Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Oyun Monitör ve Projektör Özellikleri

ister ciddi bir bilgisayar oyuncusu olun isterseniz sadece bir saatliğine bir savaşçı, donanımınız zaferinizi veya yenilginizi belirleyebilir, işte sizin için oyunların heyecanını katlayacak monitör ve projektörler.

En yeni FPS, spor, yarış ve diğer hızlı aksiyon oyunlarında zevkli anlar yasamak için, yalnızca güçlü bir grafik çözümü olan bir oyun PC’sıne ihtiyaç duymazsınız; ayrıca sizi bulanık görüntülere, titremelere, yırtılmalara ve harekete ilişkin diğer sorunlara maruz bırakmayan bir monitöre de ihtiyacınız var. Bir oyun monitörü seçerken dikkat etmeniz gereken faktörlen birer birer ele alalım.

Panel boyutu ve çözünürlük

Oyun monitörleri söz konusu olduğunda daha büyük olanı her zaman daha iyidir. Eğer bir odanız varsa, 27 inç ekran oldukça uygundur ve 1.920 x 1.080 maksimum çözünürlük ile Full HD’nin daha ötesine geçme fırsatı sunar. Birçok yeni 27-inç model, 2,560 x 1,440 piksel maksimum çözünürlüklü Genıs, Ouad HD (WQHD) monitörlerdir.

Daha yüksek piksel sayısı, Full HD’den daha keskin görüntüler sağlar, ancak özellikle de tüm efektleri etkinleştirdiyseniz, en son oyunları en yüksek çözünürlükte oynatmak için makul derecede güçlü bir grafik motoruna ihtiyaç duyarsınız. Masa alanı bir sorunsa, 24 inçlik de bir çok monitör var, ancak bunlarda 1,920 x 1,080 çözünürlüğü ile sınırlanırsınız. Fazla yeriniz varsa ve para sorun değilse, daha büyük monitörler bile kullanılabilir. 30 inç 4K veya Ultra HD (UHD) bir monitör 3,840 x 2,160 çözünürlükte inanılmaz çarpıcı bir resim sunar, kavisli bir paneli olsun olmasın 34 inç ultra genıs monitörle de oynayabilirsiniz veya daha büyük bir sey seçebilirsiniz.

Ultra geniş monitörler genelde 21:9 en-boy oranına (normaldeki 16: 9’a karşılık) sahiptir ve standart bir genıs ekran monitöründen çok daha geniş bir görüş alanı sağlarlar, ancak çok fazla yer kaplarlar. Kavisli panelli ultra geniş monitör, sizi harekete biraz daha yakın hissettirmek için yeterli bir kavise sahiptir.

Panel teknolojisi

Bir oyun monitöründe kullanılan çeşitli ekran teknolojileri vardır ve bunların her birinin de artı ve eksilen vardır. Tvvısted Nematıc (TN) paneller en uygun fiyatlı olanlarıdırlar ve oyuncular arasında da popülerdirler, çünkü düşük piksel tepki süreleri ve yüksek yenileme hızları sunarlar, ancak bir açıdan bakıldığında renk kaydırmaya meyillidirler. Dikey Hizalama (Vertıcal Alıgnment / VA) ekranları, yüksek doğal kontrast oranı, güçlü renkleri ve derin siyahları görüntüleme yeteneği ile bilinirler, ancak oyun performansını düşürebilecek belirgin gölgeleme efektleri ürettiği de bilinir. In-Piane Svvıtching (IPS) panelleri, her bakımdan en iyi renk kalitesi, güçlü gri tonlamalı performans ve geniş görüş açısını sunarlar; ancak TN panellerin piksel tepkisini veremezler ve hareketin yapısına bağlıdırlar.

Piksel tepkisi ve yenileme hızı

Oyun monitörleri, hızlı piksel yanıtı ve yüksek yenileme hızına sahip olmalıdır. En sık kullanılan piksel yanıtı özelliği ‘gri-gri’dir, milisaniye (ms) cinsinden ölçülür ve bir pikselin gri bir gölgeden diğerine geçiş süresim belirtir. Düşük bir piksel yanıtı, hareketli görüntülerin birbirini kirletmesini engeller ve daha yüksek bir piksel yanıtından genelde daha yumuşak bir resim sağlamanıza yardımcı olur. 2ms veya daha düşük grı-grı yanıtı idealdir, ancak oyun için genellikle 4ms’lik gri-grı yanıtı da yeterlidir.

Bir monitörün yenileme hızı, tüm ekranı yemden yaratmak için gereken zamanı (saniye olarak) gösterir ve Hz cinsinden ölçülür. Çoğu LCD monitörde ekranın saniyede 60 kez yemlenmesi anlamına gelen 60Hz yemleme hızı vardır, ancak hızlı hareket eden görüntüler bu yenileme hızında bulanık görünebilir veya panel, ekranda bir yırtılma gösterebilir. Bu, monitör bir veya daha fazla ekranın parçalarını aynı anda göstermeye çalıştığında ortaya çıkan bir durumdur. Sadece görüntü bulanıklığım azaltmaya ve yırtılmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmayıp aktif 3D teknolojisi için de bir gereklilik olan 120Hz veya daha yüksek yenileme oranına sahip bir ekrana bakın.

G-Sync ve FreeSync

En son oyun monitörleri, giriş gecikmesini düşürürken, yırtılma ve diğer hareket oluşumlarının azaltılmasına yardımcı olmak için senkronizasyon teknolojisini kullanıyor. Nvıdıa’nın G-Sync veya AMD’nin FreeSync modülleri ile donatılmış ekranlar, ekranın değişken yenileme hızıyla çalışmasına izin vererek, ekranın yenilenme oranının kontrolünü GPU’ya (monitör yerme) veriyor. Sonuçta, gırıs gecikmesinin azaltılmasıyla çok düzgün bir oyun deneyimi yasanıyor.

Video oyun projektörleri

Günümüz video oyunları, oyunla Hollyvvood’un gıse rekorları kıran filmlen arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran üretim seviyeleriyle birlikte sürükleyici deneyimlerdir. PS4 ve Xbox One gibi oyun konsolları, bos zamanları değerlendirme ve sosyal etkileşim için bir merkez haline geldi.Teknolojıdeki gelişmeler sadece oyun konsollarıyla sınırlı kalmadı. Son birkaç yılda, ev sineması projektörleri, sıradan bir tüketicinin ulaşabileceği fiyatlarla gerçekten uygun seçimler haline geldi. İster film seyretmek için isterseniz zorlu oyunları oynamak için bir projektör arayın, satın alma işlemini yaparken göz önüne almanız gereken birkaç nokta var. Oyun projektörü çözünürlüğü VGA, SVGA ve XGA projektörleri, ofiste olduğunuzda bir Power Point tanıtımı yapmak için iyi olabilir, ancak gerçek bir ev eğlencesi için 1080P HD tek gidilecek yoldur. Ev sineması ve oyun için uygun fiyata özel olarak tasarlanmış çok sayıda HD projektör var.

Oyun projektörü parlaklığı

Projektör parlaklığım belirlerken, ortam ışığı ve istenen görüntü boyutu dikkate alınması gereken en önemli iki unsurdur. Parlaklık her zaman daha iyidir, ancak aynı zamanda projektörün maliyetim de artırır. İhtiyacınız olan parlaklık ile başlayın ve bütçeniz izin veriyorsa, birkaç yüz lümene daha yatırım yapın, özel ev sineması için parlaklık 1000 lümen ve üstü, biraz aydınlık ortam için 1500 lümen ve üstü, aydınlık bir ortam için de 3000 lümen ve üstü olmalıdır.

Ekran boyutuna göre parlaklık ise. 50-60 inç için 1000 lümen ve üstü, 60-80 inç için 1500 lümen ve üstü. 80-100 inç için 2000 lümen ve üstü, 100 inçin üstündeki boyutlar için 2500 lümen ve üstü olmalıdır.

Oyun projektörleri için kontrast oranı

Oyun projektöründeki en iyi görüntü için kontrast oranlarına dikkat edin. En popüler oyunların çoğunda çok karanlık anları oynamak için yüksek dinamik renk aralıkları bulunur. Daha yüksek kontrast oranları, gölgeli sahneleri daha net ve görsel keskinlikle sunar. Aslında, yüksek bir kontrast oranı genellikle daha parlak bir görüntü verir. 5,000:1 iyi bir kontrast oranıdır, 40,000:1 daha iyidir ve en iyisi ise 100,000:1 ve üstüdür.

Giriş gecikmesi

Giriş gecikmesi, bir projektör (veya TV. monitör) tarafından bir görüntünün oluşturulması için gereken süredir. Uzun giriş gecikmesi, favon TV şovunuzun kötü dudak senkronizasyonu sorunlarına sahip olmasını sağlayabilir. Konsolların ve PC’Ierin çok oyunculu maçlar için üçüncü parti sunuculara bağlanması gerektiği için, bir miktar giriş gecikmesi kaçınılmazdır. 50 ms’lik sunucu gecikme süresi, onlıne oyun oynarken çok da nadir değildir, korkunç da değildir, ancak kesinlikle çok iyi değildir. Online çok oyunculu oyunlar, rekabetçi mücadele için tercih ettiğiniz bir alan ise, her ikisinde de giriş gecikme oranlarının çok düşük olma eğiliminde olması nedeniyle büyük olasılıkla bir oyun monitörü ve / veya plazma düz panel TV kullanıyorsunuzdur.

Su anda 20ms’lik gecikme süreleri sunan birkaç projektör var. Bu kategoriye girerseniz, bu oyun projektörlerinden herhangi biri mükemmel bir şekilde çalışır.

Yenileme Hızı

Basitçe söylemek gerekirse, projektörlerin videoyu işleme özelliği var. Daha hızlı (daha yüksek) bir yenileme hızı, daha keskin, daha sorunsuz görünümlü görüntüler anlamına gelir. 120Hz’lik yenileme hızının üzeri önerilir. Bu sadece oyun için yararlı değil, daha yüksek yenileme hızları aynı zamanda da ‘gözlerde daha kolay’ bir 3D görüntü üretir. İşte size bazı oyuncu monitörü ve projektörü önerileri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.