atmosfer var. Uzaktan gelen sesler, aniden koridorda koşan bir çocuk, duvardaki resmin yer değiştirmesi ve cinler alemi olunca ister istemez soluklanarak oynuyorsunuz. Açık bir tehdit yok ama küçük adımlar atmanıza da engel olamıyor­sunuz. Ha, bir süre sonra alışmıyor muyuz? Evet, ortama adapte oluyoruz fakat her daim de bir şeylerin fırlamasını bekliyoruz.

Yapım üç bölümden oluşuyor ve bölümler arası kayıt nedense konulmamış. Durum böyle olunca bir bölüm bitmeden kapatmanız baştan baş­lamanıza sebep oluyor. Tamam, bölümler çok da uzun değil. Oyun ortalama altı saat gibi bir sürede bitiyor fakat checkpoint sistemi olmalıy­mış. Karşılaşacağımız bulmacalar zor. Herhangi bir ipucu verilmeyen oyunda sağ – solu bolca kolaçan edip bulduklarımıza bir anlam vermeye çalışıyor ve uygun gördüğümüz yerde kullanıyo­ruz. Elbette serpiştirilen dokümanlarla hikayenin arka planı hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Müzikler son derece şahane. Güzel bir ambi­yans yaratıyorlar. Grafikler de bu tarz bir yapım için fena sayılmaz lâkin oyuna ilk başladığımda bir aksaklıkla az uğraşmadım. Oyunun çözü­nürlüğü veya ayarlarım (iki ayar var, düşük ve yüksek) ellediğim zaman kaplamalar kaybolu- veriyordu. Ne yaparsam yapayım geri gelmeyen kaplamalar ancak oyundan çıkıp girdiğimde düzeliyordu. Bu benim makineye has bir şey mi yoksa oyundan kaynaklı mı açıkçası bilemi­yorum çünkü başka bir makinede test etmek için zamanım olmadı. Bir de nadir de olsa bazı nesnelerin geç geldiğini fark ettim. Şamdan bir iki saniye havada asılı kalıyor, altındaki sehpa sonradan geliyor gibi.

No70: Eye of Basir türünün başarılı örnekle­rinden. Türk ruhu taşıması en büyük artısı ve birkaç teknik kusuru ile karşılaşsam da severek ve korkarak oynadım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.