Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Steep oynadınız mı?

Yapım Ubisoft Annecy Dağıtım Ubisoft Tür Spor Platform PC, PS4, Xbox One Web steep.ubisoft.com

Ubisoft’un ekstrem spor sevenlere hitap eden yeni oyunu Steep’i konsola takmamla rahmetli Tony Hawk’s Pro Skater’ın aklıma gelmesi bir oldu. Yıllardır bir sürü oyun oynadım, onun gibi aksiyon içeren bir oyun daha hafızamda yer etmedi diyebilirim.

Oyun yüklendikten sonra, karlı dağlarla münase­betimizin başladığı ekranda büyük bir heyecan ile ilerlemeye başladım. Basit gibi duran fakat aksiyon halindeyken kontrollere hakim olmanın ciddi efor gerektirdiği bir oyun Steep. Oyun içinde Paragli­ding, Snowboard, Skiing ya da Wingsuit ile hedef­lerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Bazen de yürüyerek bir noktadan ötekine doğru gitmemiz gerekebiliyor. Harita üzerindeki belli görevleri yerine getirme üze­rine odaklanmış bir yapım olan Steep, bize özgür bir alan sunuyor. Eğitim bölümü ile birlikte kayak nasıl yapılır gibi konuların inceliklerini öğreniyoruz. Sonrasında işin şov kısmı başlıyor. Bildiğiniz gibi snowboard gibi konularda estetik hareketler oldukça ön plandadır. Puan toplama üzerine kurulu görevlerde elbette şovmenliğimizi de göstermemiz gerekiyor, neticede zamana karşı en iyisi olmanın yanında estetik bir kayakçı da olmamız gerek.

“Açık dünya dağ oyunu” diye tabir edebilece­ğim yapımda, oynadıkça haşarımlar ve puanlar kazanıyorsunuz. Aynı Assassin’s Creed’in shop kısmında olduğu gibi özel kıyafetler, araç gereç­leri bu puanlarla açabiliyorsunuz. Başarımlarda cidden ekstrem şeyler istenebiliyor. Oyunun doğası ekstrem spor olunca yapımcı bu konuda elini hiç korkak alıştırmamış.

Oyunun açık dünya yapısı sayesinde dağın istediğiniz yerine tırmanıp, kendinizi oradan aşağı bırakabiliyorsunuz. Dağ bitince donmuş bir göle geliyorsunuz ki oraya geldiğimde yaşadığım korkuyu anlatamam, “kırılır mı acaba?” “çatırtı mı geldi oradan?” gibi soruları kendime sormaktan gerildim resmen. Sonra da hemen helikopter ile bıraktım kendimi yukarı. Lükse bak, helikopter. Evet oyun içinde bazı yerlere ulaşımı helikopter ile sağlamanız mümkün. Ayrıca başarı kazan­dıkça sponsor desteği artıyor ve kariyerinizi geliştirmeye başlıyorsunuz.

Oyunun fizik motoru hasbelkader bazen sıkıntılı hesaplamalar yapıyor. Bazen sorunsuz geçtiğim ağaç kütüklerinin bazen içinden geçtiğim oldu mesela. “NASI YA Bİ DAKİKA?!?!” diye şaşırdı­ğımda bir sonraki kütük engele çarptığım da çok oldu… Müzikler ve sesler ise sizi direkt olarak moda sokuyor. Oyuna başlamadan 20 dakika kadar evvel camı açıp odayı havalandırırsanız, sizi o dağda kayıyormuşçasına titretecektir Steep. Genel olarak baktığımızda Steep bizlere muhteşem, efsane bir oyun deneyimi sunmuyor. Türünün hastaları için alıp, arada bir oynanacak yapım diyebiliriz. Bu türü sevmeyenlere ise muh­temelen sıkıcı gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.