StarCraft: Remastered

Desperate Alliance. Bu sizin için bir şey  ifade etti mi? Belki de ismen hatırlaya­mıyorsunuz. Eğer ilk StarCraft’ı oynadıysa- nız, Terran’lar ile Zerg’lere karşı 30 dakika boyunca hayatta kalmanız gerektirdiği bö­lümü hatırladınız mı? Evet, şimdi anımsa­dınız! İşte, bu travmaya neden olan bölümü tekrar yaşamanız için size bir fırsat! Çıkışının üzerinden 19 yıl geçmiş bir oyun düşünün. Öyle ki bu oyun hala büyük bir kesim tarafından oynanıyor. Bunun sebep­lerinden birisi maalesef strateji oyunlarının kıtlığı. Bir diğer ve en önemli sebep ise inanılmaz dünyası ve ırklar arasındaki muhteşem dengesi sayesinde e-spor oyun­larının atası konumunda oluşu. Blizzard bu duruma daha fazla kayıtsız kalmadı ve StarCraft: Remastered’ı bizlerle buluşturdu. Üstelik Brood War eklenti paketi de Re- mastered versiyonu ile beraber geliyor! 1998 yılında tüplü, kare monitörlerimizde oynadığımız StarCraft, grafikleri yenile­nerek 4k’ya ve -çağımıza ayak uydura­rak- geniş ekran desteğine kavuştu. Aynı tarz korunarak yenilenmiş olan grafiklerin gerçekten de göze hoş göründüğünü be­lirtmeliyim. Işıklandırmalara ve patlamalara özellikle hayran kaldım. Bu arada unut­madan ufak bir not; eski StarCraft ruhunu, o dönemin grafikleriyle ve “kare” olarak yaşamak isteyenler video ayarlarından HD özelliğini kapatarak oynamaya devam edebilirler.

Yenilikler sadece grafiklerle de sınırlı değil elbette. Yeni liderlik tabloları ve matc- hmaking sisteminin yanı sıra yenilenen sesler ve diyaloglar da cabası. Bölümlere başlarken yapılan ön sunumların da üç boyutlu olarak karşımıza çıkması diğer bir hoş bir detay. Bu yenilikler haricinde 1998 yılındaki ilk StarCraft’tan ne hatırlıyorsak her şey birebir aynı. Genelde oyunların ana menülerini açmak için alıştığımız ESC tuşu yerine tıpkı ilk oyundaki gibi FlO’a basma­mız gerekiyor! Bölümde yapmamız gereken görevleriyse ancak F10’a bastıktan sonra açılan Mission Objectives altında görüntü­leyebiliyoruz. Evet, oynanışa dokunmamak ve o sevilen StarCraft ruhunu yansıtmak adına oyunda değişiklik yapılmamış ancak en azından görevleri ekranın bi’ yanına iliştirmek gibi ufak tefek (Oynanışa etki etmeyen) yenilikler yapılabilirdi.

Yazıyı tamamlamadan önce daha önce StarCraft oynamamış olanlar için ufak bir özet geçmek istiyorum. Oyunda üç farklı ırk bulunuyor; Terran, Zerg ve Protoss. Ve bu üç ırk için de ayrı ayrı senaryolar mevcut. Kısacası 50’den fazla bölüm sizleri bekliyor. Multiplayer’a girişmeden önce bu senar­yoları tamamlayarak ırkların oynanışına alışmanızı ayrıca öneririm.

İlk StarCraft’ın ruhunu yakalamak isteyen oyuncular ve senaryosunu hiç tamamla­mamış olanlar; bu sizin için muhteşem bir fırsat. Ancak şahsen Blizzard’dan Warcraft Remastered’ı görmeyi daha çok isterdim. Zira StarCraft II gibi yedi sene önce çıkmış bir oyun varken, oyuncuların StarCraft açlığı Warcraft kadar olmasa gerek diye düşünüyorum.

Oyunu Blizzard Battle.net’ten 15 euro kar­şılığında alabilirsiniz. Ayrıca Remastered olmayan versiyonunu yine Battle.net üze­rinden ücretsiz olarak indirebileceğinizi de hatırlatmak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.