Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Parolanızı mı unuttunuz? Sorun değil!

Her hizmete ayrı parola -uzmanların önerisi. Fakat bunları doğru organize edemezseniz, unutma riski­niz var. Yeni parola almak için müşteri hizmetlerine arama ve maillerle dil dökmeniz gerekmekte. Sizlere bunlar olmadan parolasını unuttuğunuz Windows Office, mobil ay­gıtlar, çevrimiçi hizmetler ve bazı mail hesaplarına erişim sağlama yollarını göstereceğiz.

Masaüstü ve Ofis

Yerel Windows hesaplarında bile Microsoft size parolanızı unuttuğunuzda yardımcı olamaz. Bunun ardındaki sebep: Parola şifrelenip, sadece bilgisayara kaydedilmekte. Windows’un sizden sakladığı şeyse, tüm Wşndows parolalarını­zın resmi olmayan bir yolla düzenlenebiliyor oluşu. Microsoft’un Office süitinde özel araçlar kullanarak korumalı Office dosyalarına sadece dakikalar içinde erişebilirsiniz..

Windows hesapları açmak

Windows girişi için parolanızı kurtarmak adına ihtiyacınız olan şey bir Windows kurulum ortamı ve çalışır bir PC. Windows 7 ve ıo için prosedür neredeyse birbirinin aynısı. Kurulumdan ortam yüklemesini başlatın. Select “Computer Repair Options | Troubleshooting | Advanced Options” ve ardından da “Command Prompt” seçeneğini seçin. Windows klasörlü sürücüyü seçin: bunun için “cfyi, ardından da “dir”

komutunu girin. Eğer listede “Windows” görünürse, doğru sürücüyü seçmişsiniz demektir. Eğer görünmezse. “d:”, “e:H vb. seçenekleri deneyin. Bunun ardından “cd windows\sys- tem32″ için “rename utilman.exe utilman_org.exe” komutu­nu girin, “сору cmd.exe utilman.exe” komutunu girdikten sonra “Exit” ile PC’yi normal şekilde yeniden başlatabilir, var olan sistemi yükleyebilirsiniz.

Parola istemcisinde, erişim araçları için merkez simgeye tık­layın. Komut satırı belirecek. <burada rastgele kullanıcılar için yeni bir parola belirleyebilirsiniz. Bunun için şu konutu kullanın: net user [Login name) [new password]H. Satırı “Exit” ile kapattığınızda değişiklik hemen etkisini gösterecektir.

Korunaklı Office dosyalarının hack’lenmesi

Var olan araçlarla Word ve Excel dosyalarının kurtarılması mümkün değil. Bunun için ElcomSoft’un Advanced Office Password Recovery programı gibi bir üçüncü parti yazılımı­na ihtiyacınız var (yaklaşık 50€). Eğer dosyalarınız uyumlu­luk modunda kayıtlıysa, yazılım parolayı direkt olarak atla- yabilmekte. Diğer tüm sürümlerde kaba kuvvet kullanmalısınız. Eğer parola aramasında noktalı harfler kul­lanmak istiyorsanız, “Attack Settings” altından bunu etkin­leştirmeniz gerekmekte. Eğer parolanızın bir kısmını hatırlı­yorsanız, arama işlemini kısaltmak için buraya girin.

Akıllı telefonlar ve WhatsApp

Şu anki Android ve İOS aygıtların koruması kaldırmak ol­dukça zor. Fakat bazı durumlarda birkaç hileyle kayıtlı dosyalarınızın bir bölümüne erişebilirsiniz.

SİM hart korumasının etkinleştirilmesi

Bugünlerde SİM kartınızın PIN koduna çok az ihtiyaç duy­maktasınız ve bu zamanla bir tuzağa dönüşebilir. Eğer za­manla bunu unutursanız, birkaç başarısız denemenin ardın­dan SİM kartınız bloke edilebilir. Daha sonra blokeyi kaldırmak için PUK kodunu (Süper PIN) girmeniz gerekir. Bunu mobil sağlayıcınızın teslim mektubunda bulabilirsiniz. Eğer mektubu da bulamıyorsanız, müşteri hizmetlerinden yeni bir kart talep edin.

Android aygıtların açılması

Google işletimde önemli olan kurulu sürüm ve aygıt üretici­si. En iyi seçenek size vereceğimiz talimatları sırasıyla uygu­lamanız. Eğer işe yaramazsa, son kısımda ilerleyişi nasıl ileri götürebileceğinizi de göstereceğiz. Eğer Google hesabınızla bağlıysa, Android 4 kullanan eski aygıtlarda giriş kilidini aş­mak oldukça kolay. Yanlış bir şekli beş defa girdiğinizde, size kurtarma bağlantısı gösterilmekte. Bu bağlantıyı kullanarak PC’nizden Google hesabınıza girin. Buradan akıllı telefonu­nuzdaki kilidi uzaktan bir komutla kaldırabilirsiniz.

Android 4.4’e kadar olan sürümlerde bir uygulama yardımıy­la PIN kilidini silebilmek mümkün. Önkoşulu: aygıtta Goog­le hesabı kayıtlı olmalı. Masaüstü tarayıcınızla Play Store’a gidin, Screen UnLock/Lock app uygulamasını aratın ve “Ins- talf ile kurulumunu yapın. Uygulama otomatik olarak And­roid telefonunuzda da kurulacaktır. Ardından başka bir tele­fondan telefonunuza bir SMS atın. İçeriğini “ooooo” olarak belirleyin. Bu işlemin ardıdan “Release’i seçin ve kilidiniz kalktı!

Eğer çalışmazsa. Android Aygıt Yöneticisiyle ay­gıtın bir Google hesabına bağlı olduğundan emin olun. Masaüstünden www.google.com/android/de- vicemanager adresine girerek aygıt yöneticisini başlatın ve buradan Google hesabına giriş yapın. Sol üst kısımdan akıllı telefonunuzu seçin ve “Lock’a tıklayın. Burada belirleyeceğiniz yeni parola anında uygulamaya konacaktır.

Bazı aygıtlarda kilit ekranının çökmesini sağlay­arak da erişim sağlayabiliyorsunuz. Bunun için ek­ranın alt kısmındaki ‘acil” butonuna tıklayın. Şimdi on kere simgesini girin ve karakter dizimine çift tıklayın. Kopyalayı seçin ve “Insert” ile karakter di­ziminde yıldızdan sonra gelen karakterleri kullanın. Cihaz girişi engelleyene kadar bu komutu girin. Daha sonra kilit ekranına dönün ve ekranın altın­dan üstüne doğru parmağınızı kaydırarak kamera uygulamasını açın. Çark simgesine tıklayarak ayar­ları açın. Android parolayı girmenizi isteyecek. Ala­na basılı tutarak ’lnsert’ i seçin. Daha sonra kilit ek­ranı donana ve sisteme erişim verilene kadar bu girdiyi tekrarlayın.

Samsung aygıt kullanıcıları Dr. Fone (www.won- dershare.com) masaüstü yazılımını kullanmayı da deneyebilir. Aygıtların kilit kodları bu yazılım saye­sinde okunabilmekte. Alternatif olarak aygıt parol­aları Samsung’un aygıt yöneticisinden de sıfırlana- bilmekte (https: //account.samsung.com).

Eğer bunun bir yardımı dokunmadıysa. aygıtınızı sıfırlamanız gerekmekte. Tabi bu seçenekte tüm verilerinizi kaybedeceksiniz. En azında akıllı te­lefon tekrar kullanılabilir duruma geçmekte. Kilit faalken fabrika ayarlarına dönüş için ilk olarak ay­gıtı kapatmanız gerekmekte. Ardından güç buto- nuyla ses kontrolündeki (Sessiz] butonuna tıklayın ve aygıt kurtarma moduna girene kadar butona basılı tutun. (Volüme] butonları yardımıyla “Factory reset”i seçin. Aygıt üreticinize bağlı olarak bu terim değişkenlik gösterebilir. Daha sonra güç düğmesine basarak sıfırlamayı etkinleştirin.

iPhone kilidinin açımı

Apple’ın iOS’unda kilidi aşmanız kurulu işletim sürümüne bağlı. Bazı sürümlerde bunu sağlayan bir bug bulunmakta. Bu tür bir açık en son 9.2.1 sürü­münde görülmekteydi. Eğer buna ya da daha eski bir sürüme sahipseniz, sıradaki hileyi deneyebilirsi­niz: kilit ekranındayken Siri’yi etkinleştirmek için ev tuşuna basılı tutun. Sin ye saati sorun. Gösterilen zamana, ardından da sağ üstündeki artı sembolüne tıklayın. Ardından rastgele alfabetik değerler girin ve bunları seçin, “kopyala’yı seçin ve harflere çift tıklayın. İçerik menüsünden oku seçin. ‘Paylaş” seçeneğini göreceksiniz. Buradan “Messages’e tıklayın ve panoya kopyalanan karakterleri “То” alanına yapıştırın. Birkaç saniye bekleyin ve ev bu­tonuna tıklayın. Böylelikle kilit ekranı atlanılmış olacak bu hile yeni İOS sürümleriyle çalışmamakta.

Dolayısıyla kaba güç kullanmanız gerekmekte. İOS Forensic Toolkit aracı maksimum başarı vaat ederken fiyatı tamı tamına ı,500€. Bu da işe yaramazsa iTunes masaüstü yazılımını fabrika ayarlarına dön­mek için kullanabilirsiniz. Tabi bu işlemde de verileri­niz ortadan kalkmakta.

WhatsApp bilgilerinin okunumu

Eğer parolanızı unuttuysanız, mesajcının verilerine erişmenin birkaç yolu bulunmakta. Bunlardan en ba­siti direkt olarak WhatsApp uygulamasından yeni bir parola talep edebilirsiniz. Tabi bunun için uygula­manın kurulu olduğu mobil aygıta erişiminizin olması gerekmekte. Eğer iki faktörlü kimlik doğrulama aktif­se. kayıtlı mail adresine erişim de sağlamalısınız. Eğer numara ve maile erişim sağlayamıyorsanız, yeni bir tane yaratmanız gerekiyor. Kullanılan mobil telefon ve WhatsApp sürümüne bağlı olarak sohbet geçmişle­rini aygıtlardan okuyabilirsiniz. Bunu WhatsApp için ElcomSoft Explorer uygulamasıyla yapabiliyorsunuz (yaklaşık 80€)

Çevrimiçi hizmetler ve mail hesapları

Normalde sadece sağlayıcının çevrimiçi hizmetleriyle giriş verilerini değiştirebilirsiniz. Tabi eğer veri PC’niz- de saklıysa ki bu tahmin edilenden çok daha sıklıkta yaşanmakta, size bu verilere nasıl erişebileceğinizi gösteriyoruz.

Bağlantı ile parola kurtarımı

Birçok hizmet için erişiminizi bir bağlantı kullanarak kurtarabilmeniz mümkün. Bağlantıyı ilgili hizmetin giriş ekranında örneğin “Parolanızı mı unuttunuz?” adı altında bulabilirsiniz. Daha sonrasında parolanızı sıfırlamak için kullanacağınız diğer bir bağlantı kayıt­lı mail adresine gönderiliyor. Erişim sağlayamadığınız hizmet mail adresiyse, işler daha da karmaşıklaşıyor. Örneğin GMX bu durumda kayıtlı mobil cihazdan kurtarım sağlıyor. Eğer hesabı yaratırken böyle bir seçeneği etkinleştirmediyseniz. hizmetin canlı desteği olup, olmadığına bakın. Çoğu hizmet sağlayıcısına kimliğinizi çekip, göndererek bu husus atlatılabilmekte. Apple ve Google gibi hizmetlerde bu seçenek sun­ulmuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.