Star Wars: Force Arena

Star Wars 70’lerden günümüze her zaman popüler olmayı başarmış bir marka. Ne var ki, 2005 yılında vizyona giren “Revenge of the Sith”ten sonra aynı zamanda serinin de yaratıcısı olan George Lucas uzunca bir süre köşesine çekilmiş, bu sürecin sonundaysa, “Ben artık yaşlandım ve LucasFilm’i satma kararı aldım!” diyerek karşımıza çıkmıştı. Bunun üzerine firma ve haliyle Star Wars markası Disney’e satılmıştı. Disney de radikal bir kararla her sene yeni bir Star Wars filmi çekme kararı almış ve geçtiğimiz sene “The Force Awakens” bu seneyse “Rogue One” ile Star Wars be­yaz perdeye dönüş yapmıştı. Bu hızlı geri dönüşle tekrar ivmelenen marka, şimdi de şansını “Star Wars: Force Arena” ile mobil oyun sektöründe deniyor.

Star Wars: Force Arena aslına bakarsanız yapım sürecinde pek de risk alınmamış, sevdiğimiz mekanikler üzerine kurul­muş bir yapım. Şöyle ki; oyun hepimizin yakından tanıdığı Clash Royale ile aynı dinamiklere sahip. İki koridordan oluşan haritamız üzerinde rakibimizin savun­masını ve güç çekirdeğini yok etmeye çalışıyoruz. Oyunun Clash Royale’den ayrılan en önemli kısmıysa -Star Wars karakterlerini saymazsak-, çeşitli kartlar kullanarak savaş alanına çıkarttığımız birliklerimizin yanında, bir de komutana sahip olmamız. Han Solo, Princess Leia, Darth Vader gibi ünlü Star Wars karak­terleri olan bu komutanların her birinin, biri pasif, biri aktif olmak üzere iki yete­neği bulunuyor. Örnek vermek gerekirse, Princess Leia’nın pasif yeteneği tüm birliklerine %7 hareket hızı avantajı, aktif yeteneği ise 3 adet Rebel Honor Guard çağırabilmesini sağlıyor. Eğer rakip oyun­cu tarafından komutanımız öldürülürse de, komutanımız tekrar doğana kadar yeni birlikleri savaş alanına süremiyoruz. Buna bağlı olarak da rakip ciddi avantaj sağlıyor. Ayrıca her ölüşümüzde doğmak için beklememiz gereken sürenin arttığını da belirteyim. Oyunda alışıldık bir sırala­ma sistemi kullanılıyor. Her kazandığımız oyun bize artı puan olarak geri dönüyor ve belirli puanlarda rütbemiz yükseliyor. Ayrıca rütbemize göre, kazandığımız paketlerden çıkan kartlar da farklılık gösteriyor.

Hemen yazının başında da belirttiğim üzere Star Wars: Force Arena hiç ama hiç risk almayan bir yapım. Zaten haliha­zırda başarılı olmuş olan bir mekaniğin üzerine ufak değişiklikler ve Star Wars karakterleri ekleyen Star Wars: Force Arena, yenilikçi olmamasına karşı, son derece başarılı bir yapım olarak dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.