SSD’ye aktarım nasıl yapılır

Yeni bir SSD edindiyseniz, tüm işletim sistemi ve uygulamaları buna yeniden kurmak en mantık­lısı olacaktır -SATA ya da NVMe olması önemli değil – böylelikle UEFI başlatım modunu kullanmaya baş­layabileceksiniz. Tabi bunu Windows 7de uygula­mak oldukça zor. çünkü ilk olarak gerekli USB 3.0 (xHCl) sürücülere sahip, modern bir donanımda (Skylake ve sonrası) kurulum görüntüsü yaratmanız gerekmekte. Buna ek olarak uygun NVMe-SSD ku­rulumu sırasında NVMe sürücüsünü de entegre et­melisiniz (ki bunu bulmak hiç de kolay değil). (Zaten ilgili yazılımlara sahip olan) Windows 8.1. ve 10 da kurulum ve yapılandırmasını saklamak isteyeceği­niz kadar kişiselleştirilebilir. Üniversal açık kaynak­lı çözüme örnek olarak Clonezillada bunun nasıl ya­pılabileceğini gösterirken, ticari alternatifler de sunacağız (sadece Samsung SSD’lerde çalışan ücret­siz Samsung taşıma aracı ve MiniTool un bölümleme sihirbazı gibi).

Her şeyi klonluyor: Clonezilla

Live bir Linux sistemi olan Clonezilla tarihi geçmiş metin tabanlı bir arabirimeher sürücüyü güvenilir bir şekilde klonlayabiliyor.

 Clonezilla USB çubuğu yaratımı

Başlatılabilir USB çubuğu yaratmak için ilk olarak www.linuxliveusb.com adresinden “linux Live USB Creator” programını indirip kurmanız gerekli. Ardından minimum 512 MB boş alana sahip bir yazıla­bilir ve boş USB çubuğu PC’nize takın. USB Creator ı başlatın. Adım ide USB çubuğu, 2de de Clonezilla’yı seçin, (http://clonezilla.org/downloads.php) Ardın­dan tüm seçenekleri etkisizleştirin -sadece eğer çu­buk takılı değilse, “Format stick …” etkin kalsın. Flaş simgesine tıkladığınızda işlem başlayacaktır.

Kaynak sistemin hazırlanışı

Geçişi yapmadan önce eski sisteminizin yeni SSD ile uyumlu olduğundan emin olun. Eğer yeni SSD, kay­nak sistemin sürücüsünden büyükse, güvendesiniz. Değilse, kaynak veri taşıyıcıdan gereksiz veri ve programları kaldırın. Böylelikle sürücüye atanan bellek, yeni hedef SSD’nin kapasitesinden küçük hale gelecektir. Bölüm büyüklüğünü adapte etmek için başlat menüsünden “Bilgisayar Yönetimi | Disk Yö- netimi’ni açın. Sistem sürücüsüne sağ tıklayın ve “Birimi Küçült…” seçeneğini seçin. Eğer şüphedeyse­niz, en küçük boyutu seçebilirsiniz – aktarımı yap­tıktan sonra aynı yöntemle sürücüyü tekrar etkin boyutuna döndürebilmeniz mümkün. Güvenlik açı­sından sürücünüzdeki önemli dosyaları harici bir kaynağa kopyalamanızı da öneriyoruz.

SSD’nin takılması

NVMe-SSD geçmek istiyorsanız, eski sürücünün ye­rine bunu kurmalısınız. Eğer sistem eski sürücünüz­de çalışıyorsa, Windows 7’için üreticinin web site­sinden NVMe sürücüsünü yükleyin. SATA bağlantısını serbest bırakmak için bir SATA-SSDyi masaüstüne bağlayın; Notebook’lar için iletim amaç­lı SATA’dan USB adaptörü ya da yeni SSD için harici bir USB köprüsü gerekmekte.

 Clonezilla’nın başlatımı

Şimdi ı. adımda yarattığınız USB çubuktan Clonezil- la’yı başlatın. İşlem sırasında lEnter] ile varsayılan ayarları onaylayın; Dilerseniz sorulduğunda Türkçe dil ve klavye dizilimini seçebilirsiniz. Eski sürücü­nüzü direkt olarak yeni SSD ye klonlamak istiyorsa­nız, işletim modu olarak “device-deviceT, sonraki di­yaloglarda da “Expert” ve “disk_to_local_disk” seçeneklerini seçin. Bir sonraki adımda üreticinin belirlediği boyut ölçütlerini elirleyeceğiniz orijinal diski seçin (örneğin var olan sistemli kaynak sürü­cü). Sonraki adımda ise hedef diski olarak hedef SSD’nizi seçin.

Ayarlar ve klonlama işlemi

Sonraki uzman ayarlarında varsayılan ayarları oldu­ğu gibi bırakın ve boşluk tuşunu kullanarak “-icds” seçeneği için yıldız simgesini belirleyin. Sonraki so­rularda varsayılan ayarları koruyun. Klonlama işle­minden önce, Clonezilla size işlemi onaylayıp, onay­lamadığınızı tekrar tekrar soracak. Bu soruları dikkatlice okuyun – eğer hedef ve kaynak kendi ara­sında değişmişse, eski sistem bozulmuş demektir. Klonlama işlemi tamamlandığında Clonezilla’yı ka­patın. Notebook’lar için eski sürücünün yerine SSD’yi yerleştirin. Bunu hasıl yapacağınızı ilgili ürün rehberinde bulabilirsiniz. En basitinden eski sürücünün alt ve kenar kapaklarını çıkarıp, yeni SSD’yi yerleştirmeniz gerekecektir. Bazı modeller için taban plakasını da çıkarmanız gerekebilir – eğer emin değilseniz, yerel bir PC atölyesine başvurun. Her ikisinin de takılı olduğu bir PC yapılandırın ve sistemi SSD’den başlatın. Yeri geldiğinde UEFI ayar­larını çağırın -anakart üreticinize göre bu tuş (F2) ya da [Dell olabilir ve başlatım ayarlarına girin. “Boot Option Priority List” ayarını yeni SSD olarak belirle­yin ve işlem tamam.

Ticari araçlar

Yukarıdaki 2. Ve 3. adımlar SSD üreticinin sunduğu ücretsiz ticari araçları ilgilendirmekte. Çoğu durumda bu araçlar sadece üreticinin SSD’siyle çalışabiliyor ve -çift başlatımlı sistemler gibi- karmaşık yüklemeleri kaldıra- mayabiliyorlar. Samsung ile “Samsung Data Migration” aracı indirilebilmekte. Program var olan sistemi kopyala­ma konusunda başarılı. Aracı kaynak sisteme yükleyip, verileri yeni SSD’ye transfer ediyorsunuz. Eğer SSD, kay­naktan büyük ya da küçükse bölüm boyutlarını belirleye- bilmeniz de mümkün. Ayrıca veri transferinden dilediği­niz klasörleri çıkarabilirsiniz de (örneğin “indirilenler” vs.). Buna iyi ve ücretsiz alternatif bir program da Mini- Tool Partition Wizard (www.partitionwizard.com). Yazılı­mı başlatın (sadece İngilizce sürümü bulunmakta). “Mig- rate OS to SSD/HD” butonuna tıklayın ve talimatları izleyin. Burada taşıma işlemi otomatik olarak başlatılan bir mini-sistemden yürütülecek. Windows ıo (UEFI mod) işletimine sahip sistemimizde bu işlem gayet başarılı şe­kilde sonuçlandı. Son kısım ise her programda aynı yeni ve hızlı sisteminizin tadını ileriki birkaç yıl içinde çıkar­mak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.