RED DEAD REDEMPTION 2

Müsaadenizle önce daha geçen ayki ya­zımın mürekkebi kurumadan oynanış videosu yayınlayıp kariyerimi başlama­dan bitirmek için attıkları adım nedeniyle Rockstar’ı esefle kınamak istiyorum. Kabul ediyorum, belki biraz gaza geldim. Çok alakasız bir yerde de olsa “God of War kraldır, yılın oyunu olmak için en büyük adaydır” benzeri cümleler sarf ederek kendilerini tahrik etmiş olabilirim. Ama bu kadar da vurulmaz ki adama! öyle bir hamlede yere serilecek adam değilimdir de boş­luğuma geldi, bir de gözüme western tozu kaçtı.

RDR?yle buluşmamıza az bir süre kaldı. Rock- star bu süreyi daha coşkulu geçirmemiz gerekti­ğine kanaat getirmiş olacak ki bir oynanış video­su paylaşarak hype roketi denemelerine ufaktan giriş yaptı, Tesla’ya da yandan göz kırptı.

Videoyu seslendiren ablamız gayet güzel özetliyordu aslında RDR?nin nasıl bir oyun olmasının planlandığını: “Yaşayan bir dünya sadece geniş değil, aynı zamanda daha derin’. Rockstartn şimdiye kadarki en detaylı ve in- teraktif dünyayı oluşturmayı amaçladığını da ekliyordu. Oynanışı, aksiyonu, hikâye anlatımıy­la yeni bir tecrübe sunmayı hedefliyormuş Rock- star.’Peki bunu başarır mı?’sorusuna önceki tecrübelerime dayanarak gönül rahatlığıyla’Hiç şüpheniz olmasınl’diyebilirim.

Peki videoda neler gördük? Grafiklerin co­şup gittiğini, at animasyonlarının muhteşem­liğini, dağlan, ovalan, çölleri ve yerleşim yer­leriyle harikulade bir dünyayı, yumruklaşırken de silah kullanırken de vuruş hissiyatının gayet iyi olduğunu, 1800’lerin sonunda Amerika’nın dönüşümünün bir çete üyesi ve mensubu ol­duğu çete etrafında yarattığı değişimi, bunun­la gelen yol hikâyesini ve daha pek çok şeyi.

Mevcut konsol neslinin ömür döngüsünün son demlerine geldiğimizi biliyoruz ama önce God of War, sonra The Last of Us – Part II oynanış videosunun ardından Rockstar da yumruğunu masaya vurdu ve konsolların limitini zorlayaca­ğını göstermiş oldu.

Muhteşem grafikler, gerçekçi animasyonlar, yaşadığına inanacağımız bir dünya, bütün bunların ortasına yerleşen güzel bir hikâye anlatımı ve keyif veren bir oynanış. Silah dolduruş animasyonlarına bakıyorum, sanki dakikalar sonra çatışmaya girecekmişim gibi bir hisse kapılıyorum. Karakterin atı tımar ettiği sahne ve takip eden kısımda atların yelelerinin savruluşuna, kuyruklarını sallayış­larına, yürüyüş animasyonlarına bakıyorum, koştura koştura bir haraya gidesim geliyor. Ayılar, kurtlar, kuşlar, geyikler vs. yaşayan bir doğa görüyorum sonra. Kasabalara, şehirlere sıra geliyor, kendilerine has yapılarının olduğu fısıldanıyor kulağımıza.

Bazıları hayvancılıkla uğraşılan yerlerken, diğerlerinde modern şehir hayatına geçişin başladığını görüyoruz, insan­larla etkileşim meselesi apayrı bir konu zaten. Çete üyeleriniz haricinde de müttefikler edine­biliyor, bir yandan da bazılarının düşmanlığını kazanabiliyorsunuz. Oyun boyunca yapıp et­tiklerinizin sonuçları, oyun akışına yansımalan olacağı söyleniyor, biz de tabii ki inanıyoruz:) Çete üyeleriyle konar-göçer bir hayat sürdüğü­müzü, kampımızın da daha farklı tecrübelere kapı aralayacağını gördükten sonra şimdilik bu kadar yeter diyoruz. Demeyelim mi?

Avcılık, kamptaki oyunlar, muhabbetler, yoldaki karşılaşmalar, tehditler, göz korkut­malar, iknalar vs. daha anlatılacak tonla şey var, fazlası da olacak büyük ihtimalle. Western tarzı, tarza getirilen Avrupa yorumu, sadece filmlerde değil çizgi romanlarda da ağırlığını hissettiren İtalyanların türe katkıları ve bu kat­kıyı damıtıp oyun dünyasına rafine bir şekilde sunan Rockstar üzerine uzun uzun yazılır. Ama bunları oyunu inceleyecek arkadaşa bırakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.