Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

STAR WARS BATTLEFRONTI RESURRECTION

STAR WARS: BATTLEFRONTI RESURRECTION Yamama operasyonunda sıcak saatler.

The Last Jedi’ın çıkışıyla birlikte. Star Wars’tan nefret etmek birden çok med­yada popüler oldu resmen. Battlefront II geçen ay zaten yapacağını yapmıştı, bu ay da film duvardan duvara vuruluyor. Ama durun! Eğer filmden sıkıldıysanız Battlefront 1Гуе sal­dırmak için yeni sebepleriniz var. Gelin, Iden’ın macerasında yeni perdeyi, yani Resurrection’ı konuşalım.

Resurrection, The Last Jedi’la birlikte gelen eklentinin bir parçası. Dâhilinde çok oyunculu iki harita, Finn ve Phasma var. Yani Battlefront /fnin bozuk olan herhangi bir tarafını tamir etmek için değil de, “Ama bakın biz ekstra içerik sunuyoruz, bizi sevsenize!” demek için burada. Crait’te Vader fınk atıyor, filmle ters düşen birçok şey oluyor, havada iki Millennium Falcon geziyor nasıl oluyorsa… Biliyorsunuz zaten, geçen ay sekiz sayfaya yayıp etraflıca konuştuk bu olayları. Bir tek bu paketin dengeye katkıda bulunduğunu ve online kararlılığı artırdığını belirteyim. Bir de oyunun performansı biraz daha kendine gelmiş gibi.

Ama en azından EA bu paketin içine tek kişilik yaklaşık 75 dakikalık bir macera da sıkıştırmış. “Beleş sirke baldan tatlıdır”felsefesiyle dalarsa­nız”meh” dedirtecek, olur da umudunuz varsa… oraya hiç girmeyelim biz en iyisi.

BF /fnin sonu The Force Awakens’a bağlanı­yordu, Kylo Ren, Luke’un yerini bulabilmek adına yeni karakterlerimizden Dell zorluyordu. Oradan başlıyor hikâye, bu sefer ana oyunda ipucu verilen kızı tanıyoruz: Zay. Dalga dalga karakter ya da gemileri öldürdüğümüz, bol sıkıcı sekans­lardan oluşuyor bu oyun süresi. Ana oyunda gittiğimiz kimi yerleri ziyaret ediyor, herhangi bir kahramanla oynamıyor, en fazla biraz AT-RT kullanıyoruz ve ortalamaya ulaşamayan çatış­malara giriyoruz. Ama komiktir, bu kısacık görev dizisi bile BFIFnin hikâyesinde gördüklerimizden daha düzgün kurgulanmış durumda. Birbirine eklemlenen görevler, “Resurrection” projesinin peşinden giderken sürekli ufukta olan görev gerçekliği falan derken “demek ki yapılabiliyor­muş ama anca 75 dakikada”diyebildim. Zay çok anlamlı bir karakter değil, hatta Shriv dışında yine kimsenin bir esprisi yok oyunda. Onu gör­düğünüze sevineceksiniz diye tahmin ediyorum.

Sandıklara boğ beni

Tabii incelemeden sonra BFII mekanikler anlamında gelişmeye devam etti. Sivil savaşın bir yansıması olarak size taraf seçtiriliyor oyunda artık, bu tarafa göre size sandık veriliyor. Bu sandıklarla birçok sınıfta seviyenizi artıracak malzemeler mevcut. Yani EA, gelişim sisteminin ne kadar anlamsız grind’a döndüğünü kabul edip bunu profesyonelce düzenlemek yerine insanlara “boost” veriyor bir anlamda. Neyse, umuyorum ki ileride çıkacak olan oyunlar için bir saha araştırması olur bu da aynı hataya düş­mezler. Kristaller hâlâ oyunda yok, yani gerçek para sistemin bir parçası değil.

Tabii bu güncelleme ücretsiz arkadaşlar, para verilmeyen şeyi böyle itip kakmak ne kadar doğru derseniz; paradan çok değerli bir şeyi gömüyoruz aslında: Zaman. 14 yaşında pek öyle gelmeyebilir ama harcadığınız her bir saati son­rasında sorgular oluyorsunuz ve Resurrection için verdiğim 75 dakika, BFIfnin ana hikayesine verdiklerimden daha anlamlı geldi bana. Yine de abartmayalım, az önce babasının öldüğünü öğrenen bir karakterin 15 saniye sonra sırıta­rak göreve atlıyor olması gibi saçmalıklar yerli yerinde duruyor. Ya da kapasitesinin ötesinde drama sahnelerde saniyeler harcayıp sizi üzmek yerine kahkahaya boğan anlar. Biri yerde, biri uzayda iki yeni haritaysa eğlenceli ama eskinin laciverti işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.