Pelerinsiz Vampir Olur mu?

DERİNLİK: 90 – 3000 METRE

Vampir mürekkep balığı (Vampyroteutfıis infernalis) ortalama 15 santimetre uzun­luğunda. parlak kırmızı renkli, gözlerinden ışık saçan garip bir yaratık. Ahtapota benzi­yor olsa da aslında 600 yıldan bu yana hiç evrim geçirmemiş olan bu tür. Vampyromorp- hida takımının yaşayan son örneği.

Bu “canlı fosil” varlığını 90 ila 3000 metre arasında sür­dürüyor. Çarpıcı rengi, minik yapısına hiç uymayan dev göz­leri ve sekiz koluyla bilimkur­gu filmlerinden fırlamış gibi görünen minik vampir saniye­de 20 santimetre gibi bir hızla hareket etme becerisine sahip. Tehdit edildiğinde kollarını, kendi üzerinde koruyucu bir ağ oluşturacak şekilde açıp, kendisini çepeçevre sarabilir. Derisi ışık üreten fotoforlarla kaplı olduğu için olağanüstü bir biyolüminesans becerisine sahip olan mürekkepbalığı, ışı­ğını yansıtmadığı zamanlarda tamamen görünmez olabiliyor.

Aslında birçok derin deniz canlısı gibi onun da metabolik hızı çok düşük ve bu sayede uzun bir zaman boyunca bes­lenmeden yaşayabilir ama ona adını veren avlanma şeklinden bahsetmeden de olmaz. Koca­man kırmızı gözlere sahip olu­şunun yanı sıra, avının üstüne atılırken kollarını bir pelerin gibi açıp rengini bir anda siya­ha çevirdiği için bilim insanları onu ilk keşfettiklerinde siyah pelerinli bir vampire benzet­mişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.