South Park Fractured But Whole

Futurama, Simpsons ve American Dad tarzı çizgi filmleri izliyordum ama South Park öyle çok fazla ilgi­mi çeken bir seri olmamıştı. Dola­yısıyla ilk oyun olan The Stick of Truth’u da es geçmiştim. Şimdi ise Ubisoft ikinci oyunu yapınca var­dır bir bildikleri şeklinde incele­mekte fayda olabileceğini düşün­düm. Ne yalan söyleyeyim gerçek­ten eğlenceliymiş. Fractured But Whole, serinin önceki oyunu The Stick of Truth ile benzer şekilde, sıra tabanlı bir RPG oyunu.

Kasabaya dönüş

Sanırım South Park karakterlerini tek kelimeyle özetlemek istesek kullanabileceğimiz en iyi kelime troll’ olurdu. Fractured But Whole. adının söylenişindeki absürtlük- ten de anlaşılacağı gibi çizgi dizi­nin sahip olduğu tüm o garip, kara mizah dolu olayları içeren bir ev­rende geçiyor. Hikaye “Allah düş­manıma böyle çocuk vermesin” di­yeceğiniz tarzda bir velet olan Cartman’ın The Coon adında Bat- manvari bir süper kahraman ola­rak bir göreve atılmasıyla başlıyor. Bulana ıoo dolar verilecek olan kayıp -ve çirkin- bir kediyi bulmak için kendi süper kahraman takımı­nı topluyor. Bu arada biz ise oyuna davet edilmeyen kasabadaki yeni ço­cuğuz. Ancak bir şekilde Cartman yö­netimindeki oyuna dahil, olup özel güçlere sahip bir kahraman oluyoruz. Yani evet, oyunda bol bol kapışma var. Sırasıyla hamlelerinizi yaptığınız taktiksel dövüşlerde, takım arkadaş­larınızla kasabada ne kadar uyuz tip varsa hepsine ağız burun dalıyorsu­nuz. Bu kavgalar sırasında takım ar­kadaşlarınızı da siz kontrol ediyor ol­sanız da kendi karakterinize özellikle dikkat etmenizi gerektirecek çok özel, muhteşem bir süper gücünüz var: Osurmak.

Sal gitsin!

Pek çoğumuz için oldukça utanç veri­ci bir olay olan yellenme, Fractured But Wholeda bir süper güce dönüş­müş durumda. Üstelik öyle durduğu­nuz yerde sıranın size gelmesini bek­lemenize gerek yok. Belirli bir düzey­de kendinizi koruyabiliyorsunuz. Nis­peten yavaş -ama kesinlikle sıkıcı ol­mayarak- başlayan Fractured But Whole, bence ilerleyen saatlerde daha hareketli, komplike ve absürt bir hal al­maya başlıyor.

Kaç kişi karakterine Kenny ismini koyacak?

Daha oyunun başından itibaren, ana karakterimiz olan yeni çocuğu zaten biz tasarlıyoruz. Karakter gelişimimiz de biraz benzer şekilde oluyor. Yaptığı­mız görevler sırasında bulduğumuz en­vanterler ile yeni yetenekler elde edebi­liyor ya da bazı nesneleri taşıyarak güç­lenebiliyoruz. Yani standart level atla­yarak gelişme sistemi yerine eşya top­layarak gelişiyoruz. Sonuç olarak oy­narken kendinizi etkileşimli bir South Park bölümünü izliyormuş gibi hisse­deceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.